kimyasal gebelik nedir, neden olur. kimyasal gebelik Kimyasal Gebelik Nedir, Neden Olur? kimyasal gebelik

Kimyasal Gebelik Nedir, Neden Olur?

Hamilelik döneminde kimyasal gebelik nedir, çeşitleri ve neden olur? Bu gebelikten sonra adet kanaması ne zaman olur. Kimyasal gebelikte hangi tür sorunlar oluşur aşağıda inceleyelim.

Kimyasal Gebelik Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kimyasal gebelik hamilelik sürecinin tüm testler sonucu pozitif çıkması ancak ilerlemeden kendi kendine hamileliğin sonlanması anlamına gelmektedir. Özellikle ülkemizde pek çok kadının çok sık yaşadığı durumlardan biri olan kimyasal gebelik, adetin geciktiği ilk günlerde yapılan testlerde pozitif çıkar ancak gebelik kendiliğinden sona ererse bu pozitiflik bir anlam ifade etmez. Bu neden ile adet gecikmelerinde en az 1 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır, en doğru sonuç bu şekilde elde edilebilir.

Kimyasal Gebelik Neden, Ne Zaman Olur?

* Kimyasal gebelik yumurtanın olması gerektiği gibi sağlıklı şekilde döllenmediği durumlarda oluşur, sağlıklı şekilde döllenmeyen yumurta rahimde tutunamaz ve kanama ile dışarı atılır, gebelik sona erer.

* Rahimde tutunamayan ve sonlanan gebelik sonucu ortaya çıkan embriyo ise adet kanamalarıyla birlikte vücuttan atılır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri?

* Bir çok kadın adetin kısa süreli gecikmeleri yaşandığında gebelik testi yapmaz. Oysa kimyasal gebelik belirtileri arasında en önemlisi adet gecikmesidir. Bir kaç gün kadar geciken adet kanamaları kimyasal gebeliğin gerçekleştiğini ve düşük ile sonlandığını gösterir. Genellikle hekimler bu durumu düşük olarak nitelendirmemektedir.

* Hamilelik ihtimali üzerine doktorlarına başvuran anne adaylarının kan değerleri incelendiğinde, kanda yer alan beta hcg değerinin, iki günde bir neredeyse iki katına kadar artması gerekmektedir. Kimyasal gebelik durumunda bu artış görülmez ve dışarıdan bir müdahale olmaksızın gebelik kendiliğinden sonlanır.

* Yaygın bir çok inanca göre kimyasal gebelik gerçekleştikten sonra hamileliğin daha güç hale geleceği düşünülür. Ancak doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre, kimyasal gebelik sonrası adet geçiren kadınların daha sağlıklı olduğu ve doğuma daha yatkın olduğudur.

Not: Bu durum, dış gebelikle çoğu kez karıştırılmaktadır, ancak burada nitelik bakımından çok büyük farklılıklar görülmektedir. Dış gebelik durumunda hcg değerleri sabit olur ve düzenli şekilde yükselişlerine devam ederler, oysa kimyasal hamilelik tedavisi sırasında kandaki beta hcg değeri sürekli olarak düşüş gösterir.

* Ayrıca üst üste kimyasal gebelikler yaşanabilir, dünya üzerinde yaşayan pek çok kadında sürekli oluşmakta ancak farkına bile varılmadan adet kanamalarıyla vücuttan atılmaktadır. İleriki hamileliklerde risk oluşturacak bir durum değildir.

error: Copyright! Yaşamloji