Spor öncesi ve sonrası spor sonra Spor Sonrası Beslenme ve Ne Yemeli? spor sonra

Spor Sonrası Beslenme ve Ne Yemeli?

Spor Yaptıktan Sonra ve Önce Beslenme, Ne Yemeli?

Spor sonrasında vücudunuz yağ ile birlikte bazı vitamin ve mineralleri de kaybeder ve bu değerli bileşenleri yerine geri koymak zorundayız. Aksi halde yıpranmış bir vücut ile yorgun bir görünüme kavuşuruz. Spor sırasında yaşanan su kaybı sırasında, kişiler anlık olarak 2 veya 3 kilo veriyor gibi görülebilir, ancak bu yağdan değil sudan verilen bir kilodur ve ter yoluyla vücuttan ayrılan su içerisinde, vücudun ihtiyacı olan elektrolikitler, mineraller ve enerji depoları yer almaktadır. Spordan sonra yemek gereken besinler çok önemlidir, özellikle 1.5 litre su tüketilmeli ve kaybedilen karbonhidrat ile protein değerleri yerlerine konulmalı. Spor sonrası beslenme ve takviye besinler yeterli miktarda alınmadığı taktirde, vücudunuz tükeniş sürecine geçecektir. Bunu önlemek için ne yenir?

Spor Yapmadan Önce Örnek Beslenme Listesi

Spora karar verdiniz ve öncelikle bilmeniz gereken, spor yaparken midenizin boş olması gerektiğidir. Ancak spordan önce alınması gereken besinler, yani spor sırasında bize ihtiyacımız olan enerjiyi verecek olan yiyeceklerde almamız gerekmektedir.

* Spor yapmaya başlamadan en az 4 saat önce sağlıklı  yemek yemeniz gerekiyor. Spordan hemen önce alınan besinler, çalışan bir çamaşır makinesine spor yaptırmak kadar mantıksız bir durumdur.

* Spora başlamadan yaklaşık olarak yarım saat önce, size yeterli enerji vermesi için ne yemeli: Sporcu içeceği tüketilir, ardından düşük karbonhidratlı bir besin yenir ancak mide asla doldurulmaz, çok ufak atıştırmalıklar alınır. Alınan bu yiyecekler enerji depolarını doldurur ancak sindirim sisteminizi yoğun şekilde çalıştırmayacağı için, spor sırasında engel teşkil etmez.

* Spor sırasında sıvı tüketimi çok önemlidir. Ortalama olarak 20 dakikada bir olmak üzere, sıvı tüketmelisiniz. Ancak gazlı içecekler ve kafein içeren içecekler değil, su veya sporcu içecekleri tüketilmelidir. Sporcu içecekleri içeriklerinde, magnezyum, potasyum, sodyum gibi mineralleri zengin şekilde barındırır.

Spor Sonrası Alınması Gereken Besinler, Yiyecekler

Yapılan spor aktivitesi ardından, vücudunuzun karbonhidrat depolarını kesinlikle doldurmalısınız. Özellikle bol sıvı tüketmeli ve taze mevsim meyveleri ile kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymalısınız. Uzun süre tok kalmak istiyorsanız özellikle lifli besinleri tüketmenizi öneririz.

Spor yaptıktan sonra kaybedilen vitamin ve mineralleri takviye etmezseniz, uzun vadede vücudunuz tükeniş sürecine girer ve daha hızlı yaşlanırsınız. Bu nedenle sağlık için yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmeli, ancak genellikle yağsız haşlama olarak hazırlamalısınız. Ayrıca sebzeleri soyduktan sonra az miktarda tavada çevirir ve tüketirseniz, vitamin değeri daha fazla olacaktır.

Ayrıca spor yaparken bazı hormonlarınız yükselir ve alçalır, özellikle testesteron hormonu düşüş gösterir ve testesteron hormonunu eski seviyesine getirmek için, özellikle C vitamini ve E vitamini tüketmek gerekmektedir. Spor sonrası beslenme için  gereken besinler arasında, muz, bal, ceviz ve fındık yemek çok önemlidir. Ancak bu besinleri spordan yarım saat içinde 1 avuç içi kadar tüketmelisiniz. Aksi halde fazla tüketimi kilo yapabilir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, spordan sonraki ilk yarım saat içerisinde bu yiyecekleri almaktır. Altın zaman olarak belirtilen, sporun bitiminden sonraki yarım saatlik süre, iyi değerlendirilmelidir.

Spor Yaptıktan Sonra Alınması Gereken İçecekler

Kendi İçeceğinizi Kendiniz Hazırlayın!

Gerekli Malzemeler:

. 1 Litre soda.
. 1 Litre saf üzüm suyu.
. Gerçek portakal suyu.
. 1 Adet mevsim meyvesi suyu.

Enerji İçeceği Hazırlanışı ve Tüketimi:

Tüm malzemeleri güzelce karıştırıyoruz, spor sonrası bu karışımdan bol miktarda tüketerek, karbonhidrat deponuzu doldurmuş olursunuz. Kendi hazırlamış olduğunuz doğal enerji içeceği tarifi ile, spor yaptıktan sonra bitkinlik sona ermiş olur ve kas yapısında eksilen bileşenleri yerine koyarsınız.

Bunların dışında, sütlü bir parça çikolata tüketerek, protein deponuzu doldurabilirsiniz, ayrıca 1 dilim kepek ekmeği ve yağsız avuç içiniz kadar kırmızı et, sizi kendinize getirecek bileşenleri sağlar. Diğer yandan, balık, hindi eti, közde et ve tavuk tüketebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji