leblebi diyeti  Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır? leblebi diyeti
leblebi diyeti

Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Leblebi Diyet Nedir?

Vücudumuz mevsimsel değişikliklere bağlı olarak detoks programına girmelidir. Çünkü mevsimsel değişiklikler ve çevre şartları vücutta biriken toksinlerin artmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo kaybetme etmek isteyen kişiler de olabilmektedir. Leblebi diyeti tam da bu amaçlara hizmet veren bir detoks diyetidir. Leblebi yapısı gereğince mide öz suyunu emen ve tokluk hissi yaratan bir üründür. Leblebi diyetin de esas olan öğünlerde leblebi yemek değil ara öğünlerde leblebi yiyerek atıştırmalık ve ana öğünlerde aşırıya kaçma hissinden uzaklaştırır. Leblebi diyeti düşük kalorili olsada ara öğünlerde yenilmesinden dolayı uygulama kolaylığı sağlayan şok diyetlerinden birisidir. Kalori hesaplamaya bağlı değil abur cubur yeme isteğini bastırmaya bağlı bir diyettir. Leblebi diyeti sayesinde kısa sürede kilo verebilir aynı zamanda sağlıklı bir yapıya sahip olabilirsiniz. Leblebi diyetin de ucuz ve marifeti büyük olan besinlerden yana beslenirseniz.

Leblebi Diyeti Esasları

Leblebi diyetin de hiçbir gıdadan yana yasak konulmamıştır. Ancak yeteri kadar gemi sağlıklı kilo erişmeyi hedeflemektedir. Sağlıklı kiloya erişmek sağlıklı bir bedene sahip olmak demektir. Leblebi içeriğinde ya bulundurmayan ve mide öz suyunu emen yegane kuruyemişlerdendir.

Kalori değeri yüksek olmayan leblebi tokluk hissi yaratmasından dolayı tercih edilmiştir. Bu diyette ana öğünlerin yanında ara öğün uygulaması mevcuttur. Kişiler bu diyeti yalnızca üç gün uygulayabilir.Mide yanması yaşayan kişiler bu diyeti uygulayabilir çünkü leblebi mide asidini emer.

Bu diyet kadın erkek fark etmeksizin uygulanabilir ancak kronik hastalığı bulunan kimseler bu diyeti uygulamamalıdır. Şok diyetlerinde sınır süre yedi gün olmasına karşın leblebi diyetini düşük kalorili olmasından ötürü bu süre üç günü de sınırlanmıştır. Aynı ay içersinde bir defadan fazla yapılmamalıdır.

Leblebi diyeti aylık periyotlarla uygulandığı takdirde vücuda detoks etkisi yaratır ve aynı zamanda zayıflamaya oldukça yardımcıdır.

leblebi  Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır? leblebi
leblebi

Leblebi Diyeti Zararları

Leblebi diyeti üç gün boyunca uygulandığı sürece belli bir zararı bulunmaz ancak diyet sonrası beslenme düzenine dönüldüğünde kilo alma riski bulunmaktadır. Bu yüzden diyet sonrasındaki besleme düzeninizi oldukça dikkat etmelisiniz. Hamile bayanlar tarafından kesinlikle uygulanmamalıdır.

Şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklara sahip kişiler bu diyeti uyguladığı takdirde büyük sorunlarla karşılaşabilir. Leblebi diyeti özünde bir detoks uygulaması olduğu için 18 yaş altı bile ilerde ödem toplanması olmaz bu yüzden o kişilerde uygulanması gerekmez. Düşük kalorili olduğu için kişilerde yorgunluk bitkinlik hissi uyandırabilir. Ancak aşırı seviyedeki yorgunluk ve bitkinlik hissi durumunda diyet bırakılmalıdır ve tekrarlanmamalıdır.

Leblebi Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Leblebi diyeti ve bütün diğer diyetler de başlamadan önce bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Kan değerleri incelendikten sonra diyet yapmaya engel bir durum yoksa diyete başlanmalı demir eksikliği ve insülin direnci gibi durumlar söz konusu ise bu tarz diyetler yapılmamalıdır. Aksi halde beklenen kilo kaybının yanında kas kaybı Ve su kaybı gibi kayıplar yaşanabilir. Bir diyetten beklenilen kas veya su kaybı değildir ya. Yağ kaybı yaşamak için leblebinin yanında yardımcı olarak 2 litre limonlu su içmelisiniz. 

Leblebi Diyetinde Sabah-Öğlen-Akşam Yemeği

Her diyet programı da olduğu gibi leblebi diyetinde de kahvaltı oldukça önemlidir. Gerekli proteinin alınması ve dinamik bir şekilde başlanılması önem arz eder. Ara öğünlerde yarım su bardağı kadar leblebi yemeniz ve süt içmeniz yeterince sağlıklı olacaktır. Öğlen yemeklerinde protein özelliği gösteren bir yemek ve 10’un yanında bol yeşillik ihtiva eden ve bir tatlı kaşığı zeytinyağ ilave edebileceğiniz salata ye bilirsiniz. Yine de kalmak ve yararlarını görebilmek için ceviz içini de öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Diyet sırasında yararını görebileceğiniz ürünlerden birisi yeşil çaydır birisi ise bir şekersiz türk kahvesidir. Bu ürünler ya yakında oldukça etkilidir. Ancak detoks etkisi yaratmak istiyorsanız çay kahve gibi içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda diyet çerçevesinde yağlı besinlerden, gazlı içeceklerden, alkolden ve sigaradan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.   Günlük olarak tüketmeniz gereken suyu bir gece öncesinden içerisine bir yada iki adet limonu 2 litre su içine doğrayarak beklettiğiniz sudan yana kullanmalısınız. Limon dışarıdan asidik gibi görünse de vücuda girince alkali değerini ayarlayan meyvelerden birisidir.

error: Copyright! Yaşamloji