doğum izni öğretmen doğum izni Bayan Öğretmenin Doğum İzni     retmen do  um izni

Bayan Öğretmenin Doğum İzni

Yeni Yasa Bayan Öğretmen Doğum İzni

Çok konuşuldu, 2015 bayan öğretmen doğum izni hakkında çok fazla şey söylendi ama bir şekilde resmi olarak hayatımıza girdi bu yasa. Başta aksaklıklar yaratacağı düşünüldü ama oluşan boşluklar en iyi şekilde dolduruldu. Hatta gün geldi, bu izin olayının olumsuz olduğunun savunan kişiler bile yararlandı doğum muafiyetinden. Aslında, derinlemesine bir şekilde düşündüğümüz zaman ne kadar yerinde bir karar olduğunu anlamak güç değil. Üstelik bunu hiçbir siyasi ideolojinin ya da hiçbir partinin etkisinde kalmadan, sadece bir annenin – bir anne adayı öğretmenin penceresinden bakıp söylüyoruz.

Kadın öğretmenlerin doğum izni hamilelik öncesi ve sonrası toplam 16 haftadır. Detaylar yazı içerisinde!

öğretmen doğum izni öğretmen doğum izni Bayan Öğretmenin Doğum İzni do  um izniTüm işi nesilleri düzenlemek olan, çocukların en yaş dönemlerini şekillendirmeye adamış bu emek timsalleri öğretmenler kendi canından parçaları için elbette zaman ayırmaları şart. Bunun okul zamanıyla kesişmesi ilk bakışta sorun yaratmıyor gibi görünebilir belki. Fakat olayın içine kendinizi atıp da bir düşünün, işte durum ne kadar farklı o zaman anlayabilirsiniz. Tüm stresin, sınıf tozunun, gürültünün, onca karmaşanın arasına bir de doğum hassasiyeti girdiği zaman ayıklayın pirincin taşını! Bunu sadece izin gözüyle ele alırsak, öğretmenler için bilediğimiz o bıçağı yeniden çıkartırsak kınından hiç kusura bakmasın kimse ama bu işler yürümez! Olaya tek yönle bakmayacağız, bir annenin doğum sürecindeki hassasiyetini de düşünmeyi başaracağız aynı zamanda. Özellikle de o yaklaşan süreç ve artan sıkıntılar bırakın eğitim vermeyi yaşamayı zor hale getirirken nasıl olur da bu izin çok görülebilir. Şayet halen yazımızın tamamı boyunca eleştirdiğimiz tavrı takınan kişiler varsa da, sırf karşı durmak adına doğru olan bir adımın önünde engel olan, duygusuz bir bireyden başka hiçbir şekilde ifade edilemez ne yazık ki! Belki, sert bir yaklaşım ama gerçekler bu yönde.

Duygusal boyutunu incelediğimiz bu izin muhabbetinin bir de “teknik” yapısına bakmak gerekiyor şüphesiz. Çünkü daha önce bu izni kullanma şansı edinmemiş sayısız genç bayan öğretmenimiz var, biliyoruz. Öncelikle süreç ile bilgi vermek gerekirse, bayan öğretmen doğum izni 16 haftalık bir zaman periyoduna denk gelmekte. Fakat birden bire, topyekün doğumdan önce hamileyken veya doğumdan sonra kullanılan bir 16 haftadan söz etmek mümkün değil elbette ki. Bunun keskin çizgiler olmasa da, ikiye ayrıldığını ve genel olarak 8 hafta doğum öncesi izni, 8 hafta da doğum sonrası izni olarak bayan öğretmenlere verildiğini görmekteyiz. Tabii ki burada dengeyi bozmak da yine öğretmene tanınmış bir hak olarak bizleri sevindiriyor. Şöyle ki, anne adayı öğretmen hanımefendimiz isterse doğum öncesi iznini 5 ya da 6 hafta gibi sürelere çekip bu süreyi doğum sonrasına ekleyebiliyor. Elbette bu kişisel tercihlere bağlı olduğu için son derece uygulanabilir bir program olarak dikkat çekiyor.

Öte yandan 2014-2015 bayan öğretmenin doğum izni konusunda tartışılan bir diğer konu da yaz tatiline denk gelen doğum izni durumları. Bu köprünün altından daha çok su geçer gibi görünüyor! Çünkü hafif bir suistimal izlenimi oluşmuyor değil. Çünkü, bu süreç ekstradan verilen bir izni kapsamıyor. Anne adayı öğretmenin ve bebeğin sağlığı için verilen bir izinden söz ediyoruz. Peki, yaz tatilinde herhangi bir çalışma durumu yok ki, nasıl bir izin verilebilir okul dönemi başlayınca? Zaten yasalarla da kabul görmeyen bu fazla izin olayın diğer yüzü olarak daha çok karşımıza çıkacağa benziyor. Bu yüzden diğer durumu önemsemeden, standart 16 haftalık bu iznin rahatlığını, normal şartlar ve zamanlarda her anne adayı bayan öğretmenin dilediği şekilde kullanmasını canı gönülden istiyoruz ve teşvik ediyoruz.

error: Copyright! Yaşamloji