evlendikten sonra kilo evlendikten sonra kilo Kadınlar Evlendikten Sonra Neden Kilo Alır? evlendikten sonra

Kadınlar Evlendikten Sonra Neden Kilo Alır?

Evlenenler Neden Kilo Alıyor, Kilo Vermek Neden Zorlaşıyor?

Evlendikten sonra kadınlar neden daha fazla kilo alır, alınan kiloları geri vermek ve form tutmak için nasıl bir yol almak gerekir?
 Yapılan bir araştırmada, zayıflama sürecinde eşlerin beraber uyguladıkları zayıflama programları ve diyetlerin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlar bunun en büyük sebebini, psikolojik birtakım etkenlere bağlamaktalar.

Eşlerin zayıflamak için yaptıkları birçok aktivitelerin, bireysel olarak yapılan tüm zayıflama çabalarından daha etkili olduğu görülmüştür.
 
 Yine uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde; Yakın çevresi şişman olanlar, konu hakkında daha fazla objektif yaklaşımlar da bulunamıyorlar ve aynı zamanda kilo almaya oldukça elverişliler. Şişmanlık konusuna çevresel etkenler sebebiyle objektif yaklaşamayanların, çevresindeki kilolu insan sayısı arttıkça kilo almaya daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir.
 Evlilik ile kişinin hayatının düzene binmesi, kilo alma eğilimine de arttırmaktadır.
 Evlenenler neden daha fazla kilo alır?
 Önceki yaşantılarına göre kişilerin evlendikten sonra kilo almaya daha fazla yatkın olmalarının en büyük sebebi, beslenme alışkanlıkları ve düzenlerindeki değişiklikler olarak gözlemlenmiştir.

Evlendikten Sonra Neden Kilo Alınır?

 Kadınların evlendikten sonra kilo almaya daha meyilli olmalarının ikinci sebebi ise, tamamen psikolojik bir etkendir. Toplumların büyük çoğunluğunda, kişilerin bekarken kilolarına daha çok dikkat ettikleri görülmektedir. Bunun temel sebebi ise, bekarların fiziksel görünüme daha çok önem vermeleri şeklinde açıklanabilir. Yani bekarken karşı cinse daha çekici gözükmek isteyen taraflar, evlendiklerinde bunu daha az önemsemektedirler. Bunun neticesinde ise, iki tarafta daha fazla kilo almaktadırlar.
 
 Kilo alma konusunda evli çiftlerin bu şekilde olumsuz yanları bulunsa da, kilo verme konusunda da oldukça olumlu kazanımları vardır. Çünkü yine yapılan araştırmalar, kilo verip zayıflamak isteyen eşlerin, bireysel şekilde zayıflamak isteyen kişilere göre daha avantajlı ve başarılı  olduklarını ortaya koymuştur. Kilo alma konusundaki psikolojik etken, ejderin zayıflama çabalarında da kendisini hissettiriyor. Zayıflamak isteyen eşler birlikte daha motive oluyorlar.
 
 Evli kişiler zayıflama konusunda neden daha motive oluyorlar?
 
 Kilo vermek isteyen eşlerin bu konuda başarılı olmalarının birden fazla nedeni vardır. Eşdeğer uzun diyet programları uygularken, diyet en sıkıcı ve zor dönemlerinde birbirlerine destek olarak motive olmaktadırlar. Aynı zamanda diyet uygularken, sağlıklı beslenme kuralları da tam olarak yerine oturmaya başlar. Böylelikle eşler yaptıkları diyetler ile hem kilo verir, hem de verdikleri kiloları korumayı daha iyi başarabilirler.
 Sosyal aktiviteler uygularken eşlerin bunu birlikte yapmaktan zevk almaları da, sonuca daha kolay ve tam olarak ulaşmalarını sağlar. Birlikteyken spor yapan eşler daha çok zevkli alırlar. Beraber egzersiz yaparken sıkılmadıkları için daha uzun süreli egzersiz yapabilirler. Aynı zamanda bulundukları ortamda kendilerine ikram edilenleri almama konusunda birbirlerine karşı hatırlatıcı bir görev üstlenirler.
İsveç ve Amerika’da yapılan bilimsel araştırmalar, birbirlerine karşı sorumluluğu az bulunan eşlerin daha çabuk kilo aldıklarını, sorumluluk sahibi eşlerinin ise daha çabuk kilo verdiklerini göstermiştir.
error: Copyright! Yaşamloji