vücut yağ oranı ne olmalı kaç  Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı Hesaplama Formülü v  cut ya   oran   ne olmal   ka
vücut yağ oranı ne olmalı kaç

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı Hesaplama Formülü

Normal ideal vücut yağ oranı nedir ve kaç olmalı, hesaplama ölçümü formülü nasıl yapılır ve yağ oranını düşürmek için neler yapmalı? Aşağıdaki tablodan bakabilir ve nasıl azaltılır öğrenebilirsiniz.

Obezite, dünya üzerinde vücuttaki yağın birikmesine verilen isimdir. Bu yağ oranın fazla mı az mı olduğunu öğrenmek için hesaplama tablosuna bakmanız yeterlidir.

Vücut Yağ Oranı Hesaplama Cihazı

İlk olarak vücut yağ oranınızı hesaplayarak hangi risk grubunda olduğunuzu öğrenmelisiniz. Sitemizde yer alan bu hesaplama modülü ortalama sonuçlar verse de kesin bilgi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Düşer?

Resimdeki oranlara sahip olmak için her gün spor, egzersiz yapın. Zararlı olan yiyeceklerden uzak durun ve her zaman doğal ürünleri tercih edin. Kendinize bir beslenme planı yapın ve buna sadık kalmaya çalışın.

İdeal Yağ Oran Ne, Kaç Olmalı?

Aşağıdaki resim yaşa göre ideal yağ oranı ölçümü ne olmalı sorunuza cevap vermektedir.

yağ hesaplama oranı  Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı Hesaplama Formülü v  cut ya   hesaplama tablosu

Yağ Oranını Azaltmak İçin!

Hayat boyu egzersiz ve diyet yapmak size göre değilse vücut yağ oranıdüşürmek için eğlenceli bir yol daha var. Yapılan araştırmalarda sosyal olan kişilerin metabolizmaları hızlı olduğu için vücutlarındaki yağ oranının da daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Arkadaşlarınız veya aileniz ile sürekli programlar yaparak gezin, illaki dolaşmak için para harcamanız gerekmez.

Her hastalığın ve sorunun nedeni strestir. Vücuttaki yağ oranı fazla olmasının sebeplerinden biri de stresli hayattır. Aşırı gergin durumlarda metabolizma yavaşlayarak kalori yakımını azaltır ve bu da sizin kilo almanıza neden olabilir. Bazı kişilerde ise tam tersi durum ortaya çıkar, yani kilo vermeye başlarlar. Doktorunuza başvurduktan sonra vücut yağlanmasının nedeni stres ise bu duruma neden olan ortamlardan uzak durun ya da profesyonel bir destek alın.

Bizlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de sporu kısa süreli yapmaktır. İlk önce büyük bir hevesle spora başlarız, birkaç hafta yaptıktan sonra yeter bu kadar diye yarıda bırakırız. Spora başladıktan kısa bir süre sonra bırakmak bireylerin daha çabuk kilo almasına yol açmaktadır. Spor, kişinin hayatında her zaman olması gereken bir olaydır, kısa sürede fazla spor yapmak yerine, her gün azar azar spor yapmak yağ oranını düşürmek için daha iyidir.

Vücuttaki yağ oranı genelde öğlen yenilen Fast-Food tarzı yemeklerden kaynaklanmaktadır. Özel sektör veya kamuda çalışsanız da öğlen yemeklerini dışarıda yiyorsunuz ve bu gıdalar pratik olmalarından dolayı sağlıksız oluyor. Halbuki şirketler çalışanlarını bu konuda yönlendirse ya da öğlen yemekleri için doğal ev yemekleri olan yerler ile anlaşsa vücut yağ oranları kısa sürede düşer. Siz bir çalışan olarak öğlen yemeğini kendi inisiyatifinizde yiyorsanız sebze ağırlıklı yemekleri tercih etmeye çalışın.

Vücut yağ oranını düşürmek için kendi bünyenize uygun diyet listesi seçmelisiniz. Öncelikle doktorunuza başvurarak gerekli testleri yaptırın ve yağ düşüren özel diyet listeleri isteyin. Verilen bu listeye riayet ederek düzenli şekilde uygulayın ve tablodaki ideal vücut yağ oranına kavuşun.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Vücut yağ oranı hesaplama için cinsiyet seçimi önemlidir, erkek ve kadınların yapıları farklı olduğu için hesaplamalar da buna göre değişiklik göstermektedir. Boyunuz, kilonuz ve bel çevreniz ölçülerek ortalama vücut yağ oranınız hesaplanır, birçok kişide doğru sonuç verdiği için bu oranlar ortalama gerçek değerdedir. Tabi, bu oranlara bakarak hiçbir doktor sizi tedaviye başlatamaz, ek tıbbi testler de gerekmektedir.

Vücut Yağ Oranın Önemi Nedir?

Vücut yağ oranının fazla olması yanlış beslenme, hareketsiz yaşam gibi ülkemizde sık rastlanan durumlardan dolayı ortaya çıkar. Yeni nesilin giderek şişmanlaması, dünya genelinde obezitenin artması da bunun en büyük kanıtıdır.

Vücutta yağ oranı oluşmasına neden olan unsurlardan biri de hatalı uygulanan diyetlerdir. Kafamıza göre her yerde gördüğümüz diyeti uygulamaya çalışıyoruz, bundan dolayı da vücutta bir takım dengesizlikler oluşuyor. Yapılan yanlış diyetler neticesinde kişinin kas dokusu hasar görüyor, birkaç kilo verip güzel görüneyim derken sağlığınızdan da oluyorsunuz.

Düzensiz beslenme ve bünyeye uygun olmayan diyetler neticesinde vücudun kas dokular zarar gördükten sonra yağlar istenmeyen noktalarda toplanabiliyor. Böyle durumlarda kişide; şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Günlük düzenli olarak egzersiz yapmak, dikkatli ve sağlıklı beslenmek, ideal boy-kilo oranını korumak sayesinde vücuttaki yağ oranı düzene girer ve daha sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

error: Copyright! Yaşamloji