karın ağrısı nasıl geçer  Karın Ağrısı Nasıl Geçer, Karın Ağrısına Ne İyi Gelir karin agrisi nasil gecer agrisina ne iyi gelir
karın ağrısı nasıl geçer

Karın Ağrısı Nasıl Geçer, Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısı Nedenleri

Vücudun kasık ile göğüs arasında herhangi bir yerinde hissedilen ağrı karın ağrısıdır . Karın ağrısı denildiğinde göbek ve mide bölgesi kastedilmektedir . Hemen hemen hepimiz karın ağrısıyla karşılaşmış ve tecrübe edinmişizdir . Bir çok kez bunun sebebi hazımsızlık gibi basit bir neden olabilir .

Karın ağrısının önemini sancının şiddetiyle doğru orantılamak yanlış bir eylemdir. Örneğin gaz yüzünden çektiğiniz dayanılmaz ağrı çekebilirsiniz. Bir de kolon kanseri ile gelen orta derecede ağrı oluşabilmektedir . Ağrının önemini, ağrının çerçevelediği bölge belirlemektedir. Sağ alt ve üst ile sol alt ve üst olmak üzere dört bölgede oluşmaktadır . Bölgelere göre organlardan kaynaklı ağrılarda oluşabiliyor . Karın dediğimiz bölgede bir çok organ bulunmaktadır . Bazen organlardan dolayı oluşan karın ağrısı bazen de kan hastalığının habercisi olabiliyor.

Yani karın ağrısının bir çok sebebi bulunmaktadır. Karın ağrısı nedenleri tespitinde ağrının yeri büyük önem taşımaktadır . Ağrının sürekliliği durumunda bağırsak ve mide rahatsızlığından şikayetçi olanlar gastroentoroloji bölümüne başvurmalarında yarar vardır . Yine ağrının uzun sürdüğü durumlarda oluşan karın ağrısı kabızlıktan dolayı ise genel cerrahi bölümüne başvurmalarında yarar vardır . Eğer ağrı ile beraber bulantı oluşuyorsa dahiliye uzmanına görünmelisiniz .

Karın ağrısı nedir?

  • Genel Ağrı : Ağrı göbek kısmının yarısından daha büyük alanda hissediliyorsa genel ağrı demektir . Gaz , hazımsızlık ve genelde mide virüsü nedeniyle oluşmaktadır . Ağrı gittikçe ilerliyorsa bağırsaklarda tıkanıklık belirtisi olabilir .
  • Kramp : Bu ağrılar genel olarak zararsızdır da denilebilir . Gaz ve şişkinlik nedeniyle oluşan ağrıların sonucunda ishal meydana gelmektedir . Fakat ağrı uzun sürüp sıklaşıyorsa ve ağrıya yüksek ateş eşlik ediyorsa ağrının ciddi bir nedeni olabileceğini düşünüp doktora başvurmanız önerilmektedir .
  • Karında Ani ve Şiddetli Ağrı : Bu ağrılar durduk yere oluşur ve çok şiddetli gelir . Bu tip ağrılar ciddiye alınmalıdır . Çünkü sebebi mide delinmesi ve apandisit olabilir .

Karın Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Ağrının bir çok sebebi olabilmektedir . Bazı durumlarda aciliyetini dikkate almamız gerekiyor .

– İshal , bağırsak sorunları , gaz , gıda intoleransı ve alerjisi , virüslerin neden olduğu ağrılar ve zehirlenmelerle gelen ağrılar olabiliyor .

Karın Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Faktörler :

Apandisit , kolesistit , bağırsak iskemisi , diyabet , ülser , gastrit , kan hastalıkları , böbrek taşları , karın şah damar hastalıkları , kalın bağırsakta iltihap ve enfeksiyon gibi nedenler de ağrıya neden olmaktadır .

Bazı karın ağrıları karın dışındaki başka problemlere neden olabilmektedir . Örneğin ; Adet krampları , sistit , idrar yolu enfeksiyonu , kas gerilmesi , dış gebelik ve yumurtalık kistleri gibi.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

– Katı yiyeceklerden birkaç saatliğine uzak durun .

– Yudum yudum su tüketin . – Süt ürünlerinden kaçının , pirinç gibi hafif yiyecekler tüketin .

– Kafein , alkol ve gazlı içeceklerden ve asitli , çok yağlı ve kızartma gibi besinlerden uzak durun . – Ağrı sırasında karnınıza sıcak kompres yapmanızda yarar vardır .

Karın Ağrısını Önlemek için;

– Lifli besinlerin yoğun olduğu düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz ağrılara çözüm olarak da düşünülebilir

. – Bol su tüketin

– Az ve sık yemek yiyin

– Egzersiz yapmaya özen gösterin

– Meyve ve sebzeye yer verin . Karın ağrısının son bulmasını istiyorsanız karın bölgenizi sıcak tutmanızda yarar vardır . Krampların ve ağrıların azalmasını sağlamanız mümkündür .

Bunların yanında nane , papatya zencefil çayı gibi takviyelerle ağrının hafiflemesi için hafif dokunuşlarla masaj yapmanızın etkisi olacaktır . Sigara ve alkolün karın ağrısını arttırdığını bilincine varmanızla kullanmamanız gerektiğini bilin . Alkol ve sigara mide zarında hasra yol açarak karın ağrısına neden olabilir . Günlük hayatın vazgeçemediğimiz besinleri de karın ağrılarını tetiklemektedir . Kızartmalar , yağlı ve baharatlı yiyecekler , acı gıdalar gibi . Hafif yiyecekler tüketin , bol salata ve meyve suyu tüketmenizde yararlı olacaktır.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Çoğumuzun muzdarip olduğu karın ağrısı problemleriyle başarabileceğiniz bir çok çözüm vardır.

Hafif Gelen Ağrı:

Bitkisel yöntemler öncelikli çözümler arasında yer almaktadır . Nane çayı ağrıyı aşırı hafifletecek yöntemlerden biridir . Aynı zamanda ağrıyı geçirebilmek için rezene ile portakal kabuğu karıştırılıp kaynatılıp suyu içilebilir . Çörek otu ile bal karışımı karnınıza iyi gelecek bitkisel yöntemlerden biridir . Papatya , lavanta , biberiye , nane , mürver çiçeği , fesleğen gibi bitkilerin karışımıyla oluşacak çay da tüketilirse ağrıyı hafifletebilecektir .

Bitkisel çayların yanında alternatif bir çözüm de bitkisel yağlardır . Kekik yağı , biberiye yağı ağrının yoğun olduğu bölgeye sürülerek ağrıyı hafiflettirebilir . Ya da bir fincan suya 10 damla yağ damlatıp içilebilir . Badem içi ve badem yağıda ağrılara tavsiye olarak söylenebilir .

Geçmek bilmeyen karın ağrısına bir çay bardağı suya ince doğranmış acı (PELİN) katılıp ardından soğutarak yudum yudum içilebilir.

Yine de ağrıdan kurtulamıyorsanız bir litre suya kozalak koyulup kaynatmanızdan sonra içmenizde yarar vardır.

Onca çözümün ardından ağrıların hafifleyip azalacağını siz de yaşayarak göreceksiniz . Günümüzün ağrılarla son bulacağı yerine , ağrılarla kalmanızın bir anlamı bulunmuyor . Bu sebepten ağrının durduğunuz yerden geçmesini beklemeyin . Çözümler ağrının hafiflemesine yardımcı olmakla beraber size sadece yarar sağlamakta. Ağrılara son…

error: Copyright! Yaşamloji