yiyerek kilo vermek yiyerek İstediğimizi Yiyerek Zayıflama ve Kilo Vermek yiyerek zay  flama

İstediğimizi Yiyerek Zayıflama ve Kilo Vermek

Hiç şüphesiz ki konu başlığını okur okumaz aklına ilk gelen kelime bir soru edatı oldu. Yiyerek zayıflamak mümkün mü? Kilo vermek ve formda kalmak konusu tamamen kilo ile ilişkilendirildiği için ilk etapta bu durum fazlasıyla yadırganıyor, bunun farkındayız. Fakat sorunun cevabını tüm içtenlikle, doğru bir şekilde cevaplayacak olursak yiyerek zayıflamak mümkün diyebiliriz. Elbette bu boş bir cümle değil, arkası çok fazla dolu. Havada kalan hiçbir şey yok. Siz de şu anda aklınıza tam yatmayan bu tezin geçerliliğini gördüğünüz zaman fikirleriniz değişecek muhakkak ki. Ayakları havada kalan bu devrim tamamen oturacak beyninize. Çünkü olayın sadece bir denge oyunundan ibaret hale geldiğini, yemenin, formda kalmanın, tüm bu ikisi arasındaki ilişkinin bir eğlenceden ibaret olduğunu göreceksiniz! Evet, denge dedik, besin ve kalori dengesi sözünü ettiğimiz.

 Yiyerek Kilo Vermede Denge Metabolizması

Tabii ki öyle kolayca sahip olunabilecek bir erdem değil bu denge mekanizmasının kontrol yetisi. Öncelikle yemek ve bilimum türleri için bilinç sahibi olmak gerekiyor. Ne yediğimizi, vücudumuza ne kadar kalori girdiğini sitemizde bulunan kalori hesaplama sayfasından çok kolay bir şekilde öğrenebiliriz. Şayet bu bilince ve alt yapıya yavaş yavaş sahip olmaya başladıysak, artık adım atmaya başlayabiliriz. Aslında atacağımız bir adım yok, her şey önceki seyriyle devam edecek. Ne yiyorsak yiyeceğiz, ne içiyorsak içeceğiz! İnanması zor ama hiç bir şekilde dikkat etmeyeceğiz yediğimize. Eğer bu olayın güzelliğini gördüyseniz ve sizi cezbeden tarafıyla, yemek yeme konusundaki rahatlığıyla yani, konuyu okumayı sürdürüyorsanız şanlısınız demektir. Çünkü biraz önce de sözünü ettiğimiz o denge mekanizması konusunda başlangıç seviyesini geçtiniz anlamına geliyor bu durum. Öyleyse, istediğimizi yiyerek kilo vermek için gerekli olan şu sürekli vurduğumuz denge sistemi kavramının biraz daha altını çizelim.

Öncelikle, bu konunun dengeli beslenme ile bir alakasının olmadığı tekrar söyleyelim. Bilakis, dengesiz beslenmeyi de içine alan, çok genel geçer bir sistem sözünü ettiğimiz. Sabır gösteren, programa uyan herkesin yeme alışkanlığına hiç dikkat etmeden zayıflayacağını söyleyeceğimiz kadar kolay ve ilgi çekici…

Yiyerek Nasıl Zayıflanır, Kilo Verilir?

Ne yiyeceğimiz genel olarak önceden bellidir. İşte bu belli olan yiyeceklerin kalori değerlerini, gramlarına göre çıkartıyoruz. Yani, tüm yemek bittiği anda vücudumuza ne kadar kalori girişi olduğunu hesap etmiş oluyoruz. Sonra denge sistemini çalıştırma vakti! Artık kalori yakma zamanı!

Yiyerek Formda Kalmak İçin Kalori Hesaplama Şart!

Aldığımız kalori ne kadar ise onun yüzde yirmi beş fazlasını yakmak için kolları sıvıyoruz. Kesinlikle gözünüzü korkutmuş olmayalım bu noktada. Çünkü, her öğünden sonra yiyerek nasıl zayıflanır sorusunda yapılacak bir çalışma bu. Misal, kahvaltı mı yaptık? Hesapladığımız kalori değerine göre hemen kalorilerden kurtuluyoruz. Bunun için küçük egzersiz hareketleri ile en fazla yarım saat yeterli olacaktır. Tabii tüm günün kalorilerini biriktirip toplu halde yakma ihtimali de söz konusu ama bugünün işini yarına bırakmak sağlıklı değildir. Kalori arttıkça harcanması gereken süre ve enerji de artmaktadır doğal olarak. İşte, tam da bu sebepten dolayı denge sistemimizde aksamalar oluşabilir.

Öyleyse, böylesine çalışır haldeki bir sisteme çomak sokmadan, yiyerek kilo verme hususuna biraz daha inandıralım kendimizi. Zayıflamak uğruna kendimizi elden ayaktan düşürmeyelim. Unutulmamalı ki her öğünden, her besinden alınması gereken vitamin, enerji ve benzeri sağlık organizmaları mevcut. Hem bir yandan da işin lezzet kısmı var tabii. Bir kez geldiğimiz bu hayatı standart olarak kalmak istediğimiz beden kitlesi yüzünden tatsız – tuzsuz bir hale sokmanın gereği var mı? Özellikle de karşınızda böylesine güzel bir kilo verme – diyet programı mevcutken?

Artılar bununla da sınırlı değil, bilinçli olarak spor yamak, vücut geliştirmek, fit olmak ya da kas yapmak gibi niyetimiz olmasa da bir süre sonra bunun gerçekleşmeye başladığını görüyoruz. Çünkü disiplinli bir şekilde devam eden denge sisteminin artık sporla tam uyumlu hale geleceği gerçeği çok net bir şekilde söylenebilir. Kafanızda tüm hatlarıyla oluştuğunu düşündüğümüz bu sistematiği bir de matematiğe dökerek, kalori değerleri ve yapılması gereken faaliyetler ile taçlandıralım. İşte, o zaman her şey daha göz önünde bulunacaktır.

İki menü üzerinden alalım bu örneği. Birinci düşük kalorili, diyet yemek olarak ifade edilen kesime ait olsun. Yani porsiyon olarak 250 300 kalori toplamını geçmeyecek yemeklerden söz ediyoruz:

yiyerek zayıflama yiyerek İstediğimizi Yiyerek Zayıflama ve Kilo Vermek yiyerek kilo vermePatlıcanlı biberli ayran çorbası ( Meyir Çorbası ), yaz salatalı tam buğday ekmeği, sebzeli kaşarlı omlet ve ton balıklı salata yemekleri gibi… Bu örneklerin sayısı artar da artar. İşte, bunun neticesinde yapılması gereken devinim, spor on dakika ile sınırlı kalsa yeterli olacaktır. Çünkü alınan kalori belli verilecek kalori belli!

Fakat yiyerek nasıl zayıflanır yazımızda ikinci örnekte işler daha da zorlaşacak. Çünkü kalori değerleri beş yüzleri bulacak ve geçecek bile hatta. Hamur işleri, yağlı ürünler, ızgaralar, börekler ve daha birçok dudak ısırtan yiyecek türleri! İşte, bunlar için spor & devinim süremizi de arttırmamız gerekmekte. Ne kadar çok lezzet, o kadar çok anlık spor!

Yine de her şeye rağmen size istediğinizi yeme şansı sunan bu denge sistemi ile form tutmak görüldüğü gibi belirli bir alışkanlık düzeni oluşturduğumuz zaman hiç de zor değil.

error: Copyright! Yaşamloji