yoga hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga

Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri?

Yoga Hareketleri ve Nasıl Yapılır? Meditasyon Yöntemleri

Evde yoga nasıl yapılır diyorsanız ve yoga hareketlerini merak ediyorsanız, meditasyon için sizlere resimli yoga egzersizlerini sunuyoruz. Ayrıca yoga nedir ve yaparken ne düşünmeli ve meditasyon yapılışı sorusuna da cevap bulacaksınız!

Birçok insan yaşam ve çalışma şartlarının kendisine sağladığı olumsuz koşullar nedeni ile, yoga merkezlerine gidemeyerek evde yoga yapmayı tercih edebilir. Gerek zaman açısından, gerek maddi kaynak açısından evde yoğa yapmak bazen en ideal yöntem olabilmektedir. Peki insanın ruh sağlığını koruyan ve rahatlatıcı etkisi kanıtlanmış olan, yoga  nasıl yapılır? Ve resimli yoga hareketleri yazımızı paylaşıyoruz.

Özellikle meditasyon özelliğini taşıması sebebiyle, yoga tek kişi ile de yapılan rahatlatıcı egzersizler arasındadır. Ancak diğer rahatlatıcı egzersizlerin aksine, sert bir zeminde yapılması daha sağlıklıdır. Bu yazımızda sizlere, daha rahatlatıcı ve sağlıklı bir yoga egzersizi nasıl yapılabilir konusunu işleyeceğiz.

Temel yoga hareketlerini daha sağlıklı bir zeminde yapmaya yardımcı olmak amacıyla, kendinize bir mat edinmenizde yarar vardır. Böylelikle hem sert zeminlerin, hem de kaygan zeminlerin azizliğine uğramaktan korunmuş olursunuz.

Yoga yaparken sessiz bir ortamda olmamız gerektiğinin asıl sebebi, zihinsel rahatlığa minimum sürede ulaşabilmektir. Yoga hareketleri yapılırken yemyeşil bir ortamda tek başınıza yada bir arkadaşınızla yaptığınızı düşünün. Yabani hayvanların yanınızdan sizi izleyerek sessizce gelip geçtiğini bile düşünmek, sizin yoga egzersizlerine daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır. Yoganın temelinde zihnin ve bedeni bütünleştirip, egzersizleri bu iki kavram üzerinde ahenkle yapmak vardır. Bu yüzden normal yaşam standartlarınızın dışına hayalide olsa çıkıp, huzur dolu bir ortamda olduğunuza adapte olmalısınız. Yoga hareketleri yaparken bir diğer önemli husus ise, sakin klasik bir müzik dinlemenizdir. Emin olun “Müzik ruhun gıdasıdır” deyiminin ne anlama geldiğini yoga esnasında çok daha iyi anlayacaksınız. Ancak dinleyeceğiniz müzik oldukça derinden kısık sesle çalmalıdır. Tercihen uzak doğu müziklerini önerebiliriz.

Yoga yapacağınız ortam neresi olursa olsun, mutlaka sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçimi yoga için oldukça önemlidir. Unutmayın ki meditasyonun mihengi, sessizliktir.

YOGAYA BAŞLAMADAN ÖNCE NELER YAPILMALI?

Yogaya başlamadan önce, herhangi bir sakatlığa maruz kalmamak adına mutlaka hafif ısınma egzersizleri yapın. Bu egzersizler sayesinde hem yoga esnasında zorlanmaz, hem de olası sakatlıklardan korunmuş olursunuz.

Meditasyondan en fazla verimi alabilmek için, bulunduğunuz yerin ambiyansını çok iyi ayarlamalısınız. Sessiz bir ortam dışında mum yakabilir ve oldukça ferah bir ortamı seçebilirsiniz. Ambiyansımız kusursuz ise yoga egzersizlerine başlamak için matinizi serip uzanmak için fazla beklemeyin.

Matinizin yanında mutlaka havlu, su gibi yoga esnasında ihtiyaç hissedeceğiniz malzemeleri hazır bulundurun. Egzersiz esnasında terlediğinizde yada susadığınızda, çalışmanızı uzun süreli bölmemiş olursunuz. Bölünen bir meditasyon sonrasında, yeniden aynı havayı yakalamak oldukça zor olabilir.

Yoga esnasında uyguladığınız her egzersiz pozisyonu için, ters pozisyonu yapmakta yoganın doğasında vardır. Zira bunu yapmak, vücuttaki dengeyi sağlamanıza önemli ölçüde yardımcı olur.

Yoga egzersizleri yapmaya karar vermişseniz, bunu mutlaka günlük düzenli bir şekilde yapmak için plan yapın. En azından haftada bir gün uzun  süreli egzersizler yapacaksanız, kalan günlerde 15-20 dakikalık egzersizler planınız için tamamlayıcı olabilir.

Kısaca bazı yoga hareketleri nasıl yapılır, bakalım.

Çocuk Duruşu : Özellikle sinir sistemi ve lenfe oldukça faydalı olan bu hareketimizin ismi çocuk duruşudur. Her ne kadar fizik egzersizi gibi dursa da, aynı zamanda da oldukça yararlı bir zihin egzersizidir.

Evde yoga hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga hareketleri cocuk durusu 300x200

Köprü Duruşu : Yine evde rahatlıkla yapabileceğiniz yoga hareketlerinden biriside köprü duruşu diye tabir edilen egzersizdir. Stresi gidermeye oldukça yardımcı olan bu hareket, aynı zamanda sırt ve bacak bölgelerini oldukça rahatlatmaktadır. Yoga uzmanları bu duruşun uykusuzluk, yorgunluk gibi problemlere oldukça iyi geldiğini belirtmektedirler.

Köprü Duruşu Yoga Egzersizi  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga hareketleri kopru durusu 300x200

Öne Eğilme : Her yoga hareketi gibi başta stresin yanı sıra, bitkinliğe ve depresyona da  iyi gelen bir harekettir.  Bacak kaslarınızın esnemesi için son derece yararlıdır.

Evde yapılabilecek yoga hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? evde yoga nasil yapilir  300x200

Kartal Duruşu : Konsantrasyonu artıran oldukça etkili bir harekettir. Sırt, bacak gibi bölgelerdeki sistemi fazlasıyla çalıştıran bir harekettir.

Evde yoga yapma teknikleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? evde yoga nasil yapilir 2 300x200

Hareketsiz durmak : Genellikle yogayı sonlandırmaya yönelik bir yoga hareketidir. Kan basıncının azalmasına ve vücudun rahatlamasına oldukça yararlıdır. Yoga esnasında Sarf edilen efor sonra, tüm sistemlerin kendini toparlaması için yardımcı bir harekettir.

Yoga hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga hareketleri hareketsiz durmak 300x200

Üçgen Duruş : Vücut esnetme ve oldukça kuvvetli bir stres giderme yöntemidir. Bacakların arka kaslarını, açılır kol ve göbek kısımlarını çalıştırmakta yararlıdır.

evde-yoga-hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? evde yoga hareketleri 300x200

Yatay Duruş : Bu yoga hareketinin omuz kısımlarındaki kamburlaşmayı engellediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra, sırt bölgesinde ki ağrıları da hafifletmede, oldukça etkilidir.

Evde yoga nasıl yapılır?  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga nasil yapilir yatay durus 300x200

Tepe Aşağı duruşu : Bu yoga hareketinde, kolların ön kısımları yani dirseklerden ellere kadar olan kısım, yere yapışık olmalıdır.  Tepe aşağı duruşu egzersizinin, zihni oldukça sakinleştirdiği en bilindik faydalarındandır.

Evde yoga yapma hareketleri  Yoga Nasıl Yapılır ve Hareketleri? yoga nasil yapilir 2s 300x200

error: Copyright! Yaşamloji