Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 6 600x400

Mom jean nasıl kombinlenir ?

Mom Jean kavramı 1980’li yılların başlarında ortaya çıkmış ve marka kalitesi düşük, kumaş kesimi düze ve hiçbir özelliği olmayan kot pantolonlar için argo olarak kullanılmıştır. Çünkü o yıllarda jeanlerin hatları belirginleştirecek kadar dar olması makbuldü.

Bir jean kalçanın yuvarlaklığını ve uyluktan dize kadar incelerek gelen bacakların kadınsı hatlarını ortaya çıkarmıyorsa, oldukça düz ve sade bir kesimi varsa bu tür pantolonlara hakaret olsun diye mom jean denilirdi.

Fakat 2020’lerden itibaren mom jean piyasaya yeniden geri döndü. Bu sefer orta yaşlı kesim tarafından değil gençler tarafından da giyilmeye başlandı. Yani beklenmedik bir şekilde moda oldu.

80’li yıllarda kesimi özensiz Jeanlara genel olarak mom jean deniyordu. Şimdilerde mom jean’lerin bazı karakteristik tasarım özellikleri bulunmaktadır.

Neden Mom Jeans denir?

Mom jean’in Türkçe manası anne kotu demektir. Başlarda bu tür ürünler cinselliği ile öne çıkmak istemeyen ve fazlalıklarını saklamak isteyen orta yaş ve üzeri kadınlar tarafından tercih edildiği için mom jeans denilmiştir.

2020’lerden beri yeniden moda olduğunda ise rahat giyinmenin ve ince bedende fazlalık gibi duran gereğinden iri, basen, göbek gibi vücut kusurlarını örtmenin öneminin anlaşılması üzerine gençler tarafından da giyilmeye başlanmıştır.

Bunda elbette şimdiki gençlerin annelerine göre biraz daha kilolu olmasının payı bulunmaktadır.

Normalde bir kadın çocuk doğurup belli bir yaşa gelene kadar makul seviyede incedir. Ebatlar artıp, vücut kalınlaşınca mom jean tarzı pantolonlar tercih edilmeye başlanmaktadır.

Şimdiki gençler önceki nesillere göre biraz daha kilolu ve balık etli oldukları için annelerinin 40 yaşında ulaştığı ebatlara 20 yaşında ulaşmakta ve mom jean tercih etmektedir.

Bununla birlikte mom jean’i “şişman pantolonu” olarak tabir etmek doğru değildir.

Mom jean farkı nedir?

Mom jean’in özelliği bel kısmının göbeğin üzerine çıkacak derecede yüksek olmasıdır. Pantolonun bu şekilde kesimi olması nedeniyle kalça bölgesi orantısız bir şekilde uzun, büyük ve düz görünmektedir.

Mom jean pantolonlarda fermuar, kasık ve bacak bölgelerinde fazla boşluk bulunmaktadır. Pantolonlar genellikle düz, açık mavi renktedir ve hiçbir şekilde taş yıkama veya soldurma işlemi uygulanmaz.

Mom Jean stilinin diğer özellikleri, pileli olması , bacaklardan aşağı doğru indikçe kesimin daralması, pantolonun ayak bileğine kadar gelmesi ve bel bölgesinin elastik olmasıdır.

Mom jeans’ler genellikle kemer ile kullanılır.

Mom jean nasıl kombinlenir ?

Mom jean genellikle bluz, tişört, sweatshirt, kazak veya kot pantolonun içine sıkışmış gömlek ile kombinlenmektedir. Aşağıda birkaç mom jean kombin örneği bulunmaktadır:

 • Mom Jean yaygın olarak beyaz tişört, beyaz spor ayakkabı ile kombinlenmektedir.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 1 215x300

 • Diğer yaygın kombin şekli mom jean ve kazaktır.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 33 186x300

 • Mom Jean yırtık tarz ise deri mont ile kombinlenebilir.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 4 200x300

 • Kalça bölgesini kapatmak için blazer ceketle kombinleyebilirsiniz.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 5 200x300

 • Gömlek, mom Jean ve bot kombini de şık olmaktadır.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 6 300x225

 • Kilolu hanımlar aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir kombin deneyebilirler.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? 7 200x300

Mom jean yazın giyilir mi?

Mom Jean, rahat olması, terletmemesi nedeniyle yaz aylarının en çok tercih edilen pantolon türlerinden biridir. Yazın giyildiğinde oversize t-shirt, crop bluz ile kombinlenmektedir.

Mom jean kime yakışır?

Mom jean’in en önemli özelliği göbeği saklaması, kalça bölgesini uzun göstermek suretiyle kalçanın iriliğinin saklanması ayrıca kısmen bacakların daha uzun görünmesidir.

Mom Jean bir şişman pantolonu değildir. Aslında şişman olmamakla birlikte kalça kıvrımı iri olan, göbeği ince bedeninde sırıtır durumda olan kişilere yakışır.

Bu konuda en iyi örneklerden birisi Kim Kardashian’dır. Vücut tipi Kim Kardashian gibi olan kişilere mom jeans yakışmaktadır.

Mom jean botla nasıl giyilir?

Mom Jean ve bot giyecekseniz, ayak bileklerine kadar gelen deri ceket veya hayvan desenli kaban ile kombinleyebilirsiniz. Kısa deri ceketlerle de mom jean ve bot uyumlu olacaktır.

Mom jean nasıl kombinlenir Mom jean nasıl kombinlenir ? bot 162x300

İlgili yazı: Mom jean postal kombinleri

Mom jean alırken nelere dikkat edilmeli ?

Satın alacağınız mom Jean bedeninizi çok sıkı sarmamalı ama kalçanıza tam oturmalıdır. Dikişlerin kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Eğer kalçalarınız iri ise pantolonun arka cepleri birbirine yakın olmalıdır. Çünkü arka cepler birbirine ne kadar yakın olursa kalça o kadar küçük gözükmektedir.

 

İlgili yazı: Mom jean kaç beden alınmalı?

İlgili yazı: Mom jean kombinleri tesettür

İlgili yazı: Mom jean altına ne giyilir ?

İlgili yazı: Basenli kadınlar mom jean giyebilir mi ?

İlgili yazı: Mom jean kilolu gösterir mi ?

İlgili yazı: Mom jean kısa boylulara yakışır mı ?

İlgili yazı: Vücut tipine göre pantolon modelleri

error: Copyright! Yaşamloji