metabolizmayı hızlandırmak metabolizmayı hızlandıran Metabolizma Hızlandıran Çay ve Besinler metabolizma h  zland  ran

Metabolizma Hızlandıran Çay ve Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran Çay, Bitki ve Yiyecekler

Metabolizma hızlandırmak için çeşitli çaylar, besinler, bitki ve sebzeler tüketmek gereklidir. Aşağıda metabolizmayı hızlandıran yöntemler verilmiştir.

Metabolizma Hızlandırmak Ne İşe Yarar?

Metabolizma ne kadar hızlı çalışırsa, o kadar hızlı kilo verebilirsiniz. Metabolizmanın hızlı çalışması, organlarınızın da hızlı çalışmasına dolayısıyla, sindirim sisteminizin daha sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olur. Bu durumda gün içerisinde almış olduğunuz besinler daha kolay sindirilir ve kilo almanıza neden olmadan vücuttan atılır. Metabolizmanın hızlı çalışmasının önemi üzerinde hemfikir olduğumuza göre, metabolizmayı hızlandırmak için yapılması gerekenleri birlikte inceleyelim.

Özellikle metabolizmayı hızlandıran çaylar ve besinler tüketerek, gün içerisinde hiçbir aktivite yapmasanız bile kalori harcamanız ve kilo vermeniz mümkün. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek için özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamanız gerekiyor, diğer yandan öğünlerde tükettiğiniz besin miktarını azaltmalı, ve öğün sayınızı arttırmalısınız. Diğer yandan kendinizi fazla yormadan ve enerjinizi tüketmeden, hafif egzersizlerle metabolizmayı hızlandırmak mümkün.

Metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için, öncelikle tükettiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Metabolizmanızı hızlandırmak için en faydalı besinleri sizler için araştırdık.

Metabolizmayı Hızlandırıcı Besinler, Yiyecekler

Lifli Besinler:

Lifli besinler yani posası bulunan besinlerdir. Lifli besinler sizi daha uzun süre tok tutar, vücudunuzun gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi fazlasıyla sağlar ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Diğer yandan ishal veya kabızlık gibi şikayetleri olanların, kesinlikle lifli besinler tüketmesi önerilmektedir.

Lifli besinler Nelerdir?

Portakal, greyfurt, ıspanak, brokoli, lahana, kepekli tahıllar, yulaf, kabak çekirdeği, badem ve fındık şeklinde sayılabilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay içeriğinde yer alan ‘fenol’ adındaki bileşenler sayesinde, vücut sıcaklığını arttırmak ve dengede tutar. Yeşil çayı hazırladıktan sonra buzdolabında bekleterek soğuk şekilde tüketirseniz, daha faydalı olacaktır. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olmakla birlikte, yapılan diyetlere destek olur ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylelikle metabolizma hızlandırıcı çaylar listesinde başta bulunur.

Acı Biber

Acı biber ve bazı farklı ve keskin baharatların içerisinde yer alan ‘capsaicin’ adında bir bileşen sayesinde, metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak siz değerli okurlarımıza verebileceğimiz en temel tavsiye, piyasadan kolayca bulabileceğiniz, zayıflatıcı acı biber hapı ve benzer ürünleri tüketmemeniz olacaktır. Bu ürünler anlık fayda gösteriyor gibi görünebilir ancak uzun vadede, ağır hasarlara neden olabilirler. Bu nedenle, acı biberi yemeklerinizle birlikte tüketmek en doğalı ve sağlıklı olanıdır. Yemeklerle birlikte acı biber tüketiminin metabolizmaya etkileri çok fazladır. Yapılan araştırmalara göre yemekte acı biber tükettiğinizde, yaklaşık olarak 3 saat sonra metabolizma hızınız neredeyse iki katına çıkmaktadır.

İçeriğinde ‘capsaicin’ maddesi bulunan ve metabolizmayı hızlandıran baharatlar şu şekildedir, tarçın, kişniş ve kekik. Bu baharatları da yemeklerinizle birlikte tüketmenizde yarar var.

Protein Tüketimi

Karbonhidratlara oranla, protein tüketimi vücudun daha uzun süre sindirim için enerji harcamasını sağlar ve bu sayede metabolizma hızlanır. Kırmızı et çok iyi bir protein deposudur ancak balık, tavuk gibi beyaz etleri tercih ederseniz, daha hızlı kilo verir ve metabolizma hızınızı arttırmanız mümkün olur.

Zencefil

Zencefilin vücut sıcaklığını arttırıcı etkisi bulunmaktadır ve yemeklerden sonra tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran bitkiler arasında yer aldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre yemeklerden sonra düzenli olarak 1 hafta tüketildiğinde, yaklaşık olarak %25 oranında metabolizmanın hızlanmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Tarçın

Tarçının en önemli özelliklerinden bir tanesi kan şekerini düzenleyici etkilerinin bulunmasıdır. Ayrıca açlık hissini bastırma özelliği sayesinde, özellikle diyet yapan kişilerin tüketmesi önerilir. Bir diğer önemli etkisi ise, termik etki yaratarak vücut ısısını yükseltmesi ve daha fazla enerji harcanmasını sağlar.

Yukarıda saymış olduğumuz metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, çay ve besinler düzenli olarak tüketildiğinde, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve sindirim sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Ancak şeker hastaları, tansiyon hastaları ve hamile bayanların, yoğun şekilde tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Metabolizma hızlandırma yöntemleri bunlarla sınırlı değildir. Yeni yazı dizimizde görüşmek üzere, bizleri takip etmeye devam edin!

error: Copyright! Yaşamloji