Kreon ilaç zayıflatır mı Kreon ilaç zayıflatır mı ? kreon zayiflatirmi 600x400

Kreon ilaç zayıflatır mı ?

Sindirim sistemi ile alakalı şikayetler için ilaç kullananlarda zayıflama veya kilo alma gibi yan etkiler görülebilmektedir. Kreon ilaç zayıflatır mı , hangi hastalıkta kullanılır, yan etkileri nelerdir ?

Kreon 25000 lik kapsül ne için kullanılır ?

Kreon 25000 lik kapsül domuzların pankreas dokusundan üretilen pankreas tozunu içeren enterik kaplı sert jelatin kapsüldür. Bu kapsül içeriğinde 18000 ph. Eur ünite amilaz, 25000 ph. Eur ünite lipaz, 1000 ph. Eur ünite proteaz içermektedir.

Kreon hangi hastalıkta kullanılır ?

Kreon, pankreas ve safra kesesi ile alakalı rahatsızlık yaşayanlara verilen bir ilaçtır. Bu tür hastalıkları olan kişilerde besinlerin yeterince sindirilememesi nedeniyle şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, karın ağrısı gibi şikayetler görülmektedir.

Besinleri sindirmeye yarayan 3 madde;

Lipaz enzimi:Yağları sindirir.

Amilaz enzimi : Karbonhidratları sindirir.

Proteaz enzimi:Proteinleri sindirir.

Bunlar pankreasta üretilmektedir.

Pankreas ile alakalı bir rahatsızlık olduğunda besinleri parçalayan lipaz, amilaz ve proteaz enzimleri yeterince üretilememekte ve bu nedenle de sindirim şikayetleri yaşanmaktadır.

Yaygın olarak görülen pankreas şikayetleri aşağıda verilmiştir ve Kreon bu rahatsızlıklar için kullanılır:

 • Kistik fibrozis
 • Pankreas iltihabı (Pankreatit)
 • Pankreas yetmezliği
 • Shwachman-Diamond Sendromu
 • Pankreas ameliyatı
 • Pankreas kanseri
 • Pankreas kanalının tıkanması

Kreon safra kesesi kaynaklı sorunlar için de kullanılır. Örneğin:

 • Safra kesesinin ameliyatla alınması
 • Safra kesesinde çamurlaşma veya taş oluşumu
 • Safra kesesi kanalının tıkanması
 • Kreon ayrıca mide küçültme ameliyatı sonrasında da kullanılır.

Kreon ilaç zayıflatır mı ?

Bazı ilaçların tedavi etme özelliğinin yanı sıra bir de zayıflatma etkisi bulunmaktadır. Örneğin Şeker hastalarının kullandığı glifor ilacı kandaki şeker düzeyini ayarlarken aynı zamanda kilo vermeyi de hızlandırır.

Kreon ilacı kullanan hastalarının bir çoğu da fazla kilosu olan hastalardır ve onlarda kreon kullanmak suretiyle mevcut hastalıklarının tedavi edildiği zaman zayıflama etkisi görülüp görülmeyeceğini merak etmektedirler.

Sindirim sistemi hastalıkları için kullanılan ilaçların bir çoğu hastada kilo alma veya kilo verme gibi yan etkilere sahip olmakta fakat bu durum hastadan hastaya değişebilmektedir.

Kreon hastada sindirim enzimlerinin eksik olması nedeniyle reçete edilmektedir. Kreon kullandıktan sonra hastanın hazımsızlığı ve şişkinliği azalacaktır.

Bunun sonucu olarak bazı hastalarda artık besinleri kolay sindirebildiği için hasta kilo alabilmektedir. Bazı hastalarda ise ilaç ishal şeklinde yan etkiye neden olmakta ve buna bağlı olarak kilo kaybı yaşanabilmektedir.

Genel olarak bir değerlendirme yapıldığında Kreon ilacının zayıflatma veya kilo aldırma yönünde yaygın bir etkisinin olmadığı görülmektedir.

Eğer Kreon ilacı kullandığınız dönemde ciddi bir kilo kaybı yaşıyorsanız bunun sebebi ilacın yan etkisinden ziyade yaşadığınız rahatsızlık olabilir.

Pankreas yetersizliği, pankreatit veya kanalların tıkanması gibi sebeplerle pankreas enzimlerinin bağırsağa ulaşamadığı kişilerde başta yağ bazlı gıdalar olmak üzere bir sindirim yetersizliği olmakta ve bu durum dışkının yağlı olması ile kendini göstermektedir.

Yağın yeterince sindirilemiyor olması hastada zayıflamaya neden olmaktadır. Eğer hasta kilosunu muhafaza edemiyorsa bunu doktora söylemelidir. Gerekirse doktor ilacın dozunu yeniden ayarlayacaktır.

Eğer hastada önemli derecede kilo kaybı var ise muhtemelen yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri de düşük olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise hastanın bu vitaminleri takviye olarak alması gerekir.

Kreon 25000 yan etkileri

Yaygın: İshal, kabızlık, bulantı, kusma, şişkinlik

Yaygın olmayan: Döküntü, kaşıntı, alerjik reaksiyonlar, kurdeşen

Kreon ilaç eğer kistik fibroz hastalığı nedeniyle kullanılıyorsa bağırsağın daralması olarak tarif edilen fibrozan kolonopati sorununa neden olabilmektedir.

Kreon ilacını doğru şekilde kullanmamak bu şikayetleri artırabilmektedir. Bkz. Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

Kreon ilacı ile nasıl zayıflanır ?

Kreon ilacı bir zayıflama ilacı olmamakla birlikte sindirim sisteminizin çalışmasında değişik yapması ve bağırsak hareketlerini hızlandırabilmesi nedeniyle zayıflama fırsatı vermektedir.

Kreon ilacının içeriğindeki maddeler sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırmakta, bazı kişilerde ishal, sulu dışkılama şeklinde yan etki göstermektedir.

Besinlerin vücuttan “hızlı” çıkıyor olması, içerdikleri kalorilerden bir kısmının vücut tarafından emilmeden atılması anlamına gelmektedir.

Yani bir besinden 100 kalori alacağınıza daha düşük kalori alırsınız.

Bununla birlikte sindirim sisteminizin hızlanması iştahınızı açabilir. Eğer kendinize engel olmazsanız eskisinden daha fazla yeme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle eğer kilo fazlalığı probleminiz var ise Kreon ilacını kullanmaya başladıktan sonra yağ yoğunluğu düşük besinleri tercih etmelisiniz. İştah kesen yiyecekleri tercih etmeniz bu konuda size fayda sağlayacaktır.

İlgili yazı:İştah kesen yiyecekler

Hem sıhhatinizi geri kazanmak hem de kilo vermek istiyorsanız düzenli bir egzersiz programınız olmalıdır.

İlgili yazı: En çok kalori yaktıran egzersiz ve hareketler

Normal çay yerine zayıflama etkisi olan çayları tercih ederseniz, bu da zayıflama sürecinize yardımcı olacaktır.

İlgili yazı:Zayıflatan bitki çayları

Eğer zayıflamak istiyorsanız doktor tavsiyesi doğrultusunda diyet yapabilirsiniz. Protein ağırlıklı diyetler sindirim sorunları yaşayanlar için sorun olabilir. Sebze ağırlıklı diyetler uygulayabilirsiniz.

İlgili yazı: Zayıflatan sebze diyeti listesi

Kreon ilacı ile alakalı olarak domuz içerikli olmasına dair şikayetler belirtilmektedir. Aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili yazı: Kreon 25000 IU muadili nedir ?

error: Copyright! Yaşamloji