sivilce izi nasıl geçer  Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir, Yüzde Sivilce İzleri Nasıl Geçer? sivilce izi nas  l gec  er
sivilce izi nasıl geçer

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir, Yüzde Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir, Yüzde Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Hayatımızın belli bir döneminde hepimiz sivilcelerle uğraştık, onları dert ettik. Bu çoğunlukla ergenlik dönemimiz oldu. İnsanların yüzde seksen beşi 12 ve 18 yaşlarını kapsayan ergenlikte sivilce çıkarıyor. Yüzde sekiz oranında da yetişkinlikte görülüyor. Yani ne olursa olsun bir şekilde sivilce izleri nasıl yok olur diye dert ediniyoruz.

Biraz değişik açıdan düşünüp rahatlamaya ne dersiniz? Gençsiniz, ne güzel, sivilceleriniz çıkıyor, demek ki hayat yolunda. Ama pek böyle olmuyor, özellikle genç kızlar adet dönemi öncesinde çıkma ihtimali olan sivilcelere karşı neredeyse bir savaş sürdürüyorlar.

Sivilceleri Sıkmak İz Bırakıyor

Beyaz tenli bayanlar bunu daha çok dert ediyorlar. Çünkü kırmızı renkli, yani içinde iltihap ve kan olan sivilceler ciltte kötü duruyor ve hemen sıkılarak yok edilmek isteniyor. Oysa sivilce sıkmak ciltte daha çok iz bırakıyor. Sivilce izlerine kesin çözüm konusunda konuşulanlar, öğütlenenler ise bitmiyor. Belki de önce sivilce neden olur, iyice öğrenmek gerek.

Cilt uzmanı olan doktorlarca akne vulgaris olarak tanımlanan sivilceler ciltteki gözeneklerin fazla yağ ve bakterilerce tıkanması ve yağın toplanması ile oluşuyor. Ciltteki yağ bezleri kıl köklerinin içinde yer alıyorlar bu bezlerden çıkan sebum maddesi cildi koruyor. Sebum bezlerin dışarı açılan kanallarından dışarı çıkamadığı zaman sorun oluyor. Fazla yağ üretimi ve cildimizde her daim bizimle olan bakteriler bu tıkanmanın nedeni. 

Temel Çare Yüz Temizliğidir

Oluşma sebebi bu olunca sivilceye karşı temel çare de yüz temizliğini sağlamaktan geçiyor. Bu yüzden sabah akşam ph değeri düşük yani kimyasal madde oranı az sabunla yüzümüzü yıkamamız gerek. Fazla cilt yağları, dökülen ölü deriler ve bakterilerle yapılacak en temel mücadele bu gibi duruyor. Bunun yanında kaliteli cilt temizleme ürünlerini de deneyebilirsiniz. Sivilce izlerine ne iyi gelir Suna Dumankaya sayfasına bakmak size fikir verebilir.

Yağlı Yiyecekler Sorunu

Sivilce oluşumu cilt yağlarıyla ilgili olduğu için beslenme ve yağlı yiyeceklerle de ilgili. Her ne kadar bu konu gerçekten doğrulanmamış olsa bile yağlı yiyeceklerden uzak durmak genel sağlık açısından bile önemli. Gençlerin vazgeçemedikleri cipslerden ve yağlı kuru yemişlerden uzaklaşması gerekiyor.

Hatta özellikle ergenlik döneminde gecede en az yedi saatlik düzenli uyku uyumak bile sivilce tedavisinin bir parçası. Sivilce izlerine ne iyi gelir Kadınlar Kulübü açıklamalarında bu konunun üzerinde özellikle duruluyor.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Neden sivilce çıkarıyoruz konusundan sonra sıra nasıl önlenir kısmına geliyor. Bunun için çokça bilinen sivilce kürleri ve sivilce izlerine maske formülleri var. Yani cilt temizleme ürünleri ile günlük yüz temizliğini yapmaktan ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaktan başka bitkisel çözümler de öğütlenenler arasında başı çekiyor. Bu sanki sivilce çıkarmak doğaldır, önlenmesi de doğal olmalı fikrini çağrıştırıyor ve sivilce izlerine ne iyi gelir bitkisel çözümleri var mı konusu internet sayfalarında birbiri arkasında anlatılıyor.

Elma Sirkesi Mucize Gibidir

Bu öğütler arasında elma sirkesinin ayrı bir yeri var. Cildin ihtiyaç duyduğu A, C, E, B6 ve B12 vitaminleri de kapsayan elma sirkesini bir pamuğa döküp sabah akşam yüz temizliği için kullanmak gayet doğal duruyor. Sirkenin içindeki mineraller ciltteki boşlukları dolduruyor ve sivilcelerin bıraktığı kötü izleri de zaman içinde geçiriyor. Sivilce izlerine elma sirkesi herkesin kolaylıkla deneyebileceği bir çözüm. 

Doğal Peeling İçin

Elma sirkesi kullanmaktan başka ciltteki ölü derileri soymak amaçlı yapılan peeling için de herkesin yapabileceği doğal bir maske var. Elma sirkesinin içine konacak iki kaşık toz şeker ve katılacak az miktarda bal ile bu doğal maskeyi yapabilirsiniz. Haftada iki kere yüzünüze uygulayacağınız bu maske ile ölü derileri soymuş olacaksınız.

Bu arada sivilce izleri de geçmeye başlayacak. Ama sivilce tedavisinin uzun süreli bir uğraş olduğunu unutmayın. Yani bir hafta sonunda oluşacak bir mucize beklemeyin. Bu arada maydanozu kaynatmak ve soğutulmuş maydanoz lapasını haftada iki kere yüzünüze sürmek ve yaklaşık 20 dakika bekletmek de sivilce izlerine krem görevini üstlenebilir.

Cerrahi Müdahaleler Yapılabilir

Bütün bu bitkisel çözümler sizi tatmin etmediyse sonuçta sivilce izlerine karşı lazer tedavisini deneyebilirsiniz. Bu uygulama yüze hem bir peeling etkisi yapıyor hem de cildin ihtiyacı olan besleyici proteinlerin yani kalojenlerin artmasını tetikliyor. Burada dikkat edilecek husus bu  müdahalelerin kesinlikle dermatologlar tarafından yapılması.

Bu yüzden güvenilen merkezlere ve güzellik salonlarına gidin. Sonuçta tıbbi bir müdahale göreceksiniz. Sivilceler vücutta fazla terleme sonucu da olabilir. Bu yüzden özellikle yaz mevsimindeki sıkı giyeceklerden, uzun süre şapka ve kask takmaktan, fazla güneşte kalmaktan ve ne olursa olsun stresten uzak durun. Bazen içinizdeki sıkıntılar bile sivilce olarak dışa vurabiliyor.

error: Copyright! Yaşamloji