cilde iyi gelen besinler nelerdir cilde iyi gelen yiyecekler, cilde ne iyi gelir, cilt için faydalı yiyecekler nelerdir Cilde İyi Gelen Besinler Nelerdir cilde iyi gelen besinler nelerdir cilt
cilde iyi gelen besinler nelerdir

Cilde İyi Gelen Besinler Nelerdir

Cilde İyi Gelen Besinler

Sağlıklı bir cildin sağlıklı bir bedenin yansıması olduğu gerçeği düşünülecek olursa cilt sağlığı için en önemli unsurlardan biri de tüketilen besinlerdir. Bu bağlamda cilde iyi gelen besinler nelerdir sıkça sorulan sorular arasında yerini alır.

Doğru beslenme alışkanlığı sayesinde cilt gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar süresince korumak mümkündür. Ancak bilinmelidir ki genç ve güzel bir cilt doğru beslenme kadar sağlıklı bir psikoloji ve genler de oldukça önemlidir. Örneğin düzenli bir şekilde tüketilen ceviz ve badem hücre zarını güçlendirdiğinden kaynaklı toksinlerin hücrelere girerek tahribata neden olmasını engeller. Aynı zamanda içeriğinde bulunan E vitamini sıkı bir cilt için gerekli olan elastin liflerini güçlendirdiği gibi serbest radikallere karşı koruma özelliği taşımaktadır.

Yedikleriniz Cilt Güzelliğinize Yansır

Bir insan vücudunun yaklaşık olarak yüzde 7‘lik kısmı deri dokusundan oluşmaktadır. Kişiye bağlı olarak 15 gün ile 3 ay arası bir dönem içerisinde değişiklik gösterir ki bu kadar hızlı değişim gösteren bir doku üzerinde beslenme durumu önemli ölçüde etki oluşturur. Dengeli ve yeterli olan bir beslenme cilt hücrelerini güçlendirdiği gibi nemli de tutmaktadır ki bu da cilde iyi gelen şeyler arasında oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu bağlamda vücut içindeki dengeyi iyi algılayıp buna göre hareket edilmesi organizmayı daha düzenli çalışmaya sevk eder. Sonuç olarak vücut yaşanılan ortam, duygu, genler ve sosyal çevre ile sıkı bir bağ içinde bulunmaktadır. Cilt ise dış çevre ile organizma arasında olan yoldur. Vücudun her işlevini bir diğeri belirler ki örneğin karaciğerde yaşanılan bir sorun yüz bölgesinde sivilceye neden olabilir.

Omega Demek Oksijen Demek

Doğru beslenememe halinde bu durum cilt üzerinde kuruluk, solgunluk veya lekeler ile kendini gösterir. Örnek olarak vücut içinde olan elzem yağ asidi eksikliği cildin çabuk yaşlanmasına ve kurumasına yol açar. Bunun yanı sıra katı yağlar ise kılcal damar tıkanıklıklarına yol açabilir. Uzun süren dolaşım bozuklukları ise en güzel cildin dahi doğal rengini kaybedip sağlıksız bir görünüm almasına neden olur ki cilt güzelliğinin en önemli şartı sağlıklı bir kan dolaşımıdır. Bu da cilde iyi gelen yağlardan olan Omege 3 ile Omega 6 yağ asitlerinin dengeli tüketilmesi halinde olur. Çünkü bu yağ asitleri dengeli tüketildiği zamanlarda kan dolaşımı düzene girdiğinden cilde daha fazla oksijen taşınır. Bunların yanı sıra bu yağ asitleri hücre zarını güçlendirdiği gibi cildin daha genç görünmesine de yardımcı olur. Akne tedavisinde kullanılan B3 vitamini şam fıstığı, tavuk, hindi, balık ve tam tahıllı ürünlerde bulunmaktadır.

Vücuttaki Serbest Radikallere Karşı Çilek

Serbest radikaller sigara, stres, alkol, fazla kafein, kavrulmuş ve kızartılmış besinlerin vücuda girişi sonucu oluşan ve sağlıklı hücreler için zarar teşkil eden moleküllerdir. Vücut içinde serbest radikal sayısal artışı cilt üzerinde kırışıklığa neden olmasının yanında cildi soluklaştırır. serbest radikaller ciltte çabuk yaşlanmaya neden olmasının yanı sıra kanserin de ana sebebini oluştururlar. Ancak besinler dolayısı ile serbest radikallerden kurtulmak mümkündür. Bu bağlamda küçük meyvelerin içinde bulunmakta olan antioksidanlar serbest radikallerin neden olacağı zararlardan hücreleri korur. Aynı zamanda antioksidanlar sayesinde cilt çevre kirliliği ve güneş ışınları gibi çevresel faktörlerin zararlarında da korur. A, C ile E vitaminleri cilde iyi gelen vitaminler arasında olup, önemli antioksidan vitaminlerini oluşturur. Bu bağlamda bir avuç kadar çilek yahut yaban mersini, bir adet orta boy portakal, mandalina ya da kivi cilde gerekli olan C vitaminini sağlar. Yaban mersini aynı zamanda cilt yapısını geiştirdiği gibi iltihaplanmaları da önleyen bir besindir. C vitamini yara tedavisi üzerinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda yüzeysel olan kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesinin yanı sıra cilt yanık tedavisinde de kullanılır. Kırmızı biber, greyfurt, limon, frenküzümü, lahana, domates, yeşil biber, karnabahar ve kuşburnu besinleri C vitamini bakımından oldukça zengin olup cilt iyi gelen yiyecekler arasındadır. Bir diğer önemli besin olan yumurta ise günlük hayatın vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alırken içeriğinde yer alan yüksek protein ve amino asit ile dokuların yenilenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yumurtanın içeriğinde bulunan selenyum cilt kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca yumurta içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde cilt hücrelerini güçlendirdiğinden kaynaklı olarak cilt lekeleri ile ben oluşumunu da engeller.

Havuç Nemlendirir, Ginseng Gençleştirir

Günlük olarak tüketilen yiyeceklerin yanı sıra cilde iyi gelen şifalı bitkiler de vardır. Örneğin aynı safa çiçeği, cilt hücrelerinin gelişimini arttırırken güneşten etkilenmiş olan cildi yumuşatır ve mikrop kapma ihtimaline karşı korur. Maydanoz ve ısırgan içerdiği antioksidan ve C vitamini dolayısı ile cildin gençliğini korumasını sağlarken maydanozun ayrıca cildi sıkılaştırıcı etkisi vardır. Cadı fındığı cilt dokusunu güçlendirirken, papatyanın yara iyileştirici özelliği vardır. Cildi gençleştirici etkisi ile bilinen ginseng dolaşım problemlerine de iyi gelir ve hücre içi metabolizmayı geliştirmesinin yanı sıra cilt üzerinde tonik etkisi de bulunur. Sakinleştirici, dezenfektan ve antiseptik özellileri bulunan kekik kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Brokoli ciddi anlamda A ve C vitaminleri içermekte olup cilt kanseri ile savaşan moleküllere de sahip bir besindir. Cildin elastikiyetini koruduğu gibi akne tedavisine de oldukça yardımcıdır. A vitamini öncüsü beta karoten deposu olan havuç, güneş koruması sağlamaktadır. Ciltteki kurumayı önlediği gibi cilt elastikiyeti de korur. Cilt kuruluğu sorunu yaşayanlar için bir diğer önemli besin ise cilde iyi gelen maskelerin de vazgeçilmezi olan zeytinyağıdır. Salatalar da bir tatlı kaşığı kadar hakiki zeytinyağı kullanabilir yahut yemekleri zeytinyağı ile pişirilebilir. Ayrıca kavun da cilt kurumasını önleyen besinler arasındadır. Bunların yanı sıra nar, yaban mersini, ahududu, çilek, somon balığı, böğürtlen ve portakal cilt kırışıklıkları için oldukça önemli ve tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Hepsinin içeriğinde bulunmakta olan zengin antioksidanlar vücut içinde serbest radikaller ile savaştığı için vücudu kanserden koruduğu gibi ciltte kırışıklıkları önler ve cildin yaşlanmasını geciktirir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Altın Kurallar

Sağlıklı bir cilt için vitamin ve mineral açısından dengeli ve yeterli beslenmek çok önemlidir. Ancak bu tek başına yeterli olmaz. Güneş ışınlarına çok maruz kalmamak, sigara ve sigara içilen ortamlardan uzak kalmak gerekir. Düzenli olarak egzersiz yapmak cilt sağlığı için çok önemli bir diğer faktör olurken demir açısından zengin besinler tüketmek de oldukça gereklidir. Güne kahvaltı ile başlayıp, gün içerisinde 1 ile 2 fincan yeşil çay tüketimi de oldukça yararlı olacaktır. Stres faktörleri karşısında rahatlamayı öğrenmeli ve bir gün içinde en az 8 ile 10 bardak olmak kaydı ile su tüketimi cilt sağlığının olmazsa olmaz unsurudur. Hayatın devamı için en önemli unsur olan su bütün organların normal halinde çalışabilmesi ve toksinlerin vücut dışına atılabilmesi adına çok önemli olmasının yanında cildin nemlenmesine büyük katkı sağlayarak esnekliğini korumasına yardımcı olur. Kırışmayı önlediği gibi yaşlanma etkileri geciktirir.

error: Copyright! Yaşamloji