enerji veren Vücuda Enerji Veren Besinler ile Doğal Yiyecekler enerji verici besinler

Vücuda Enerji Veren Besinler ile Doğal Yiyecekler

Vücuda Enerji Veren Doğal Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Enerji veren besinler vücudun günlük olarak enerji ihtiyacını karşılayabilen nitelikteki besinlerdir. Vücuda enerji verici yiyecekler genellikle düzenli olarak tüketildiğinde halsizlik ve yorulma şikayetleri büyük ölçüde azalacaktır. Enerji veren besinler ve içecekler ile tüketim şekillerini sizler için veriyoruz. C,E ve A vitamini bulunan gıdalar sağlıklı enerji verir.

Basit karbonhidrat içeren besinler sindirim sisteminde hızlı bir şekilde ayrıştırılır ve metabolizmaya daha çabuk enerji vermek için faydalıdır.

Sağlığa Faydalı Enerji Veren Besinler Listesi;

Tatlı Patates: Tatlı patatesin içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Ayrıca C, E ve B6 vitaminleri açısından zengindir ve az kalorilidir, düşük kalorili olmasına karşın içeriğinde yer alan zengin bileşenler sayesinde çok fazla enerji veren bir besindir. A vitamini bolca bulunur ve en çok tok tutan yiyecekler arasındadır.

Yabanmersini: Yaban mersini özellikle Anadolu’da ilaç olarak kullanılan bir bitkidir ve yaşlandırma etkilerini azaltmasıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra içeriğinde yer alan yoğun C vitamini sayesinde vücuda enerji verir.

Midye: İçerdiği çinko ile demir metabolizma için faydalıdır. bunun dışında B-12 vitamini bolca vardır.

Karides: 100 gram karides içinde bolca protein ve 115 kalori miktarı bulunuyor. Sağlık için bir çok faydası olan karides vücuda enerji verir

Muz: Muz özellikle kan şekerinizin düşmesine engel olan bir besindir ve içeriğinde zengin oranda lif barındırır. Bunun yanı sıra toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan muz çok iyi bir enerji kaynağıdır. Vücuda enerji verici meyveler arasında yüksek kalori değeri ile bilinir.

Brokoli: Brokolinin içeriğinde zengin olarak folat, potasyum, kalsiyum ve lif bulunmaktadır bu özellikleri sayesinde hem günlük enerjiyi sağlar hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve hücre yapısını korur.

Kırmızı Fasulye: Fasulyeler içerisinde en az yağa sahip olandır ve içeriğinde çok zengin oranda protein yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde sadece kırmızı fasulye tüketerek çok uzun süre tok kalabilirsiniz ve günlük enerji ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilirsiniz.

Ispanak: Ispanak, kalsiyum ve B6 vitaminleri açısından zengin bir besindir. Buna ek olarak yoğun olarak A ve C vitamini içermektedir. Bu özellikleri sayesinde neredeyse en çok enerji veren besinler arasında yer almaktadır. Verdiği enerjiyle bağışıklık sistemini destekler ve güçlendirir. Yoğurt ile beraber tüketmemeye çalışın, sebebi; ikisi bir arada yendiği taktirde vücudun demir emilim oranı düşmektedir.

Elma: Elma içeriğinde zengin oranda vitamin barındırır ve yoğun lif içeriği sayesinde çok daha uzun süre tok kalmayı sağlar. Ara öğünlerde elma tüketerek gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi elde etmek  mümkündür.

Çikolata: Vücuda enerji veren bir diğer besin çikolatadır. Belirli miktarın üzerine çıkmadan, enerji almak için kullanabilirsiniz.

Ton Balığı: Özellikle vücut geliştirme sporu yapanlar için yüksek protein kaynaklı bir deniz ürünüdür. Vücuda enerji vermek ve kasları geliştirmek için faydaları vardır.

vücuda enerji vermek için enerji veren Vücuda Enerji Veren Besinler ile Doğal Yiyecekler enerji veren yiyecek 150x150Not: Enerji veren yiyecekler tüketilirken oluşturulacak enerji moleküllerinin meydana gelebilmesi için günlük en az 1.5 litre su içilmesi gerekmektedir. Hangi yiyecekler enerji verir diyorsak vücuda enerji vermek için yukarıdaki gıdalar kullanılmalıdır. kimi tok tutucu ve enerji veren kimi ise kilo almak için kalori içeren yiyeceklerdir.

error: Copyright! Yaşamloji