kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nedenleri  Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nedenleri İyi Gelen Çaylar kabizliga ne iyi gelir kabizlik nedenleri
kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nedenleri

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nedenleri İyi Gelen Çaylar

Kabızlık Nedir ?

Bireylerin bağırsaklarındaki hareketlerin ara sıra hareket etmemesiyle oluşan hastalıktır. Hepimiz bu soruna   eli kolu bağlı şekilde durmaktan şikayet etmekteyiz. Kabızlık bireylerde arada bir rastlanabilecek bir rahatsızlıktır. Kabızlığa ne iyi gelir konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Kabızlığa iyi gelen tüm tedavi yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Normal bireyler gün içerisinde üç defa tuvalete geçebilir ve bilindiği üzere kabız olan kişilerin az sayıda tuvalete çıktığını söyleyebiliriz. Bireylerin genetik yapısına , tükettiği sıvı miktarına , yediği yiyeceklere bağlı olarak değişiklik göstermektedir . Bunların yanı sıra dışkılamada zorluk ve ağrı oluşumu da kabızlık pronbleminin göstergesi olarak bilinebilir .

Kabızlık belirtileri nelerdir ?

Genel olarak her gün tuvalete çıkamamak gibi durumla karşılaşıldığında kabız olduğunuzu anlayabilirsiniz . Tabiki de belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir . Son altı ay içinde hafta içinde üç defa kadar dışkılama yapabiliyorsanız , karında şişlik , sancı varsa , dışkı sert ve zeytin kadar küçük oluyorsa ; aynı zamanda zorlama durumunda yanma hissi ve acı hissediliyorsa kabızlık belirtileri diyebiliriz bu duruma .

Kabızlık Nedenleri

Kabızlık nedenleri olarak birçok şey sebep olabilmektedir. Yeteri kadar lif tüketilmemesi de kabızlığa neden olan faktörler arasındadır. Gün boyu hareketsiz kalmakta kabızlığı olumsuz etkilemektedir. Yani masa başı işler kabızlığa neden olabilmektedir. Hareketsizliğin yanı sıra yedğiniz besinlerin de önemli rolü bulunmaktadır. Yeterince sıvı tüketilmemesi , hava değişimi, gelen tuvaletin ertelenip daha sonrasında yapılması kabızlığa sebep olan etkenlerden bazılarıdır. Bağırsakta tıkanıklık sonucunda oluşan bazı hastalıklarla gelen kabızlık korkulu rüya haline gelmektedir.

kabızlık nedenleri  Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nedenleri İyi Gelen Çaylar kabizlik nedenleri
kabızlık nedenleri

Kabızlık Önleyici Bitkiler Yiyecekler

Bol su tüketimi her hastalığa olduğu gibi kabızlığıda iyi geldiği söylenebilir . Gün içinde en az iki litre su tüketimi tavsiye edilmektedir . Tuvalet alışkanlığınızı düzene sokmanız durumunda kabız olma ihtimalini en aza indirebilirsiniz . Az ve sık yemek yemenizde fayda vardır . Aynı   küçük porsiyonlar halinle meyve ve lifli sebzeler tükemeye özen göstermenizde önem taşımaktadır . Gün boyu masa başı bir işte çalışıyorsanız her fırsatta yürüyüş yapmanız yararlı olacaktır . Yoğun tempodan dolayı ertelediğiniz tuvalet alışkanlığını düzene sokmanızda önemli bir durumdur . Eğer diyete başvurduuysanız aniden kestiğiniz yağ nedeniyle kabızlık oluşabilir . Diyet döneminde yağ oranını dengede tutmanız gerekmektedir .

Kabızlığı yanlış ve düzensiz beslenme tetiklemektedir . Gün içerisinde tükettiğiniz gıdalarla direk olarak ilişkilidir diyebiliriz . Yağ bakımından zengin olan besinlerin tüketimi kabızlığı hafifletebilir . Ağır yağ içeren , lifsiz besinler ve ağır yağlı besinlerin tüketimi ise bağırsak hareketini yavaşlatır .

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa iyi gelen besinler yiyecekler

Kabızlığa iyi gelen su : İlk yapmanız gerekenlerden   biri su tüketimini arttırmak olacak . Su birçok hastalıkta olduğu gibi kabızlıkta da önem taşımaktadır . Su gereken mineralleri almanızı sağlar ve bunun yanında bağırsakların çalışmasına yardımcı olur . Dışkının da yumuşamasını sağlar . Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de suyu direk olarak almanız . Gazlı içecekler veya çay , kahve şeklinde   alınmaması gerekmektedir . Su hayatımız için önem taşımaktadır .

Kabızlığa iyi gelen meyve ve meyve suları : Bazı bireylerde erik suyu ve de üzüm bağırsakları yumuşatır ve kabızlığa iyi gelir . Genellikle kuru üzüm ve kuru erik başta olarak kurutulmuş meyveler lif bakımından zengin olduğundan kabızlığa iyi gelmektedir . Taze sıkılmış olan meyve sularının olumlu etkilerini hissedeceksiniz . Fakat reflü hastalığına sahipseniz asitli olan meyve sularını tüketmemeniz tavsiye edilmektedir .

Kabızlığa iyi gelen Lif içeren sebzeler : Lifli besinlerin kabızlık açısından yararı olduğunu söyleyebiliriz . Koyu renk yapraklı bitkilerden hazırlayacağınız salataların tüketilmesi tavsiye edilir . Fakat sos ve yağın olmadığı salatalarla ihtiyacınız olan lifi alabileceksiniz . Brokolinin lif açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz fakat aynı zamanda gaz yapıcı etkisi olduğunu unutmayın . Tatlı patates , havuç ,   brüksel lahanası , kuşkonmaz , enginar , lahana gibi sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir . Kabızlığın daha kolay geçebilmesi için lifli besinleri tüketin .

Fasulye ve baklagiller : Kabızlığa kısa sürede çözüm bulmak istiyorsanız lif bakımından fazlasıyla zengin olan baklagil ve fasulye tüketimi tavsiye edilmektedir . Bu besinler kabızlığa yardımcı olacaktır . Bu besinler yardımıyla bağırsaklar yumuşar ve de tuvalete çıkmada yardımcı olur . Fakat fazla tüketiminin sonucunda   şişkinlik ve gaz olacağını unutmayın . Günlük beslenmenize barbunya , nohut veya fasulye eklenebilir .

Kabızlığa iyi gelen  tahıllar : Tahılların kabızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz . Buğday , yulaf ve de kepekli tahılların sinidirime yardımcı olmasıyla tüketiminin arttırılması tavsiye edilir . Çavdar ve mısır unu kullanmanızda yarar var fakat işlenmemiş olmasına dikkat etmenizde yarar vardır . Yağsız ve tuzsuz patlamış mısır fazlasıyla sevdiğiniz bir besindir ayrıca  kabızlığa iyi geldiğini bilerek tüketmenizde yarar var .

Hangi besinler lif içermektedir ?

Lif içeren besinlerin kabızlık için çözüm yolu oluşturduğunu söylememizde yarar var . Peki ya hangi besinleri tüketirsek yararı olacağını kendinize soruyor olmalısınız . Lif içeren besinler ;

Erik , Aarmut böğürtlen , elma , kayısı , ahududu , şeftali , incir , fıstık , ananas , haşlanmış brokoli , lahana , pazı , patates , badem , nohut , barbun ya , fasulye , arpa , yulaf , ıspanak gibi besinler lif açısından zengin besinlerdir .

Kazılıkta dikkat edilmesi gerekenler

Sürekli olarak kabızlığa iyi gelen besinlerden bahsettik fakat bunun yanı sıra kabızlığa sebep olan gıdalar da bulunuyor elbet . Bunlara dikkat etmenizde yarar var . Yediklerinize dikkat etmeniz ve özellikle hayvansal yağ içeren gıdaların tüketilmemesine dikkat etmenizde yarar vardır . Öğünleri azar azar yemenizde önem taşımaktadır . İşlenmiş gıdalardan , konserveden ve fast food yiyeceklerden uzak durmanızda yarar vardır.

kabızlığa iyi gelen çaylar  Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nedenleri İyi Gelen Çaylar kabizliga iyi gelen caylar
kabızlığa iyi gelen çaylar

Kabızlığa iyi gelen çaylar

Kabızlığa iyi gelen bitki çayları bize sunulan alternatif çözüm olanağı diye de düşünülebilir . Yani kabızlık sıkıntısı durumunda bitki çaylarına başvurabilirsiniz .

Kabızlığa iyi gelen Nane Çayı : Sindirim sistemine sağladığı yararla birlikte gaz , şişkinlik gibi sıkıntıların giderilmesinde yardımcı olacaktır . Mineral ve vitaminler bakımından zengin olmasıyla beraber ise sindirim sistemini güçlendirir .

Kabızlığa iyi gelen Detoks çayları : Zencefil , kuşburnu ,karahindiba , ısırgan , ekinezya ve de karanfil çayları vücutta birikmiş olan toksileri atmaya yardımcı olmaktadır . Oluşacak kramplar karşısında etkili bir çözüm yöntemi olan bitkisel çaylar sindirim sistemini de destekler .

Kabızlığa iyi gelen Rezene çayı : Vücuttan atılması zorlaşan dışkıyı yumuşatarak atılmasını kolaylaştırma etkisi bulunmaktadır . Bunun yanı sıra şişkinlik ve kramplara da çözüm olduğunu söyleyebiliriz .

Bunların yanı sıra taze meyve sebzelerin tüketimini gündelik hayatta arttırmanız , düzenli beslenmeniz ve bol su tüketmeniz önemle tavsiye edilmektedir . Sigara , alkol gibi zararlı alışkanlıklarınız sadece kabızlığa değil diğer hastalıklara da yardımcı olacaktır . Doğru adımlar atarak sağlıklı yaşamı garantileyin …

error: Copyright! Yaşamloji