doğal maskara doğal maskara yapımı Doğal Maskara Tarifi do al maskara
doğal maskara

Doğal Maskara Tarifi

Kadınların en sık kullandığı makyaj malzemelerinin arasında yer alan maskara, göz ile temas edebildiği için özellikle doğal olan markalardan tercih edilmektedir. Gözlerin güzelliğini ön plana çıkartan ve tüm yüze yapılan makyajı bir anda görünür kılan maskarayı, evde bulunan doğal ürünlerden yapmak ta mümkündür. Böylece kirpikleri besleyen ve doğal yollardan renk veren ürünleri, daha az bütçe ayırarak elde etme olanağınız olacaktır. Hazır satılan kimyasal ürünleri kullanmak istemeyen ve kendi el emeği ürünleri tercih eden kadınların, kolayca hazırlayabileceği birkaç maskara tarifi bulunmaktadır. Bu değişik tarifleri uygulayarak, hangi tarifin sizin zevkiniz ve beklentilerinize uyduğu konusunda karar verme olanağınız vardır. Ev yapımı siyah maskaralarda genellikle karbon kullanılır. Siyah yerine, ten rengine kahverengi maskaranın yakıştığını düşünen kadınların, karbon yerine kahve kullanması mümkündür. Ayrıca evde hazırlanan maskaraları, daha önce biten maskara şişelerini iyice temizleyerek içine yerleştirmek, ev yapımı maskaranın daha kolay sürülmesini sağlayacaktır.

1- Aloe vera Ve Hindistan Cevizi Yağı Kullanarak Maskara Yapılışı

Simsiyah maskaralardan hoşlanan kadınlar için karbon jeli kullanılarak yapılan maskaralar ideal olacaktır. İçine balmumu da koyulan bu maskara, kirpik kıvırıcısı kullanan kadınların, gün boyu kirpik yapılarının bozulmadan kalmasını sağlar. Yapılışı oldukça kolay olan bu doğal ürün, gün boyu kirpiklerde kaldığı için hiçbir sıkıntı yaratmayacaktır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı karide yağı
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş balmumu
 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı karbon

Doğal Maskaranın Yapılışı

Tarifin içinde bulunan doğal yağlar ve bal mumu benmari usulü ile eritilir. Eriyen balmumu ve doğal yağların içine; 1 çay kaşığı aloe vera jelini dökülür. Tekrar iyice karıştırılan malzemelere en son karbon dökülmelidir. Uzun bir müddet malzemelerin iyice özleşmesi için gerekirse çırpıcı yardımı ile karıştırılan maskara, hazırlanmış olacaktır. Küçük bir kavanoza koyulan ve yavaş yavaş katılaşması için bekletilen maskara, uzun bir süre kullanılabilir. Daha önce evde biten bir maskara şişesine boşaltmak rahatça sürmeniz için gerekli olacaktır.

2- Yumurta Ve Karbon Karıştırılarak Yapılan Doğal Maskara

İçine tatlı badem yağı da karıştırılan bu maskara, kirpikleri besleyen ve uzun süre kullanıldığında kirpikleri uzatan bir etki gösterecektir. Hazır satılan ve içine birçok kimyasal madde karıştırılan maskaraların uzun süre kirpiklerde bekletilmesi kirpiklerin dökülmesine sebep olur. Oysa doğal ürünlerden yapılan bu maskaranın, acil durumlarda gece de kirpiklerde beklemesinin hiçbir zararı bulunmaz.

Malzemeler

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • 1 tatlı kaşığı karbon
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı

Doğal Maskenin hazırlanışı

Bir kâsenin içinde çırpılan yumurtaya, bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı ve bir tatlı kaşığı karbon ilave edilmelidir. Tekrar iyice çırpılan karışım, birkaç gün tazeliğini koruyacak ve rahatlıkla kullanılabilecektir. Doğal yollardan hazırlanan maskara, daha rahat sürülebilmesi amacı ile boş bir rimel şişesine doldurulabilir. Bu şekilde buzdolabında bir hafta taze olarak bekletilerek kullanılabilir.

3- Shea Yağı Ve Hindistan Cevizi Yağı Kullanılarak Hazırlanan Doğal Maskara

Shea yağı; saç, kirpik ve kaş bakımı için kullanılan doğal bir yağdır. Saçları ve kirpikleri uzatma etkisi ile bilinmektedir. Maskara yapılarak kullanıldığında, kirpikleri besleyecek ve kısa süre içinde uzamasını sağlayacaktır. Doğal olan bu yağlar ile hazırlanan maskaranın, uzun süre kirpiklerde kalmasının, hiçbir zararı bulunmaz. Aksine kirpikleri o oranda güçlendirir.

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı shea yağı
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı karbon
 • Bir miktar balmumu

Doğal maskaranın hazırlanışı

Derin bir kabın içinde, bir yemek kaşığı shea yağı, bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, bir tatlı kaşığı karbon ve balmumu karıştırılır. Bir süre çırpıcı yardımı ile iyice özleşmesi sağlanan bu doğal maskara, uzun bir süre kullanılabilmektedir. İçine koyulan doğal maddelerin bozulma ihtimali olmaması, bu maskaranın ömrünü uzatmaktadır. Boş bir rimel şişesine yerleştirilen maskara, yaklaşık bir ay boyunca tazeliğini koruyacaktır. İçindeki doğal yağlar sayesinde uzun süre kirpiklerde bekletilebilir. Zararı olmadığı gibi kirpikleri güçlendirecek ve kısa süre içinde kirpik boyunu uzatacaktır.

4- Kömür İle Hazırlanan Doğal Maskara

Kömür kullanılarak hazırlanan maskarada, beraber kullanılan ve kirpikleri besleyen alo-vera jeli ve E vitamini bulunmaktadır. Her iki üründe birçok cilt ve saç probleminde kullanılır. Besleyiciliği ve yaraları hızla iyileştirme özelliği ile tanınan bu ürünler, kirpikleri besleyerek kısa süre içinde daha dolgun görünmesini de sağlar.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı aloe-vera jeli
 • 1 tatlı kaşığı E Vitamini
 • Bir parça aktif kömür

Doğal Maskaranın Yapılışı

İlk olarak toz haline getirilen aktif kömür, derin bir kaba konulmalıdır. Kömürün içine bir tatlı kaşığı aloe-vera jeli ve bir tatlı kaşığı E vitamini dökülerek, çırpıcı yardımı ile on dakika kadar karıştırılır. Tüm malzemeler özleştiğinde boş bir rimel şişesine alınan doğal maskara, uzun bir süre bozulmadan kullanılmaktadır. Daha uzun süre dayanması için buzdolabında bekletilerek kirpiklere uygulanır. Tamamı doğal olan bu ürünler ile hazırlanan maskara, her sürülüşte çalkalatılarak uygulanmalıdır. Bu şekilde kirpiklerde topaklanma oluşmasının da önüne geçilebilir.

5- Tatlı Badem Yağı Ve Rimel Kullanılarak Hazırlanan Maskara

Sık rimel kullanan ve tek başına rimelin kirpiklerine zarar verdiğini düşünen kadınların, rimelin için besleyici bir yağ olan tatlı badem yağını karıştırarak kullanması mümkündür. Birçok genç kızın, kirpik uzatmada kullandığı badem yağı, rimelin zararlı etkilerini yok edecek ve uzun süre kirpikte bekletildiğinde, kirpiklere zarar vermeyecektir. Evde bulunan kaliteli bir markanın rimeline, bir tatlı kaşığı badem yağı dökülüp iyice çırpılmalıdır. Bu işlem ile hazırlanan maskara, kimyasal etkisinden büyük oranda arınacak ve kirpik yapısını koruyan ve besleyen bir ürün haline gelecektir.

error: Copyright! Yaşamloji