kalori kalorisi düşük Kalorisi Az, Düşük Kalorili Yiyecekler, Besinler kalorisi az d   k

Kalorisi Az, Düşük Kalorili Yiyecekler, Besinler

Kalorisi Düşük Yiyecekler ve Az Kalorili Besinler ile Tanışın

Kilo vermek veya formunuzu mu korumak istiyorsunuz? Kalorisi en düşük yiyecekler, sebzeler ve besinler listesi ile beslenerek kilo koruma programı oluşturabilirsiniz. Az kalorili ve tok tutan gıdalar tablosu aşağıdadır.

 Her ne kadar kilo vermek isteyen insanların sayısı, kilo almak isteyenlere nazaran çok daha fazlaysa da yediğimiz besinlerin kalorisini bilerek tüketmek bu yolda oldukça faydalanacağımız bir bilgidir. Dengeli ve bilinçli beslenerek fazlalıklardan kurtulabilir ya da kilo alabiliriz. Kilo vermenin en doğru yolu vücudumuza giren kalori miktarıyla harcadığımız enerji orantısıdır. Alınan kaloriden daha fazla enerji yakıldığında kilo verilir, tam tersi durumda ise kilo alırız.

İdeal kiloda kalmak için ise kalori miktarıyla harcanan enerjinin dengede olmasıdır. Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakamdan mutluluk duymak istiyorsanız önce kendinizi motive edin ve gün içinde yediklerinizi listeleyin. Ufak bir araştırmayla tükettiğiniz besinlerin kalorisini not alın ve günlük kalori miktarını hesaplayın. Kilo vermek, incelmek ve fit bir görüntüye kavuşmak için öncelikle kendinize hazırlayacağınız yemek programının eğlenceli olması ve sevdiğiniz az kalorili besinleri içermesine özen gösterin. Üstelik yemeklerde kullandığınız yağ, tuz ve şeker oranını düşürerek, aldığınız kalori miktarını da düşürebilirsiniz. Sebze yemeklerine ağırlık vererek işe başlayın ve unutmayın ki iyi bir motivasyonla kısa sürede zayıflamayı başaracaksınız.

Kalorisi Düşük ve Besleyici Gıdalar

Düşük Kalorili Yiyecekler Listesi Aşağıda Verilmiştir;

Brokoli: Bir kase dolusu yani yaklaşık 78 gram brokoli sadece 27 kaloridir. Bu miktarda tükettiğiniz brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızı yüzde 85 oranında giderir. Ayrıca demir ihtiyacınızın yüzde 3’ü, A vitamini ihtiyacınızın yüzde 24’ü ve kalsiyumu yüzde 3’ünü karşılamaktadır.

Roka: Bir kase rokanın kalorisi 7’dir. Kalorisi düşük olan rokanın A vitamini seviyesi oldukça yüksektir. Ayrıca C ve K vitamini, fosfor, demir, magnezyum ve harika bir demir kaynağıdır. Diyet listenize eklemeniz gereken önemli bir sebzedir.

Kuşkonmaz: Sadece 4 adet haşlanmış kuşkonmaz 13 kaloridir. A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, potasyum ve magnezyum içeren kuşkonmaz harika bir ara öğün olabilir.

Tavuk Suyu Çorbası: Tavuk suyundan hazırlanmış bir kase çorba 10 kalori içermektedir. Ana öğünde harika bir gıdadır.

Lahana: Haşlanmış lahana yapraklarından güzel bir salata hazırlayabilirsiniz. Yarım kase kadar haşlanmış lahana günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 4’ünü, C vitamininin yüzde 47’sini, fosfor ihtiyacının ise yüzde 2’sini karşılar. Üstelik lahana harika bir yağ parçalayıcı ve yağ yakıcıdır.

Brüksel Lahanası: Haşlanmış bir adet Brüksel lahanası 8 kaloriye sahiptir. C vitamini, K vitamini, A vitamini, B6 vitamini açısından zengin olan Brüksel lahanası tüketerek, diyette saç dökülmelerini de engelleyebilirsiniz.

Marul: Bir kase marul 8 kaloriyken, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 19’unu, A vitamini ihtiyacının yüzde 82’sini ve kalsiyum ihtiyacının yüzde 2’sini karşılar. Bol bol marul içeren öğünler hazırlamanız faydanıza olacaktır.

Karnabahar: Özellikle kış aylarının vazgeçilmez sebzesi olan karnabaharın 100 gramı 25 kalori içermektedir. Fosfor, potasyum, magnezyum, C vitamini, K vitamini ve B6 vitamini yönünden oldukça zengindir. Karnabaharı haşlayarak tüketebilirsiniz. Düşük kalorili sebzeler arasındadır.

Az Kalorili Diğer Yiyecekler

 • Kereviz : Bir adet kereviz 6 kaloridir.
 • Greyfurt: Bir adet greyfurt 50-65 kaloridir.
 • Kabak: Bir kase kabak 50 kaloridir.
 • Domates: 1 adet domatesin kalorisi 20’dir.
 • Mantar: Bir kase mantar 30 kaloridir.
 • Ispanak: Bir kase ıspanak 7 kaloriye sahiptir.

Kalorisi düşük gıdalar bu kadarla sınırlı değildir. Bizi takip etmeye devam edin. Zayıflamak için az kalorili ama besleyici özelliği bulunan yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Az Kalori ile Dengeli Beslenme

kalorisi düşük kalorisi düşük Kalorisi Az, Düşük Kalorili Yiyecekler, Besinler en az kalorili yiyeceklerKalorisi düşük yiyecekler için genel olarak şeker, un, yağın az kullanıldığı besinler diyebiliriz. Şunu unutmayalım ki kalorisi yüksek bazı gıdalar kilo aldırmaz. Örneğin: 250 gram balık fileto 400 kaloridir. İlk etapta bu kalori çok görülse de balıkta bulunan proteinler uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak böylece gereksiz kalori alımınızı engelleyecektir. Gün içinde kalori alımını dengede tutmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hassas noktalar vardır. Sürekli tek tip beslenerek az kalorili gıdalar tüketmek, diğer besin gruplarında bulunan vitamin, mineral ve proteinlerden yararlanmanızı engeller. Bu da kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenize neden olur. Bu problemi hafta içinde hazırlayacağınız yemek programına farklı renkteki meyve ve sebzelerden oluşturarak çözebilirsiniz.

kalorisi en az kalorisi düşük Kalorisi Az, Düşük Kalorili Yiyecekler, Besinler kalorisi d   k*Kilo vermek istiyorsanız protein, karbonhidrat ve yağın dengeli alınması gerektiğini bilin.

*Uzmanlar gün içinde alınan kalorinin yüzde 45 ile 65’inin karbonhidratlı besinlerden, yüzde 20 ile 30 oranında yağdan ve yüzde 10 ile 35’inin ise proteinlerden gelmesi gerektiğini belirtiyor.

*Yani tek bir besine değil çok yönlü beslenmek önemli. Örnekle belirtmek gerekirse beyaz ekmek ile kıyma, mayonez, yağ ve peynir ile hazırlanan bir sandviç ile tam tahıllı ekmek, göbek salata ve haşlanmış balıkla hazırlanan sandviç kalorisi aynıdır.

*Fakat vücuttaki etkileri farklıdır. Beyaz ekmek, trans yağ ve diğer ürünler kalp rahatsızlıklarına neden olurken, balıklı sandviç kalp damar sağlığını korumaktadır.

*Özetle besinleri tüketirken kalori miktarları kadar sağlıklı olmalarına da özen göstermelisiniz.

error: Copyright! Yaşamloji