kaç çeşit yaşam koçu Yaşam Koçunun Çalışma Alanları ya am ko u nerelerde  al   r
yaşam koçları

Yaşam Koçunun Çalışma Alanları

Yaşam Koçları Çalışma Alanları

İngilizce orijinal adı “Life Coaching” kişilerin tüm yaşamlarını kapsayan alanların, arzu edilen duruma getirilmesini kapsayan süreçtir. Yaşam koçu çalışma alanları da bu yüzden kapsamlı bir konudur. Danışanın kendi isteği ile koçluk desteği başlar ve kişilerin istekleri için planlanan zamanla destekler verilir. Bu alanlar Başlıca;

Yaşam koçları çalışma  alanları ve yaptığı işler;

Zaman Yönetimi Koçluğu; sürekli olarak yetişememe ve saat problemi yaşayanlar için etkin çözüm odaklı çalışan koçlardır. Bu alanda ki yaşam koçları danışanının önemli ve acil işlerini daha önceye atmasını ve acil olmayanların daima geride durmasının planlarının yapılması sağlar. Kişilere yine doğru sorular ile önceliklerin belirlenmesi gerçekleştirilir.

yaşam koçu Yaşam Koçunun Çalışma Alanları ya am ko u  al  ma

Kariyer Yaşam Koçları; Danışanının kariyeri ile alakalı değişimlerin keşfedilmesini sağlayan, doğru tercihlerin yapılmasını ve olası değişimlerin kişiyi daha mutlu hissedip hissetmeyeceğinin hesaplamasının yapıldığı koçluk türüdür.

Nefes Koçluğu; günlük olayların stresinden uzaklaşmak ve olağan rutin hayatın içinde doğru nefes kontrolünün verildiği koçluk servisidir.

Sosyal Yaşam Koçluğu; danışanının sosyal yaşamı ile ilgili aktifliğinin dengede tutulmasını sağlayan danışmanlıktır.

Yönetici Koçluğu; danışan yöneticilerin liderliklerinin sınırlarının belirlenmesini ve başarıların zirveye taşınmasını sağlayacak koçluk danışmanlığıdır.

Dini Koçluk; danışanın inançlarının sorgulandığı ve iç huzurun sağlanması ile daha mutlu gelecek planlarının yapıldığı danışmanlık sınıfıdır. Danışanın ihtiyacına göre kişinin kendi iç hesaplaşmasının yürütülmesi sağlanmaktadır.

İlişki Koçluğu; danışanın insan ilişkileri ile ilgili dengelerin sağlanmasından, özel hayatı ile ilgili karar verme dürtüsünün harekete geçmesi hedef alınabilecek koçluk gruplarındandır. Soruların tamamen kişilerin iç dünyasına yönelik sorulması ve gelecek planlarının doğru yapılmasına yardımcıdır.

İmaj Koçluğu; bu grubun adı stil danışmanlığı olarak da adlandırılır. Danışanların imajı ve dış görünüm tarzları ile ilgili değişimleriyle ilgilidir.

Emeklilik Koçluğu; kişilerin emekli olduktan sonra ki finansal ve sosyal hayatlarının idame ettirmeleri ilgili danışmanlık alabileceği koçluk hizmetidir.

Kurumsal Koçluk; Firma içi iş dağılımları, yöneticiliğin gerekli yetkileri, takım çalışmasının nasıl ayarlanması gerektiği ve şirketin verimliliğinin yükselmesini hedefleyen planların düzenlendiği koçluktur.

İş ve Özel Yaşam Denge Koçluğu; isminden de anlaşıldığı gibi danışanın özel hayatı ve iş hayatı arasında ki dengenin yapısının oluşturulmasını hedefleyen koçluktur.

Zayıflama Koçluğu; Hizmet alan kişiye özel planlar yapılarak beslenme ve yaşam programı çıkarılır. Destek alan kişiler zayıflama koçunun verdiği tüyolarla başarıya ulaşır. Bu süreçte destek alan kişinin ne yemesi, ne yememesi veya ne kadar yemesi gibi açıklayıcı bilgilerde bulunur. Bu süreçte zayıflama koçunun önerdiği diyet yemekleri ve spor, egzersiz taktikleri uygulanır.

Günlük yaşam içerisinde ihtiyaca göre değişen alanları ile yaşam koçluğu grupları değişkenlik gösterebilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji