Solgar B Complex yan etkileri  Solgar B Complex yan etkileri b komplex yan etkileri 600x400

Solgar B Complex yan etkileri

Solgar B Complex ürünün hafif bazı yan etkileri bulunmaktadır. Eğer beklenmeyen bir yan etki olursa veya yan etkiler rahatsız edici boyutta ise ürünün kullanımı bırakılmalıdır.

Solgar B Complex içerisinde hangi vitaminler var, faydaları nelerdir ?

Solgar B Complex içerisinde;

B1, B2, B3, B5, B6, B12, Kolin, İnositol, Biotin (B7), Folik asit (B 9) bulunmaktadır.

B1 vitamini (Tiamin):Hücrelerin karbonhidratları enerjiye dönüştürmesinde görevlidir. Kalp fonksiyonlarının sağlığı için gereklidir. Ayrıca sinir hücrelerinin sağlığı için gereklidir.

B2 vitamini (Riboflavin): Diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır. Vücudun büyümesinde ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görevlidir.

B3 vitamini (Niasin): Yüksek kolesterolün düşürülmesi, cilt ve sinir hücrelerinin korunmasında görev alır.

B5 vitamini (Pantotenik asit):Hormon ve kolesterol üretiminde rol oynamaktadır.

B6 vitamini (Piridoksin): Beyin fonksiyonlarının korunmasında, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde rol alır. Protein sentezlenmesi ve proteinlerin çeşitli işlevlerinde rol alır.

Kolin: Hücreler arası iletişimde, hücre oluşumunda, kas ve sinir sisteminin işleyişinde rol oynamaktadır.

B7 vitamini (İnositol): Saç ve cilt hücrelerinin onarılmasında rol oynar.

B9 vitamini (folik asit): kırmızı kan hücrelerinin olgunlaşmasında B12 vitamini ile birlikte görev alır.

B12 vitamini (kobalamin): Sinir sisteminin sağlığı, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde görevlidir.

Solgar B Complex yan etkileri

Solgar B Complex kullanırken dikkat edilecek en önemli husus bu ürünün alerjik reaksiyon yapmasıdır. Solgar B Complex’in kullanıcılarda alerjiye neden olma ihtimali düşüktür ancak yine de dışlanmamalıdır.

Yutkunma sorunları, yüzde ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, kurdeşen, ciltte kızarıklık ve ciltte döküntü olması gibi şikayetler alerji belirtileridir.

Ürünün en yaygın yan etkisi, idrar renginin kötü kokması ve renginin koyu sarı rengine evrilmesidir. Kullanılmayan veya emilemeyen vitaminler idrar yoluyla atıldığı için Solgar B Complex kullanırken idrarda yaşanan bu tür değişmeler kaçınılmaz yan etkilerdir.

Solgar B Complex bazı kullanıcılarda uykuyu arttırmakta veya uykulu bir hal şeklinde yan etkilere sebep olmaktadır.

Ürün bazı kişilerde iştah açılmasına sebep olmaktadır. Eğer iştah kontrol edilirse kilo yaptırıcı bir etkisi olmayacaktır.

Ürün bazı kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Ürünün az görülen fakat dikkat edilmesi gereken bir yan etkisi periferal nöropati denilen sinirlerde hasar olması durumudur.

Dikkat edilecek diğer bir yan etki ise kişinin duygusal bozukluk yaşamasıdır.

Solgar B Complex kullanan kişilerde sindirim sistemi ile alakalı farklı şikayetler görülebilmektedir. Örneğin mide bulantısı, hazımsızlık, kabızlık, ishal gibi şikayetler görülebilmektedir.

Solgar B Complex yan etkileri ne zaman geçer ?

Solgar B Complex ürününün yan etkileri ürü kullanıldığı müddetçe geçmeyebilir. Örneğin idrar rengini kötü kokması, iştah açılması veya uyku yapması gibi şikayetler uzun süre devam edebilmektedir.

Baş ağrısı, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi şikayetler ürünü kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra geçebilir.

Solgar B Complex eğer alerji yaptı ise geçmesi için beklenmemeli, ürün kullanılmamalıdır.

Solgar B Complex ürünün bazı yan etkileri ise sonradan ortaya çıkabilir veya zaman zaman ortaya çıkıp zaman zaman kaybolabilir.

Solgar B Complex içeriğindeki vitaminler, B vitamini eksikliğini kapatmakta iyidirler fakat vücutta gereğinden fazla B vitamini alınmasının da bir takım zararları olabilmektedir.

İlgili yazı: Solgar b-complex kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji