Şişman Çocuklar Nasıl Kilo Verir ve Zayıflar? Çocuklarda Obeziteye Karşı Neler Yapılabilir?

         Günümüzde korkutucu boyutlara ulaşan, üstelik genç nesilde de giderek artan şişmanlık ve ileri seviyede obeziteye karşı ebeveynlerin bilinçli davranması önemli bir noktadır. Yapılan araştırmalara göre kentte yaşayan her dört çocuktan birinin fazla kilolu olduğu saptanmıştır. Üstelik şişman çocuklarda ileride sağlık problemleriyle karşılaşma riski artar. İnsanların çoğu obezitenin kaynağının genetik olduğunu düşünüyor. Bazı kişilerde kilo alımı genetik olabilir fakat bazı nedenler obezitenin ana sebebidir. Bunlar; yaşam tarzı, sürekli oturmak, dışarıda yemek yemek, hazır gıdalar tüketmek gibi… Hayatın koşuşturmacası içinde özellikle çalışan anneler yemek programına ve tüketilen besinlere dikkat etmeye bilir. Dışarıdan sipariş verilen yemekler, akşam yemeklerinde tencere yemeklerinin tüketilmemesi, genç neslin yağ tüketme oranının artmasına, et, süt, tahıl, meyve ve sebze gibi gıdaların az tüketilmesine neden olmaktadır.

 Fazla Kilolu Çocuklar Nasıl Zayıflar ve Diyet, Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

 • Fiziksel aktivitelerin azlığı, kötü yemek alışkanlığı çocukların aşırı kilo almasına neden olan en birincil faktördür.

Çağımızda biz dahil olmak üzere çocuklarımız zamanını bilgisayar başında, internette ya da oyun oynayarak geçiriyor. Ev içinde fiziksel aktivitenin azlığı, çocukların dışarıda ve parlaklarda oyun oynamaması, bisiklete binme gibi güzel aktiviteleri unutması, obezitenin başlıca nedenidir.

 • Çocuklarda şişmanlama sorununu nasıl fark edebiliriz?
  • Kilosu fazla çocuklarda sorun ilk etapta fark edilemeyebilir. Birkaç kilo fazlalık önemsenmez. Fakat devam eden kilo alımları çocuğun daha da şişmanlamasına, bedensel değişikliklere ve daha sonra ömür boyunca devam edecek fizyolojik ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu soruna en başta müdahale etmek, kötü gidişatı durdurabilir.
 • Çocukluktan ergenliğe geçiş dönemi olan 10 ile 12 yaşları arasında çocuklarda kiloyla birlikte boy artışı görülür. Bu durum normal bir süreçtir.
  • Çocuklarınızın büyüme evrelerini takip edin. Ergenlik dönemi öncesinde ve özellikle ergenlikte çocukların boyları ve kilolarında artış görülür. Fakat bir çocuğun her yıl iki ya da üç kilo alması şişman çocuk olma yolunda ilerlediğini gösterir. Obezite artık halk sağlığını tehdit eden bir hastalık olarak bilinmektedir. Bununla beraber çocuklarda diyabet, eklem hastalıkları ve öz güven yoksunluğuna yol açar. Üstelik şişman çocuklar, gerekli aktiviteleri yapmakta zorlanırken bu durum depresyon gibi şikayetlere yol açabilir.
 • Çocuğumun fazla kilolu olduğunu nasıl anlarım?

Boy ve kilo grafiği büyüme ölçüleri bulunur. Standart kilo/boy/BKE grafiklerine bakabilirsiniz. Bu grafikteki sonuçlara göre 19 yüzdelik değer ve üstü çocuğun fazla kilolu olduğunu gösterir.

 • Bu sorunla nasıl başa çıkabilirim?

Öncelikle aile geçmişinizde kilo problemi olup olmadığını değerlerindirin. Diğer aile bireylerinde de kilo şikayeti varsa çocuğunda da kilolu olması muhtemeldir. Zayıflamak için yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyin. Şişman çocukların zayıflaması için ergenlik dönemi öncesinde sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlayın. Kesinlikle kısıtlayıcı diyetlerle çocuğunuzu yıpratmayın. Büyümesi için gerekli olan besinlerin miktarını kısın. Porsiyonları küçültün. Az yağlı süt ve süt ürünleri, meyveler, sebzeler, balık, yumurta ve tavuk etini belirli miktarlarda tüketmesinde sakınca yoktur. Boş kalorili gıdalar almasına izin vermeyin. Şişman çocuğun diyete sokulması zararlıdır. Bu durum büyümesini geciktirebilir.

 • Beş gün boyunca diyet günlüğü tutun

Şişman kilolu çocuklara diyet programı hazırlamadan önce gün içinde tükettiği besinleri not alın. Bu liste sorunun kaynağına inmenize yardımcı olur. Ayrıca oturarak ya da fiziksel aktivitelerini not tutun. Bir çocuk günde 1 saatten fazla televizyon izliyorsa onu farklı aktivitelere yönlendirin. Kendinize şu soruları sorun:

Çocuğum günde üç ya da beş meyve veya sebze tüketiyor mu?

Çocuğum günde iki bardak süt içiyor mu?

Çocuğum çok fazla atıştırmalık ya da tatlı yiyor mu?

Çocuğum her gün gazlı içecek, şekerleme, pasta ve kurabiye denilen boş kalorili besinlerden kaç tane tüketiyor?

Çocuğum günde bir buçuk saatten daha uzun süreler bilgisayar ya da televizyon başında vakit geçiriyor mu?

 • Çocuğunuzun çok sevdiği besinleri yasaklamayın

Çocuğunuz çikolata yemekten vaz geçemiyorsa o halde ona gün boyunca tükettiği çikolata miktarını azaltmakla zayıflamasına yardımcı olabilirsiniz. Çünkü yasakladığı besinleri daha fazla yemek isteyebilir. Patates cipsi gibi besinleri almayın, yerine meyvelerle doldurun.

 • Yemek yemenin kurallarını öğretin
  • Mutfak masasından uzak televizyon karşısında ya da bilgisayar başında yemek yemek sağlıksız bir davranıştır. Bu durum kötü yemek yeme davranışı olarak adlandırılır. Eğer çocuğunuz bir bardak süt içmek istiyorsa bunu mutfak masasında içmesini sağlayın.
 • Dışarıda yenen yemekleri sınırlayın

Kent yaşamanın sonuçlarından biri olan dışarıda yemek yemek, kişinin günlük kalori alım miktar dengesini bozar. Fazla kilolu çocukların zayıflaması için öncelikle haftada iki defadan fazla fast food ürünleri tüketmemesini sağlayın. Yine de çocuğunuzla geçirdiğiniz güzel bir gün sonunda beraber yemek yiyecekseniz;

-Çocuk hamburgeri ve az yağlı sütten oluşan bir menü seçin,

-Patates kızarmasına alternatif olarak elma püresi tercih edin,

-Salatalara az yağlı soslar ekleyin,

-Çocuğunuz pizza yemek istiyorsa pizza hamurunun ince ve üzerindeki malzemeler yerine sadece peynir konulmasını isteyin,

-Sandviçlerde ketçap ve mayonezi kullanmayın,

-Kızarmış tavuklar yerine fırında pişirilmiş tavuklar ya da döner yemesini sağlayın,

Şişman çocukların zayıflaması için bunları uygularken çocuğun sürekli fazla kilolu olduğu ima yoluyla olsa da belirtmekten kaçının.

63 Responses

 1. Asya

  Hepinize merhaba arkadaşlar ben sizlere çok güzel bir zayıflama yöntemi vereceğim sabahleyin kahvaltınızı çok iyi yapın kahvaltınızı iyi yapmazsanız kilo alırsınız o yüzden kshvaltınızı çok iyi yapın sonra iki saat e bir azar azar gün boyu yemek yiyin ama gerçekten çok az olmasına dikkat edin hiç oturmayın gün boyu koşup eylemin ama bilgisayar yani elektronik aletlerde eylenmeyin arkadaşlarınızla bahçede oynayın akşam saatlerinde yürüyüş yapın hergün yürüyüş mesafesini arttırın uyumadan 2 , 3 saat önce hiç birşey yiyip içmeyin bu sayede zayıflayabileceğinizi umuyorum bu sırada bunu okuldada uygulayın tenefüslerde oturmayın arkadaşlarınızla oynayın. :)

  Cevapla
  • Tavsiye

   Irmak ben 11yaşındayım ve senle aynı kilodayiz yapman gerek şu akşam yemeği enn geç 7de ye bi istediğin spora git örneğin,fitness,basketbol o zaman bayaaa zayiflarsin

   Cevapla
  • ulas berke

   yemekten önce 2 bardak su sonrada su iç dik dur derin nefes al ver 1 saat futbol oyna sonra eve git şınav çek dinlen mekik çek ama bol bol su içip enefes almayı unutma

   Cevapla
 2. Zehra

  Aslı daha kilolu olduğunu DÜŞÜNÜYOR MUSUN canısı bence bir diyetisyen e git

  Cevapla
 3. Çok kiloluyum

  Merhaba arkadaşlar adım yusuf 12 ayşin dayım 6.sınıfa gidiyorum.Boyum 1.42 , kilometre ise 49 nasıl zafıflayabilirim
  30-35 kilo olmak istiyorum sınıfta en kilolu beenim arkadaşlarım brnimle dalga geçiyor bundan hiç memnun degilim
  Artık zafıflamak istiyorum bana lütfen yardım edin yorumunuzu bekliyorum çok
  ACİL…

  Cevapla
  • Mustafaduman

   Kardeşim bende kiloluyum ben 10 yaşindayim Arkadaşlarim benlen dalga geciyor ve bende üzüluyorum . SAna tavsiye Okul beslenmesine Baden ekmeyi arasina marul peynir koy sAna iyi olur bende kendi halimden memlun deyilim ve hergün üzuluyorum . Allah ikimiz inde yardimcisi olsun ve inşallah zayiflaris

   Cevapla
 4. Meryem

  Merhaba ben oğlum için yazıyorum oğlum çok hızlı kilo alıyorum endokrin ede gittik tahlil falan hiç bişey çıkmadı çok şükür ama bir hafta iki kilo alabiliyor anlayamıyorum daha 4 buçuk yaşında ve 39 kilo boyu en son 114 su

  Cevapla
  • cem

   Bende Kiloluyum Ama yağlı besinler tüketme günde 2 bardak süt iç bol bol su iç koş spor yap abur cubur yeme sebze ye meyve ye sabah kahvaltını sağlam yap öğlende sağlam yap akşamda yatmadan 1 veya 2 önce hiç bir şey yeme acıktığında su iç meyve ye

   Cevapla
 5. İsimsiz Kız

  Bnm kilo problemim başka . Yaşıma ve boyuna göre fazla zayıfım kilo alamıyorum çünkü çorba dışında herşeyden nefret ediyorum ilaç almakta istemiyom nasıl kilo alırım uhü??

  Cevapla
  • isimsiz

   MERHABA,BİR DOKTORA GİT O SANA BOL KALORİLİ SÜT VERECEK BAK KENDİNİ BİRAZ ZORLA BOL KALORİLİ BİR ŞEYLER YEMEYE ÇALIŞ YAPAMAZSAN ÇOK ÇORBA İÇ ÇOKK BÖYLECE MİDEN BÜYÜR VE BAŞKA ŞEYLERİDE YİYEBİLİRSİN

   Cevapla
 6. Onur

  Ben 11 yaşındayım 5. Sınıfa gidiyorum boyum1.46 kilom ise 41 herkez bana kilolu diyor nasıl zayıflayabilirim

  Cevapla
 7. nur

  Benim boyum 1.65 kilom 52 kilolu hissediyorum kendimi 48 kiloya düşmek istiyorum ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • burcu

   biraz daha zayıflamaya çalış bende senin yaşındayım.67 kiloydum. 48 e düştüm…

   Cevapla
  • Asya

   Malesef çok kilolusun bende kendimi çok kilolu görüyorum bak sana günlük bir zayıfllatmak için bir şey tavsiye edeyim kahvaltını çok iyi yap sonra iki saat e bir azar azar yemek ye her akşam yürüyüş yap ama her gün bir gidimcık fazlalaştır uyumadan 2 , 3 saat önce hiçbirşey yiyip içme bunu okuduysan teşekkür ederim . :)

   Cevapla
 8. Adem

  Benim boyum 1.53 13 yaşındayım 62 kiloyu ve artık çok korkuyorum obezite olmaktan ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 9. İklim

  14 yaşımdayım boyum 1.72 kilom ise 63 kendimi çok şişman görüyorum bunun için ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  Cevapla
 10. Ahmet Kaya

  Merhaba.10 yaşındayım boyum 1.60 kilom ise 70 çok fazla yaa nasıl kurtulabilirimmm???

  Cevapla
 11. Sude

  13yaşta Gerçekten kilo aldım 1,63 boyundayim ve 65 kiloyum ama nasıl zayıflayacağımı bilmiyorum aslında abur cubur yiyen ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak dururum

  Cevapla
 12. masal

  ben 8e gidiyorum boyum 157 ve 70 kiloyum ne yapmalıyım hiç bilmiyorum ne olur bana yardım edin bu sene mezuniyet var ve ben mezuniyete zayıf olarak gitmek istiyorum ban yardım edin
  LÜTFEN…

  Cevapla
 13. aleynaaaaa

  Ya ben 8 e gidiyorum geçen sene zayiftim bu sene 60 kilo oldum arkadaşlarim bana şişko diyiyo ve ben hic hoşlanmiyorum nasl kilo verebilirim?

  Cevapla
  • büşşoooo

   Sen onlara hiç aldırma derim canısı ben de q.57 boyunda 55 kiloyum bana da öyle diyorlar??

   Cevapla
 14. ece

  11yasindayim boyum134 kilom 37 kendimi sisko hissediyorum diger arkqdaslarim hep bendn zayif kendimi kotu hissediyorum ne yapabilirim acqbq

  Cevapla
  • Sude

   Bence zayıfsın ben kendimi şişman hissediyorum 13 yaşındayım boy 1,65cm kilo 58.

   Cevapla
  • Gülse

   Aynen ya bende 13′ giricem 50 kiloyum ya bnce kiloluyum hemde cok ama elimden geleni yapicam ve zayiflayacagim

   Cevapla
   • prenses

    Ayy çok kiloluda hoş değl ben gayet fitim 12yaşındaym 33 kiloym belkide daha az ha ha ha şişkolar???

   • İsimsiz Kız

    Kendinden bu kadar emin olma bukadar kibirlilik ve egoistlik iğrenç birden sende çıkarsan 60’lara 70’lere görürsün.(bende zayifim ama insanlara saygım var)

   • İsimsiz Kız

    Hem bana göre sende siskosun ben 11.5 yaşında 25 kilo 1.50 boyunda yim hahaha ?

  • zeynep

   ona bakılırsa benim kuzenim var 12 yaşında belçikada yaşıyor 64 kilo öğretmeninden bile kiloluymuş

   Cevapla
   • İsimsiz Kız

    Yuh artık ben daha 12 değilim 11.5’im ama 25’im . Ablam vsr o 12 iken 38 idi fitti okadar fazla artık?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

error: Copyright! Yaşamloji