Solgar resveratrol yan etkileri  Solgar resveratrol yan etkileri resveratrol yan etkileri 516x400

Solgar resveratrol yan etkileri

Solgar resveratrol, yan etkileri belirgin bir şekilde hissedilmeyen bir üründür. Bu ürünü kullanan kullanıcıların çoğu dikkate değer bir yan etki görmediğini ifade etmiştir. Bununla birlikte uzun süreli kullanımda ürünün bazı zararları olabileceği düşünülmektedir.

Ürünü kullananların yüzde 1’inden azında cilt sorunları şeklinde kendinde alerjik reaksiyon görülmüştür. Bu durum nadir görülse de yine de dikkat edilmesi gereken bir durum olup alerjik reaksiyon halinde ürün kullanımı bırakılmalıdır.

Solgar resveratrol ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise ürünün açıldıktan sonra çabuk bozulmaktadır. Bu nedenle ürünü açtıktan itibaren düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Ürünü kullanmaya başladıktan bir süre sonra birkaç hafta ara verip yeniden kullanmaya kalktığınızda ürün bayatlamış ve bozulmuş olabilmektedir.

Solgar resveratrol yan etkileri

Solgar resveratrol nadiren aşağıdaki yan etkilere neden olmaktadır:

  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Solgar resveratrol günde 100 mg veya 200 mg (1 veya 2 kapsül) kullanılmakta olup bu tür yan etkiler görülmesi için genellikle bu dozun birkaç katı kullanmak gerekmektedir.

Solgar resveratrol kullanırken veya kullanmaya başlamadan önce bazı şeylere dikkat edilmesi dikkat edilmesi gerekir.

Mesela çoğu takviye ürün gibi Solgar resveratrol ürünü de bazı ilaçlar ile etkileşime girme eğilimindedir. Bazı ilaçların etkilerini azaltabilmekte, bazı ilaçların etkilerini artırabilmektedir. Bu sebeple bu ürüne başlamadan önce doktora danışmakta fayda bulunmaktadır.

Solgar resveratrol ürünü kısmen kan inceltici (pıhtılaşma engelleyici) özelliğe sahip olduğundan kan sulandırıcı-kan inceltici özelliği olan, pıhtılaşma engelleyici ilaçlarla veya ağrı kesici ilaçlarla birlikte kullanıldığı zaman kanama sorunlarına yol açabilmektedir.

Daha önceden kanama sorunları olan kişilerin bu ürünü kullanmaları halinde şikayetleri artabilecektir.

Tansiyon ilaçları kullananların bu ürünü kullanıp kullanmama konusunda doktora danışmaları gerekmektedir.

Solgar resveratrol tansiyon ilaçları, kanser ilaçları, MAOI antidepresanlar , antiviral ve antifungal ilaçlar, NSAID ağrı kesiciler ve sarı kantaron, sarımsak ve ginkgo gibi takviyeler ile etkileşime girme potansiyeline sahiptir.

Resveratrol maddesi vücuttan belirli bileşiklerin temizlenmesine yardımcı olan bazı enzimleri bloke etmektedir. Bu, bazı ilaçların güvenli olmayan seviyelere çıkabileceği anlamına gelir. Özellikle tansiyon ilaçları, anksiyete ilaçları ve immünosupresanlar kullanılırken bu ürünü kullanıp kullanmama hususunda doktora danışılmalıdır.

Solgar resveratrol zararları

Ürünü uzun süreli olarak kullanan kişilerde bazı zararlar görülebileceği tahmin edilmektedir. Bu durum kesinlik kazanmış bir durum değildir, sadece şüphe duyulmaktadır.

Mesela;

Resveratrol maddesinin östrojen benzeri özellikler sergilediği ve hem östrojen hem de androjen reseptörlerini uyarıp kanser hücre çoğalmasını tetikleyebileceği düşünülmektedir. Bu sebeple hormona duyarlı kanserleri olan hastaların veya bu tür kanserlere yakalanma riski olan kişilerin bu ürünü doktora danışmadan kullanmaması gerekmektedir.

Bazı araştırmalar, resveratrolün vücutta bir pro-oksitleyici ajan olarak davranabileceği, yani serbest oksijen radikalleri denilen, toksik hücre metabolizma artıklarının neden olduğu hücre hasarını sürekli olarak yavaşlatmak veya önlemek için çalışmak yerine, tersine pro-oksidan özellikler sergileyerek hücresel DNA hasarına ve oksidatif strese yol açabileceği düşünülmektedir.

İlgili yazı: Solgar resveratrol kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji