yaşam koçluğu ne demek  Yaşam Koçu Nedir, Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır? ya  am ko  u nedir

Yaşam Koçu Nedir, Sertifikası Nereden ve Nasıl Alınır?

Eğitim, Diyet ve Kariyer Koçluğu Ne Demek, Eğitim Sertifikası Almak İçin Ne Yapmalı?

Bu makalede zayıflama, eğitim ve kariyer koçluğu nedir, sertifikası nasıl alınır? sorularınıza yanıt bulacak, yaşam koçları hakkında kapsamlı bilgiye sahip olacaksınız.

Yaşam koçu nedir: Kişinin kendini keşfetmesini ve mutlu olmasını sağlayan kişidir. Yaşam koçu ne yapar? Yaşam koçu istediğiniz yerlere veya mutlu ve huzurlu olacağınız yerlere gelmenizde size yardımcı olacaktır. Yaşam koçları kendi düşüncelerine göre sizi şekillendirmezler; sizin düşüncelerinizi ortaya çıkarır ve koyulan hedeflerde istikrarla ilerlemenizi sağlarlar. Farkındalık yaratır, ilerleyeceğiniz yolda size yol arkadaşlığı ve danışmanlık yapar, rehberlik ederler.

Yaşam koçluğunun bir okulu yoktur, ya da üniversitelerde böyle bir bölüm yoktur. Yaşam koçu olmanız için herhangi bir diplomaya da ihtiyacınız yoktur. Sadece sertifikaya ihtiyacınız vardır.

Yaşam Koçu Sertifikası nereden ve nasıl alınır:  Yaşam koçluğu sertifikası birçok kurum ve kuruluştan alınabilir. Ancak, bu aşamada önemli olan aldığınız eğitimin nitelik açısından yeterliliğidir. Yaşam koçu nasıl çevre edinir? Yeni sertifika almışsanız yapılan seminerlere katılın, bu şekilde camiadan birçok kişi simanıza aşina olacak. Ve orada yapacağınız küçük iletişimler bile çevre edinmenizde fayda sağlayacaktır. Az önce diplomaya ihtiyacınız olmadığını belirtmiştik. Evet yaşam koçu sertifikasını size veren yerler diploma sormuyorlar. Ancak doktora yapmis yaşam koçlarını düşünürsek en azından dört yıllık bir fakülte mezunu olmanızda fayda var.

Zayıflama Koçu Nedir: En çok rağbet gören yaşam koçluğu dallarından zayıflama, diyet koçluğu. Evet, insanoğlunun temel ihtiyacı şüphesiz yemek yemektir. Ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmek de oldukça zor. 3 öğün yemek yemeyi alışkanlık haline getirmiş bir insan, yemek yemeyi iki öğüne düşürmekte oldukça zorlanır. Bir başka örnekle; çayını, kahvesini bol şekerli içen bir insan kalorisiz, şekersiz bir çay ve kahveden zevk almıyor. Kilo almaya devam ediyor.

İşte zayıflama koçluğunu seçmiş yaşam koçları tam da burada devreye giriyor. Bu yaşadığınız zorlukları en alt seviyeye indirerek sizi mutluluğa ulaştırmak için çabalayan kişiye yaşam koçu denir. Düzenli beslenme programı oluşturup kişinin yemek ve spor düzenini sağlıyor. Buna örnek zayıflama koçu Şeyda Coşkun gösterilebilir.

Eğitim Koçluğu: Çok rağbet gören bir başka koçluk da eğitim koçluğudur. Bilindiği üzere devir sınav devri. Liseye girişte sınav üniversiteye girişte sınav. Yani gelecekteki hayatımızı kurgularken sınavlara tabi tutuluyoruz. 35 yaşımızda nerede olacağımızı 12 yaşımızdan itibaren belirliyoruz. Ve oniki yaşında daha ilkokuldan yeni çıkmış çocuk 24 yaşında olacağı öğretmenliği yahut 26 yaşında olacağı doktorluk için yıllar öncesinden savaş veriyor. Bu savaşta çocuğun sağlığı için mutluluğundan ödün verilmeden yapılması gerekiyor.

Peki bunu nasıl başaracağız? Çocuğumuzun hedefe odaklanmasında ve bu yolda koşar adım yürümesine yaşam koçları destek oluyor.

Kariyer Koçluğu Nedir: Her insan çok iyi yerlere gelmek istiyor ama nereye bilmiyor ya da bazısı biliyor nasıl başaracağını bilmiyor. Kariyer yaşam koçları bu konuda sizlere sorular yönelterek nereye gelmek istediğinizi keşfediyor. Yahut siz biliyorsunuz söylüyorsunuz ve eğitim koçu size destek oluyor. Bunlar gibi birçok yaşam koçluğu var, biz en çok rağbet gören üç tanesini işledik. Bu yaşam koçluklarının ortak noktası; belli bir amaca ulaşmanızda yardımcı olmalarıdır.

error: Copyright! Yaşamloji