adet sancısı nasıl geçer sancısına ne iyi gelir  Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet Sancısı Nasıl Geçer adet sancisi nasil gecer adet sancisina ne iyi gelir
adet sancısı nasıl geçer sancısına ne iyi gelir

Adet Sancısına Ne İyi Gelir, Adet Sancısı Nasıl Geçer

Adet Sancısı

Adet dönemi boyunca kimi bayanlar adet sancısı gibi şikayetlere maruz kalırken kimi bayanlar ise bu dönemi kolay bi şekilde atlatabilmektedir. Şiddetli gelen adet sancısı günlük yaptığımız birçok işin önüne geçebilmektedir.

İşe, okula ya da evden çıkamamaya neden olabilmesiyle sosyal aktivitelerden bir adım geride bırakmaktadır bayanları . Bu ağrıların yanı sıra baş ağrısı ve mide bulantısı da adet döneminde rastlayacağınız şikayetler arasındadır . Bu sancılara tıp dilinde ‘dismenore ‘ denilmektedir . Adet dönemlerinin vazgeçilmez sancılarından kurtulmayı tüm bayanlar muhakkak düşünmüştür . Elbette çözümü bitkisel ve doğal olduğu kadar aynı zamanda fazlasıyla pratiktir .

Adet sancısı herkesçe yaygın şikayetlerin arasındadır fakat düzensizliği durumunda başka sorunlar da söz konusuysa jinekolog muayenesinin olması gerekli bir durumdur .   Bayanlar çoğunlukla kulaktan dolma hikayelerle adet dönemindeki şikayetlere çözüm ararlar . Fakat bu durumun hassasiyetiyle birlikte doğru adımlar atmanızda yarar vardır . Aynı zamanda bu yöntemle soruna çözüm bulmak yerine sorunun çözümünü geciktirme olasılığınnızı göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz .

Adet sancısı primer ve sekonder olarak iki türdür .

Primer dismonera : En çok görünen sancı sancı türüdür . Karnın alt kısmı ile bel çevresinde hissedilen ağrılardır . Adet döneminin iki gün öncesinde başlayıp , dört gün kadar sürebilen sancılardır .

Sekonder dismonera : Bu sancılar ise sadece adet dönemiyle sınırlı kalmayıp üreme organları ile ilişkili olabilecek sancılardır . Bu basamakta sancının nedeni başka hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir .

Adet Sancısının Nedenleri

Adet sancısının nedenleri arasında güçlü şekilde rahim kasılması yer alıyor . Kasılmalarla birlikte rahimde kimyasallar salgılanmaktadır . Bu salgı maddeleri ise rahim kasılmalarını daha şiddetlendirir . Kimyasalların salgılanmasıyla kasılmalar artar ve aynı zamanda kusma , bulantı ve halsizlik gibi başka şikayetlere de yol açabilir .

Adet dönemi şikayetleri ilk günden adetin bitimine kadar sürebilir . Fakat sancıların artması durumunda başka sebeplerden de sancının olabileceğini düşünüp doktora başvurmanızda yarar vardır .

Hafif Adet Sancısı

Rahim kasılmalarıyla birlikte adet döneminde orta şiddette ağrıların hissedilmesi normaldir . Rahim kaslıp gevşeme özelliğine sahip olan bir kastır . Bundan dolayı ise kramp ve benzeri sancılara sebep olabilmektedir .

Adet Sancısına Ne İyi Gelir

Sancının tamamını kesecek bir çözüm bulamayabilirsiniz fakat hafifletecek birçok yolu bulunmaktadır . Alacağınız önlemlerle beraber sancıyı en aza indirip rahat bi dönem geçirebilirsiniz. Adet sancısına ne iyi gelir görelim.

  • İlk tavsiyemiz eğer kullanıyorsanız alkol , sigara ve kafeinden uzak durmanız . Sancı dolu adet dönemini aksi takdirde arttırabilirsiniz .
  • Egzersiz ise adet döneminde yapılması güç gibi duran bir tavsiye olarak gelebilir ancak hareket halinde olmanızla beraber ağrılar azalacaktır . Yürüyüş yapmaktan kaçınmayınız .
  • Yediklerinize dikkat edin ve hatta E vitamini , B1 ve B6 vitamini testekleriyle sancıyı hafifletebilirsiniz .
  • Özellikle karın çevresini sıcak tutmanız sizi rahatlatacaktır . Su torbası uygulaması etkili bir çözüm olacaktır . Aynı zamanda sıcak bir duşta yararlı olacaktır .
  • Karnın alt kısımlarına yapılacak yumuşak dokunuşlarla masaj ağrıyı geçirmekte etkili bir yoldur .
  • Stresten arınarak daha rahat bir adet dönemi geçirebileceğinizin farkına varmanızda yarar vardır .

Adet Döneminde Ağrıyı Hafifleten Bitkiler

Kara alıç : Bitkilerin adet döneminde büyük rolü vardır . Kara alıç bitkisinin kabukları sancıları ve krampları azaltarak adet döneminde daha rahat olmanızı sağlar .

Ahududu : Rahimdeki kasılmaları gevşeterek ağrıların şiddetini en aza indirmekte bire bir etkilidir . Çayını içmenizde ya da üzümünü yemenizde yarar vardır .

Yaban mersini : Kas gevşetici etkisi bulunmaktadır . Kasılmaları ve sancıları azaltmak amacıyla yaban mersini çayını içmeniz etkili bir yöntem olacaktır .

Zencefil : Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz zencefil ağrı kesici etkisiyle krampları da azaltacaktır . Adet döneminde zencefil çayını içmeniz tavsiye edilmektedir .

Kava kava : Stres hastalıkların temel sebebi olarak sürekli karşımıza çıkan olumsuzluklar arasında yer alırken kava kava bitkisinin stresi ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra ise bu bitkinin sancıya iyi geldiğini de söyleyebiliriz .

Çilek :Çilekte sancıları hafifleten etkisiyle karşımıza çıkmaktadır . Sancılarınıza çözüm olan çileği yarım kaseyi kaplayacak şekilde yemenizde fayda vardır .

Civanperçemi :Kas kasılmalarını önlemesiyle beraber bu özelliği adet döneminde kasılmaları azaltarak sancıları da hafifletmede yardımcı olmaktadır .

ADET SANCISI NASIL GEÇER

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Adet sancısına keten tohumu iyi gelir mi ?

Adet ağrılarının dayanılmaz olduğu dönemde regl kramlarını azaltan etkisinin olduğu bilinmektedir . Adet döneminde görülen ateşlenmelere de iyi geldiğini söyleyebiliriz . Regl sancılarını hafifleten yönüyle bayanlara alternatif çözüm olanağı sağlamaktadır .   Yoğurt ile tüketilmesi sonucunda pis kan vücuttan daha hızlı bir şekilde atılması gerçekleştiriliyor . Aymı zamanda adet sancılarının geçmesinde yardımcı olmaktadır .

Adet sancısına kalsiyum mineralinin etkisi nedir ?

Kalsiyum ile adet sancılarının neredeyse tamamen geçmesi mümkündür . Kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketimi adet döneminde ağrıları hafifletecektir . Brokoli , süt , ton balığı , soya sütü giibi ürünler adet döneminde tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden birkaçıdır .

Adet sancısını çavdar ekmeği hafifletir mi ?

Tam tahıl mamullerinden olan işlenmemiş buğdaydan olan çavdar ekmeğinin ağrı kesici etkisi oluşturduğu bilinmektedir . Doğal ağrı kesici etkisi yaratmaktadır . Adet döneminde tüketimini arttırmakta yarar vardır .

Kafeinli yiyeceklerin adet sancısına etkisi var mıdır ?

Kahve , çay ve de çikolata gibi kafein içerikli gıdaların adet döneminde sancıyı arttırdığı bilinmektedir . Özellikle de sancının yoğunluğunu gösterdiği adet döneminde kafein içeren her türlü gıdadan , alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durun .

Adet sancısına karşı yapılacaklar :

Bitki çayı tüketimi yukarıda da bahsettiğimiz gibi bitkisel ve tamamen doğal yöntemlerdendir . Bitkilerin sihirli etkisiyle ağrı durumunu en aza indirebilirsiniz .

Genelde stresten arınılmalı ve dinlenme halinde olunmalı fakat yürüyüşte bir o kadar ağrıları hafifletmekte etkili bir yoldur .

Bol su tüketimi adet dönemi süresince önem taşımaktadır .

Sindirim sistemini zorlamayacak besinlerin tüketiminde yarar vardır . Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının da önemi var . Bunun için düzenli beslenmeniz gerekmektedir .

Sıcak suyun azizliği karnınızı rahatlatmada etkili bir yöntemlu olarak geri dönüş sağlayacaktırmdir . Sakın unutmayın…

Adet döneminde : Bu dönem boyunca atacağınız her adım size olumlu yönde dönüşler sağlayacaktır . Bununla birlikte bitkilerin desteğinden kaçınmayın ve doğal çözüm yöntemlerini bir an önce denemeye koyulun . Daha sakin bir adet dönemi için daha doğru adımlar atın .

error: Copyright! Yaşamloji