Dua ile ayağına getirme duası yalvartma 260 bakara
Bensiz duramasın duası yansın tutuşsun

Dua ile ayağına getirme duası yalvartma

İlişkilerde zaman zaman zorlu virajlar ve çözümsüzlük noktaları olur. Böyle sıkıntılı zamanlarda araya hatırlı ahbaplar girerek sorunları aşmanızı sağlayabilirler.

Bazen ilişkiyi kurtarmanın seçenekleri tükenmiştir veya işler fena halde sarpa sarmıştır. Örneğin sevdiğiniz kişi ile ciddi bir tartışma yaşadınız ve sohbetiniz bıçak gibi kesildi.

İlk adım atan kişi siz olursanız, taviz veren taraf siz olacaksınız. İlk adımı karşı taraftan beklediğiniz zaman ise karşı taraftan bir hamle gelmediğinde aranız zamanla soğuyacak ve gemiler başka limanlara doğru yol alacaktır.

Eğer araya birilerini sokma ihtimali yok veya başarı şansı düşük ise bir çok kişi ayağına getirtme duası yaparak sevdiğini kendine tekrar döndürme, arattırma, özlettirme, yalvartma yoluna gitmektedir.

Her başımız sıkıştığında olduğu gibi aşk, ilişki ve huzur konularında da Allah’a müracaat ediyoruz. Kuranı kerimde Mümin suresi 40. Ayette diyor ki “Bana dua edin, size cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler, yakında perişan bir halde cehenneme gireceklerdir.”

Sevdiğini ayağına getirtmek için dua edenlere bazıları bıyık altından gülüyor ama Rabbimiz bizden dua istiyor. Dualarımızın Allah’a (cc) faydası yok ama bizlerin dua etmeye ihtiyacımız var, aynı zamanda kulluğumuzun gereği.

Nasıl ki, imtihanda başarılı olalım, zengin olalım, sağlıklı olalım gibi konularda dua ediyoruz elbette tartıştığımız kişinin pişman olup bize dönmesi, yalvarması için de Allah’a dua edeceğiz.

Öte yandan Allah, kendine dua etmeyi kibrine yediremeyenleri cehennemine atacağını kutsal kitabımızda bildiriyor. O halde neden dua etmeyecekmişiz ?

Hem Kuranı Kerimde Allah bildiriyor ki “De ki: “Kulluğunuz ve niyazınız olmasa Allah size ne diye değer versin!”(Furkan suresi 77. Ayet)

Ayağına getirme duası

Rabbimizden günah olmayan her şeyi isteyebildiğimiz gibi bizden uzaklaşan birini ayağımıza getirtmek için de dua edebiliriz.

Allah’ın gücü her şeye yeter. Nasıl ki bizleri ve galaksileri yarattığı ve evreni idare ettiği gibi dilerse hakkında dua ettiğimiz kişinin koşa koşa ayağımıza gelip, yalvarmasını da sağlayabilir.

Ama bunun bir garantisi yoktur. Unutmayalım ki biz Allah’ın değil O bizlerin Rabbidir. O kimsenin emir kulu değildir. Biz Ayağına getirme duasını samimiyetle yaparız. Rabbimiz dilerse o kişiyi bize yalvarttırır, dilerse yalvartmaz. Her şeyin hayırlısı olsun diye dua etmek lazım.

Ayağına getirme duası olarak aşağıdaki dua ve zikirler tavsiye edilmektedir. İsterseniz birini, isterseniz de hepsini uygulayabilirsiniz.

Birinci dua: Bakara 260. ayet

Hz.İbrahim’in duası olan bu ayet gerçekleşmesi çok zor bir talebimiz olduğunda okuduğumuz dualardandır. Kavgalı veya küs olduğunuz birinin size ilk adımı atması, bununla da kalmayıp koşa koşa size gelmesi, pişman olması, yalvarması da kolay değildir.

  1. Eğer böyle bir talebiniz var ise öncelikle geçmiş günahlarınıza tövbe edip, yeniden cürme bulaşmayacağınıza zihnen karar veriniz.
  2. Geçmiş kaza namazlarınızı kılıp bir daha namazınızı geçirmemeye azmediniz.
  3. Bundan sonra her namazın arkasından aşağıdaki duayı bir kere okuyunuz.

 

Ve iz kale ibrahimu rabbi erini keyfe tuhyil mevta kale e ve lem tu’min kale bela ve lakin li yatmainne kalbi kale fe huz erbeaten minet tayri fe surhunne ileyke summec’al ala kulli cebelin minhunne cuz’en summed’uhunne ye’tineke sa’ya, va’lem ennallahe azizun hakim.

 

İkinci dua: Besmele

Besmele her hayrın başıdır. Bu yüzden hayırlı olmasını istediğimiz her eylemden evvel besmele çekmek gerekir. Eğer kavgalı olduğunuz biri ile barışmanızda hayır var ise Besmele çekerek barışma sürecinizin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Duanızın kabul olması için her şeyden önce samimi ve ihlaslı olmanız şarttır. Allah’ın buyruklarına uymayan, fıskı fücura dalan,  inanarak dua etmeyen kişilerin dualarına Allah icabet etmez.

Bir kişiyi ayağınıza getirtmek için kaç besmele çekileceğine ve bu uygulamanın nasıl yapılacağına dair rivayetlerde ihtilaf bulunmaktadır.

Çekilecek besmele sayısında 21, 120 veya 786 gibi sayılar telaffuz edilmekle birlikte Peygamberimizin hadislerinden bize kadar ulaşan bir sayı yoktur. Dolayısıyla bu sayılar uydurmadır.

Çekilecek besmelenin Cuma akşamı (Perşembeyi cumaya bağlayan gece) çekilmesi tavsiye edilmekle birlikte bu husus şart olan bir husus değildir.

Bazıları kişinin fotoğrafına karşı veya suya Besmeleyi okumayı tavsiye etmekte ise de bu tür uygulamalar üfürükçü hocaların uydurduğu şeylerdir. Kuran ve hadis yolu ile bize öğretilmeyen hiç bir şeye itibar etmeyiniz.

Biz bu konuda sayı ve zaman sınırlaması olmadan Besmele çekmeyi yani her akla bu mesele geldiğinde Bismillahirrahmanirrahim deyip arkasından istiğfarda bulunmayı tavsiye etmekteyiz.

Dua kumbaranız dolduğu vakit, umulur ki ayağınıza gelmesini istediğiniz kişi kapınızı çalar..

error: Copyright! Yaşamloji