Valerian tablet zararları  Valerian tablet zararları valerian zararlari 600x400

Valerian tablet zararları

Bir ürünü kullanmadan önce bu ürünün bana ne tür zararı, yan etkisi olur diye araştırıyorsanız bilinçli tüketicisiniz demektir. Günümüzde bir çok gıda takviyesi “bitkisel” denilerek zararsızmış gibi gösterilmekte ve etkileri abartılarak mucizevi bir ürünmüş gibi takdim edilmektedir.

Valerian tabletler uykusuzluk ve gerginlik sorunları için kullanılmaktadır. Günümüzde uyku sorunları oldukça yaygındır ve uyku sorunlarının kronik hale gelmesi yaşamı kötü etkilemektedir.

Çağımız aşırı stres, kaygı ve depresyonun altın çağı olup çoğumuzun biraz rahatlamaya ve rahat bir uyku çekmeye ihtiyacı vardır. Sıkıntılı zamanlarda kullanılan valerian tabletler, bazen oldukça işe yaramaktadırlar.

Bununla birlikte valerian tabletlerin kullanımıyla ilgili olarak tereddütler de bulunmaktadır. Örneğin valerian tabletler bağımlılık yapar mı, herhangi bir organa zarar verir mi veya sağlığa bir zararı var mı merak edilmektedir.

Bilimsel literatürde Valeriana officinalis olarak adlandırılan ve bizlerin de kedi otu olarak bildiğimiz bitkinin üst kısmı parfüm yapımında kökleri ise yüzyıllardır (Belki de 2000 yıldan fazla) sakinleştirici etkisi nedeniyle kullanılmakta ve bu bitkinin ciddi yan etkileri bulunmadığı bilinmemektedir.

Ancak doz ayarlamasının şart olduğu, gereğinden fazla kullanıldığında beklenmeyen yan etkiler görülebileceği unutulmamalıdır.

Valerian tablet zararları

Valerian tabletler eğer eczacı veya doktora danışılarak kullanılırsa önemli derecede yan etkilere sahip olmayan ürünlerdir. Ancak yine de bazı yan etkilerinin ve zararlarının olabildiği bilinmektedir.

Örneğin valerian tabletler bazı kişilerde baş ağrısına sebep olabilmekte veya migreni tetikleyebilmektedir.

Bazı kişilerde ise baş dönmesi veya mide ağrısı gibi yan etkilere neden olmaktadır.

Bazı kişilerde ise ters etki yaparak uykusuzluk sorununu artırmaktadır.

Valerian tabletler kişide bir miktar uyuşukluk ve gevşeklik yaratacağı için tableti aldıktan sonra araba veya iş makinası kullanmak, tehlikeli ve konsantrasyon gerektirecek işlerle uğraşmak uygun değildir.

Valerian tabletlerle ilgili önemli bir tereddüt dozaj ayarlamasında sorun olmasıdır. Bu ürünlerin etkisi kişiden kişiye değişebilmekte, etkisi iyi hissedilsin diye fazla alınırsa yan etkileri artabilmektedir.

Valerian tabletleri bazı kişilerin kullanması sakıncalıdır;

Örneğin karaciğer hastaları, 3 yaşından küçük çocuklar, hamileler, emziren anneler, kedi otu ile etkileşime girebilecek ilaçları kullananlar valerian tablet kullanmamalıdır.

Valerian tabletler alkol, sarı kantaron ve narkotik etkisi olan ilaçlarla etkisi artmakta ve istenmeyen etkileri olabilmektedir.

Valerian tablet bağımlılık yapar mı ?

Valerian tablet bağımlılık etkisi yapmaz. Valerian tabletler bırakıldıktan sonra kişilerde yoksunluk sendromları oluşmamaktadır.

Uyku kalitesini artırmak ve daha kolay uykuya dalmak için birkaç ipucu:

Uykusuzluk şikayetleri kısmen yaşam tarzları ile ilgilidir. Yatağa gitme ve yataktan kalkma saatleri düzenli olduğunda uyku ile alakalı sorunlar azalmaktadır.

Kafeinli içecekleri yaygın olarak tüketmekteyiz. Bu tür içecekleri akşam saatlerinde değil de daha erken saatlerde alırsak veya miktarını azaltırsak, uykusuzluğa belirgin bir şekilde fayda etmektedir.

Gün içinde yeterli fiziksel aktiviteye sahip olmak geceleri daha kolay uyumayı ve daha kaliteli uykuyu sağlamaktadır. Eğer günlük fiziksel aktivitelerimiz yetersiz ise bir egzersiz programı uygulayarak uyku kalitemizi artırabiliriz.

Uykusuzluk şikayetleri kaygı ve stres kaynaklı olabilmektedir. Bilişşsel davranışçı terapiler yoluyla negatif duygu ve düşünceleri azaltmak ve uyku kalitesini artırmak mümkündür.

Valerian tablet ile zararlar genellikle ürün nasıl kullanılır, günlük ne kadar miktar kullanılır ve ne işe yaradığı bilmeden bilinçsizce kullanıldığında ortaya çıkmaktadır. Uykusuzluk nedeniyle valerian tablet kullanmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazıları okuyunuz:

İlgili yazı: Solgar Valerian Root Extract ne işe yarar ?

İlgili yazı: Valerian root extract kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji