göz altı torbaları neden oluşur nasıl geçer  Göz Altı Torbaları Neden Oluşur, Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer goz alti torbalari neden olusur nasil gecer
göz altı torbaları neden oluşur nasıl geçer

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur, Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur? Hangi Yöntemler ile Yok Edilir? Göz altı morlukları nasıl geçer ve bitkisel tedavisi nelerdir bu yazımızda göreceğiz.

Yaşa ve yanlış yaşam tarzına bağlı olarak oluşan gözlerdeki şişlik ve torbalanma, özellikle kadınların görüntüsünden rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Bütün vücuttan ayrı, olarak göz çevresi itina ister. Uyku düzeni, beslenme şekli, uzun süre bilgisayar kullanımı ve eksik sıvı tüketimi, göz çevresinde; kırışıklıklar, torbalanmalar ve şişlikler oluşturacaktır. Son yıllarda, hassas olan göz çevresinin kısa süre içinde gençleştirilebileceği estetik müdahaleler geliştirilmiştir. Gözaltı torbaları ve deri sarkmaları, bu operasyonlar sayesinde birkaç saat içinde yok edilebilir. Fakat göz çevresinde problem oluşmadan önlem almak daha kolay olacaktır. Beslenmede ve uyku düzeninde yapılan bu değişiklikler, bütün vücudun daha genç, enerjik ve sağlıklı görünmesini sağlar. Bu önlemlerin yanında bol sıvı tüketmek, vücutta biriken toksinlerden en kısa süre içinde kurtulmak büyük önem taşır.

Gözaltı Torbaları Neden Oluşur?

Gözaltında oluşan torbalar; yoğun çalışan, özellikle bilgisayarı aşırı kullanan, gereğinden az veya fazla uyuyan, göz çevresi bakımını ihmal eden, aşırı alkol ve sigara kullanan kişilerde daha fazla görülür. Bunun yanında göz altı morlukları, torbalanma ve mimik kırışıklıkları genetik faktörlerin etkisi ile de erkenden ortaya çıkabilmektedir. Göz kasları diğer kaslara göre daha aktiftir, bu sebeple göz çevresinin diğer bölgelere göre daha çabuk kırışıp sarkması kaçınılmaz olur. Henüz kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmeden, göz çevresi için özel üretilmiş bakım ürünlerinden kullanmak gerekir. Normal cilt bakım ürünlerinden daha yoğun üretilen bu kremler, düzenli kullanıldığında, göz çevresinin ihtiyacı olan bakımı yapacaktır. Göz kremi edinirken, deneyimli markaların ürünlerinden kullanmak ve göze masaj yapar gibi uygulamak gerekir. Yaşam tarzına bağlı olmayan; böbrek hastalıkları, troid problemleri ve alerjik hastalıklar gibi her hangi bir hastalıktan kaynaklanan göz torbalarının düzelmesi için önce hastalığın tedavi ettirilmesi gerekir.

göz altı torbası morlukları  Göz Altı Torbaları Neden Oluşur, Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer goz alti torbasi morluklari
göz altı torbası morlukları

Göz Çevresinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük uyku düzenine dikkat edilmeli ve her gün yedi saat uyku uyunmalıdır. Her gece aynı saatte yatıp, sabah aynı saatte kalkmakta, gözlerde ve vücutta enerjik bir görüntü oluşturacaktır.

Her gün bilgisayar ile çalışan kişilerin, bilgisayarına filtre taktırması, aralıklarla bilgisayar kullanımına ara verip gözlerini dinlendirmesi önerilmektedir. Bilgisayar kullanırken hep yakına bakılır bu sebeple ara ara uzaklara sabit bakmak, gözleri anında dinlendirecektir.

Düzenli beslenmek, gözlere anında yansıyacaktır. Sebze ve meyve tüketimi, bol sıvı alımı toksinlerin kısa süre içinde vücuttan atılmasını ve göz çevresinin rahatlamasını sağlar. Çay, kola, hazır meyve suları su yerine geçmez, sağlıklı yaşam için her gün iki litre su içilmelidir.

Göz çevresi hassastır. Bu sebeple göz çevresi için kullanılan bakım kremlerinin dikkatli seçilmiş olması önemlidir. Göz çevresi için seçilen bakım kremleri normal kremlerden daha yoğundur. Bu kremler göz çevresinin kısa süre içinde toparlanmasını sağlayacaktır.

Sabah yataktan ilk kalkıldığı anda gözlerde şişlik olması normaldir. Evden çıkılmadan önce, gözlere çay poşetleri veya buz kalıpları koymak, şişliklerin kısa sürede yok olmasını sağlar. Özellikle buz kalıpları, göz damarlarını uyarır ve toparlar.

Güneşin zararlı etkisi veya mimikler sebebi ile göz çevresi erkenden kırışabilir. Güneşli havalarda gözleri kısmak yerine güneş gözlüğü kullanmak, mimikler sebebi ile gözlerde yapılan kısmaya dikkat etmek gerekir.

Son yıllarda birçok kişinin yaptığı yüz yogası, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Göz çevresinde oluşan veya oluşabilecek kırışık ve sarkmalar için düzenli olarak yüz yogası yapmak faydalı olacaktır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte, göz kapaklarını tutan kaslar yıpranır. Yüz yogası bu kasların tekrar harekete geçmesini sağlayacaktır.

Gözaltı torbalarının diğer sebebi strestir. Hayat şartlarına, yoğun çalışmaya veya maddi yetersizliğe bağlı oluşan stresin bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Sosyal hayata zaman ayırmak, iş ortamını hafifletmek ve kültürel aktivitelere katılma sayesinde stresi hayattan çıkartmak gerekir.

– Gece uyurken kullanılan yastıkların yüksek olması, göz çevresindeki şişlikleri önleyecek ve göz çevresinde sıvı birikmesine engel olacaktır. Yine yüz üstü yatmak yerine sırt üstü yatmak, göz çevresinin daha geç tahrip olmasını sağlayacaktır.

Göz Çevresi İçin Yapılan Estetik Müdahaleler

Gözaltındaki torbalanma için estetik cerraha başvuru yapıldığında, ilk olarak göz çevresindeki derinin sarkma oranı belirlenecektir. Günümüzde hafif sarkmalar için lazer ile sinirler uyarılarak tedavi yöntemleri mümkündür. Fakat aşırı torbalanma olan durumlarda kirpiklerin dibinden açılan kesiler ile gözaltında biriken yağ çıkartılabilmektedir. Operasyon sonrasında her hangi bir iz kalmaz. Kirpiklerin hemen dibinden açılan kesiler, dikişlerin kaybolmasını sağlayacaktır. Fakat alınan yağ oranına ve operasyon tekniğine bağlı olarak bir süre göz çevresinde şişlik ve morarma görülebilir. Bu izler ilk bir ayda hafifleyecek, üç ay içinde ise tamamen kaybolacaktır. Bir defa yapılan ve uzun yıllar daha genç görünmeye sebep olan bu operasyon, günümüzde en sık yapılan estetik müdahaleler arasındadır.

göz altı morlukları bitkisel tedavi yöntemleri  Göz Altı Torbaları Neden Oluşur, Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer goz alti morluklari bitkisel tedavi yontemleri
göz altı morlukları bitkisel tedavi yöntemleri

Göz Altı Morlukları Torbaları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Gözaltı torbaları henüz yeniyken tedbir almak, doğru ürünler kullanmak, torbaların rahatsız edici boyuta gelmesini engelleyecektir.

Toplumda kolay olduğu için en çok tercih edilen soğumuş çay poşetleri, gözlerdeki şişlikleri almasının yanında kirpikleri uzatır ve gözleri dinlendirir.

Yine çilek püre yapılıp, buzdolabında bekletilerek gözlerin üstüne yerleştirilir. Çileğin suyu akmasın diye yumuşak dokulu bir beze sarmak gerekecektir.

Buzdolabından çıkartılan salatalık, dilimlenerek gözlerin üstüne yerleştirilir. Soğuk olan salatalık dilimleri, gözleri dinlendirir, şişlikleri giderir ve salatalık değen göz çevresi yumuşacık olur.

Patates dilimleri de gözaltı torbaları için idealdir. Dilimlenmiş bir adet patatesi kesilip gözlerin üzerine konur. On dakika göz üzerinde bekletilen patates, gözleri dinlendirir ve şişlikleri yok eder.

İçildiğinde vücuda oldukça faydası bulunan maden suyu, da göz çevresi bakımında oldukça etkilidir. Daha önceden buz kalıplarına yerleştirilen maden suyu, her sabah gözlerin üstüne konmalı ve yaklaşık on dakika bekletilmelidir. On dakikanın sonunda gözlerdeki şişlikleri büyük oranda yok edecek, evden gönül rahatlığı ile çıkmanızı sağlayacaktır.

Rahatlatıcı etkisi ile bilinen nane de gözaltı torbaları ve göz yorgunluğunda oldukça etkilidir. Bir bardak sıcak suyun içine atılan yeşil veya kuru nane, birkaç dakika demlenmeli ve çaya pamuk batırılarak gözlerin üzerinde bekletilmelidir. Yaklaşık on dakika içinde gözlerin tüm şişliğini ve yorgunluğunu alan nane çayı gözlerin ferahlamasını sağlar.

error: Copyright! Yaşamloji