yaşam koçu  İyi ve Kaliteli Yaşam Koçu Nasıl Olmalı? ya  am ko  lu  u
iyi güzel yaşam koçu

İyi ve Kaliteli Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?

İyi ve Kaliteli Yaşam Koçu Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir Yaşam koçu, kişinin geleceğe dair yapmak ve gelmek istediği noktaya odaklanarak hedef belirmesini sağlar. İyi bir yaşam koçu; danışanın geçmişi ile ilgili değil, daima gelecek ile ilgili isteklerine bağlı planlar yapmasını sağlayan taraftadır. Geçmiş daima dünü hatırlatan ve asla değişmeyecek olandır. Gelecek ise herkesin isteklerine bağlı olarak şekil alan, yaşanması arzu edilen için çaba sarf edilmesi gerekendir. Kişi kaç yaşında olursa olsun hayatında takıldığı ve çözemediği durumlar ile karşılaşabilir. Finansal, özel hayat, sosyal yaşam yada iş ortamının gerektirdiği kısacası hayata dair ne varsa bununla ilgili koçluk talep edebilir. İyi bir yaşam koçu da bu talebi geleceğe odaklı planlanmasını sağlar. Varılacak her hedef kişinin kendi tercih ettiği ve kendini mutlu hissedeceği noktadadır.

kaliteli yaşam koçu  İyi ve Kaliteli Yaşam Koçu Nasıl Olmalı? ya  am ko  u

Yaşam Koçu Seçerken

Genel olarak yaşam koçluğu ele alındığı zaman yön veren değil, danışanın kendi yönünü kendi bulunmasını ve doğru sorular ve yaklaşım biçimi ile insanın kendisinin özünü fark etmesi sağlar. Sabit ve kendi görüşünü değil, danışan kişinin görüşü baz alınır. Sonuç olarak gelmek istenen yada başarmak istenen hedefe koçun sorularına kendi cevap veren kişi, kendi fikri ile gelmiş olur. Burada ki önemli nokta da iyi bir koçun doğru sorular sorması ve sizinde doğru ve net cevaplar vermeniz gerektiğidir. Fikir alışverişi, gerektiği durumlarda yapılır. Asıl olan kişinin kendi düşüncesidir. Yaşam koçu danışanı cesaretlendirir, başarılması gereken hedefe odaklanmanın gerektiğini aşılar. Geçmiş zamanda olan hiçbir şeyi iyi ve kaliteli bir bir koç yargılayıp, sorgulamaz.

Koçluğu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek alınan eğitimle alakalıdır. Bu yüzden yaşam koçunun başarısı aldığı eğitim mesleği için büyük önem taşır. İnsan ilişkileri kuvvetli ve pratik çözüme ulaştıran, doğru soruları yöneltmek de iyi bir koç için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Mesleğinin gerektirdiği sınırları bilmek ve bu sınırı aşmadan danışan için gerekli olan çözüm yoluna ulaştırması şarttır. Yön vermek yerine, danışanın kendi yolunu bulmaya yardımcı olması gerekir. Geçmiş zaman değil, daima yaşanılan an ile gelecek zaman önemlidir. Şuan ki durum ele alınarak danışanın verdiği cevaplar ile iyi bir koç kişiyi tanır ve anlar. Bu durumda da analiz yapabilme dürtüsünün de gelişmiş olması mühim konular arasındadır. Anladığı noktaya dayanarak da soruları danışanına yöneltir. Verilen her cevap kişinin kilitlendiği yerin biraz daha açılmasına ve aydınlanmasına sebep olur. Hedef noktasının cevabını vermiş olan danışan, aydınlanan yolda hızlı ve planlı bir şekilde ilerleyerek başarıya ulaşır. Danışanın görüşlerine önem veren ve gerek olmadıkça kendi fikrini söylemeyen bir yaşam koçu, koçluğunu iyi yapan taraftadır.

yaşam koçluğu  İyi ve Kaliteli Yaşam Koçu Nasıl Olmalı? kaliteli ya  am ko  u

İyi, Kaliteli Bir Yaşam Koçunun Özellikleri

Yaşam koçluğu kendi alanında farklı guruplara ayrıldığı için, sizin hangi alanda yardıma ihtiyacınız olduğunu önceden belirleyip bu şekilde yaşam planınızı oluşturmalısınız. İyi bir yaşam koçu nasıl olmalı sorusunun cevabının başında ise, hizmet alınacak yaşam koçunun sosyal yaşantısı ve insan ilişkileri üst düzeyde olmasıdır. Kendi yaşantısında mutlu, huzurlu, başarılı bir koç, sizede yaşantınızda başarıyı getirecektir.

İyi ve başarı bir yaşam koçu nu maddeler halinde sıralamak gerekirse;

*İyi ve kaliteli eğitim almış olmalı.

*İnsan ilişkileri ileri düzeyde, seviyede olmalı.

*Pratik zeka ve düşünce gücüne sahip olmalı.

*Yön verirken doğru ve yanlışları düzgün bir biçimde ayırabilmeli.

*Sadece uzman olduğu kategoride hizmet vermeli.

*Sosyal yaşantısı, aktivitesi ve tecrübesi yüksek olmalı ki, yürüyeceğiniz bu yolda doğru yolu gösterebilsin.

*Geçmişte kazandığı başarılar referanslarında bulunmalı.

*Size baskı kurmadan kendi doğrularını aktarmalı ve bunları anlamanızı sağlamalı.

*Size farklı bir pencereden bakmayı aşılaması için sorduğu sorular kesin, mantıklı, net ve farklı olmalı.

*Aynı anda aşırı fazla kimselere koçluk hizmeti vermemeli ( Bu durum size odaklanmasını etkileyebilir)

error: Copyright! Yaşamloji