Kabızlığa Ne İyi Gelir kabızlık nasıl geçer Kabızlığa Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? kab  zl    a ne iyi gelir
Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Halk arasında kabızlık olan bilinen rahatsızlık, özellikle boşaltım sisteminin düzensiz çalışması ile insanları sıkıntılı süreçlere maruz bırakmakta olan ve rahatsız eden bir hastalık olarak görülmüştür. Peklik ya da inkıbaz da denen bu rahatsızlığa, tıp dilinde ise Konstipasyon adı verilmiştir. Genellikle hastaların sıkıntılı bir tuvalet süreci, bununla birlikte şişkinlik, karın ağrısı gibi şikâyetlerin görüldüğü bu rahatsızlıkta, insan metabolizmasının düzenli çalışmaması ilerleyen zamanlarda başka sıkıntılara da yol açarak, hastalarını çok zor durumlara düşürebilmiştir.

Kabızlığa Hangi Durumlar Neden Olur?

Bağırsakların tıkanması veya düzenli bir şekilde işlememesi sonucu, sindirim ve boşaltım sisteminde oluşan bozukluklar, pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Basur, fıtık boğulması ve hormon dengesizliği de bu hastalığı tetikleyen diğer rahatsızlıklara işaret ederken, bağırsakların da bu tip sorunu olan insanların, yaşam kalitesinin oldukça düştüğünü söylemek mümkün olacaktır. Her ne kadar kabızlık için çok çeşitli ilaçlar üretilmiş olsa da esasen bu konuda doğal çözümleri de dikkate almak hem bedensel olarak rahatlığa, hem de ilaçların yan etkisinden kurtulmaya olanak tanıyacaktır. Doktorların bu konuda yaptığı açıklamalar hemen herkes tarafından bilinirken, özellikle lifli gıdaların alınması, insanlar için hem sindirim hem de boşaltım sisteminin rahatlaması anlamına gelmektedir. Bu sayede organların daha iyi çalışması mümkün olurken, gastroenteroloji hastalarının bu yolla çok daha fazla rahat bir konuma geldiğini söylemek mümkün olacaktır.

Kabızlığa İyi Gelen Doğal Besinler

Çoğumuzun aklına gelmese bile kabızlık şikâyeti çeken insanların vaktinin büyük bir bölümünü tuvalette geçirmesi bile gerçekten çok can sıkıcı bir durum olarak görülebilir. Bunun yanı sıra, sancılı dönemlerin yaşanması, rahatlıkla tuvalet sorunundan kurtulamama, insanın ruhsal yapısını da etkilemektedir. Meyve ve sebze ağırlıklı gıdaların, özellikle içinde lif bulunanlarıkabızlık çeken hastalar için en ideal gıdalar arasında yer almaktadır. Öyle ki bu özellikle kayısı, bal, erik reçeli veya elma gibi gıdaların hem sağlık, hem de ayrıca kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu şekilde hem doğal besinleri alıp, hem de rahatsızlıktan kurtulma fırsatı bulan insanlar için gerçekten de ilerleyen zamanda yaşayacakları en ufak bir rahatlama bile onların gözünde çok büyüyecektir.

Oldukça rahatsız eden bu rahatsızlıktan kurtulan insanların, uzun dönem yediğine içtiğine dikkat ettiği görülürken, gerçekten de böylesine sıkıntı veren bir hastalıktır. İnsanların çoğunun canından bezdirdiği net bir şekilde görülmüştür. Bir de bu kabızlığı tetikleyen unsurlar ve gıdalar bulunurken, beyaz ekmek, muz, peynir ve et tüketmenin de bazen sıkıntılı duruma yol açabildiği gözlemlenmiştir. Bu gıdalara yumurtanın da eklenmesi mümkün olurken, daha az su tüketimi ile birlikte bu gıdaların alınması ilerleyen zamanlarda insanların bağırsaklarda oluşacak problemlerin de işareti olabilecektir. Bu şikâyet üzerine doktora giden pek çok insan ilaçlardan medet umarken, ne yazık ki kabızlık ilaçlarının uzun süreli kullanımlarda dahi tedavi katkısının çok olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle insanların uzun süreli bu ilaçları kullanması ise bağırsaklarda tembellik oluştururken, bu kez daha farklı bir sorunla karşı karşıya kalan insanların, içinden çıkılmaz bir hale geldikleri de rahatlıkla gözlemlenmiştir.

Doğal besinler ve her şeyin kararında tüketilmesi ile birlikte bol sıvı gıdalar ve su alımı en başta insanların dikkat etmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bütün organların ve insan metabolizmasının düzenli çalışması, kendiliğinden oluşma ihtimali olan sorunları başlamadan bitireceği için, başta da dediğimiz gibi kabızlık sorununda en önemli yaklaşım ve en iyi tedavinin düzenli beslenme olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Her ne kadar düzenli beslense bile, bu tip rahatsızlıkla karşılaşılan insan sayısı da az değildir. Elbette ki herkesin bedensel ve metabolizma iç yapısı birbirinden farklılık gösterirken, hormonal dengelerin de bunda önemli etken olduğunun altını çizmek gerekir. Halk arasında en çok bilinen ilaç olarak görülen kayısı, hem taze tüketildiği zaman hem de kurusunun kompostosu ile birlikte, gerçekten bu tip rahatsızlıklarda insanların en çok başvurduğu yollardan biri olmuştur. Hem kısa hem de uzun vadede böylesine bir değerlendirmede yapıp, bu gıdaya yönelen insanların faydasını gördüğünü de net bir şekilde görmüşüzdür.

Kabızlık Rahatsızlığında Tedavi Süreçleri

Herhangi bir yaş sınırı olmayan ve her yaşta insanlarda görülebilen kabızlık, evvela doktordan yardım almayı gerektiren bir hastalık olarak görülebilir. İster siz, ister çocuklarınız bu tip bir rahatsızlığa maruz kaldığınızda, gerçekten de ilk gideceğiniz yer hastane, ilk başvuracağınız kişide doktor olmalıdır. Yalnız burada sadece ilaçlardan medet umarak bir tedavi sürecine güvenirseniz ilerleyen yıllarda bu hastalığın daha farklı sonuçlarının da ortaya çıktığını görebilirsiniz. Meyve ve sebze tüketiminde ısrarcı olmanız, sizin hem kabızlığa karşı hem de diğer sağlıksız durumlara karşı daha korunaklı hale gelmenize katkıda bulunacaktır. Ancak kabızlık için iyi gelen gıdaları tüketip bununla birlikte kepekli ve siyah ekmek tercihiniz, tedavi sürecindeki en önemli yardımcınız olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji