saç güçleştirmek için saçları güçlendiren Saçları Güçlendiren Besin, Vitamin ve Maske sa lar  g  lendiren

Saçları Güçlendiren Besin, Vitamin ve Maske

Saç Güçlendiren Yiyecekler, Besinler ve Vitaminler

Saç tellerinin daha gür görünmesi, gürleşmesi, güçlenmesi ve canlandırmak için bazı vitamin ve besinleri düzenli olarak tüketmeliyiz. Saçları güçlendiren besinler ve vitaminler aşağıda verilmiştir.

Saçlarımız güzel gözükmek için en çok uğraş verdiğimiz ve zaman harcadığımız şeylerden biridir. Havadaki kirler, kullandığımız kimyasallar saçlarımızın yıpranmasına ve güçsüz düşmesine neden olmaktadır. Kullandığımız şampuanlar bile kimyasal maddeler içerdiğinden saçları yıpranmaktan kurtulamıyor. Saçları güçlendirmek için ilk olarak kullandığımız saç bakım ürünlerinin içerisinde en az kimyasal içereni kullanmaya çalışalım. Doğal ürünleri bulmakta sıkıntı çekiyorsak keratin destekli bakım ürünlerini kullanmanızı öneririz çünkü keratin saçın sağlıklı olması için gereken temel maddelerindendir.

Saçlar güçlü ve canlı gözükmesi için sadece kullandığımız bakım ürünlerine değil, tükettiğimiz besinlere de dikkat etmemiz gerekiyor. Besin kaynaklarını tüketerek saçlarınızın nasıl sağlıklı ve güçlü görüneceğine birlikte göz atalım:

Saç Güçlendiren Besinler, Yiyecekler

Kuruyemişler: Saçlarınız için gerekli omega-3 yağ asitlerini karşılamak için gereklidirler. Ayrıca kuruyemişler zengin çinko deposu olduklarından saçlarınızı beslerken dökülmelerine de engel olur. Kuruyemişler gibi diğer çinko deposu besinler: tavuk, balık,peynir ve yumurta sarısıdır.

Ispanak: B9 vitaminini bolca içerdiğinden ve oldukça sağlıklı besin olduğundan sıkça tüketmelisiniz. Ayrıca ıspanağı kaynatıp suyunu durulama suyunuzla da karıştırarak parlak saçlar elde edebilirsiniz.

 

Havuç: Saçlar için gerekli sebum maddesini üretir. Aynı zamanda a vitamini deposu olduğundan gözler için oldukça önemlidir. Salatalarda ya da yemeklerde havucu bolca tüketerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Soya: E vitamini içeren besinlerin önünde gelir. Saçlarınızın parlak görünmesi için haftada bir kez tüketmelisiniz. Soya ayrıca dolaşım sisteminizi de düzenlediğinden saçlarınız daha gür ve sağlıklı çıkacaktır.

Balık: Hem çinko açısından oldukça zengin hem de saçlarınız için en iyi antioksidandır.

Zeytinyağı: E vitamini kaynağıdır. E vitamini saçlarınızı korur ve yıpranmasını önler.

Yumurta: Bir diğer faydalı besindir.

Bu saç güçlendiren gıdalar düzenli tüketildiğinde sağlıklı saçlara merhaba diyebilirsiniz.

Saçları Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

saç saçları güçlendiren Saçları Güçlendiren Besin, Vitamin ve Maske sa  g  lendirmekSaçlar için gerekli temel vitamin B grubu vitaminlerdir. Solgun, cansız, bakımsız saçlar için aşağıdaki vitaminleri kullanabilirsiniz.

 • Saç kökleri çabuk yağlanıyor ve saç kırıkları çok çabuk oluşuyorsa B2 vitamini.
 • Saçlar erken beyazlamaya başlıyorsa B3 vitamini.
 • Saçlarınız olması gerekenden çok dökülüyorsa B5 vitamini. (Saç dökülmesi için kullanılabilir)
 • Saç dipleriçok kuruyor ve sürekli kaşınıyorsa B6 vitamini.
 • Saçlarınız çok uzasın istiyorsanız B9 vitamini.
 • Saçlarınız dolgun ve parlak görünsün istiyorsanız B12 vitamini kullanmalısınız.

Saçları güçlendiren vitaminleri besinlerden alabileceğiniz gibi aktarlardan da rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca aktarlardan alabileceğiniz içerisinde çeşitli vitaminler bulunan yağları da rahatlıkla alıp kullanabilirsiniz. Aktarın söylediği kullanımın dışına asla çıkmayınız. Saçları güzel göstermek isterken daha çok zarar verebilirsiniz.

 Saçları Güçlendiren Maske Tarifi;

saç güçlendirme maske saçları güçlendiren Saçları Güçlendiren Besin, Vitamin ve Maske sa  g  lendirmek i inDilerseniz şimdi vereceğimiz tarifle saç bakımınız için gerekli maskeyi evinizde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Saç güçlendiren maske için gerekli malzemeler: yumurta, zeytinyağı, bal.

1 yumurtanın sarısını ve beyazını birbirinden ayırın. Yumurtanın sarısını, yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal ile birbirlerine tamamen karışana kadar karıştırın. Bu maskeyi saç uçlarınızdan başlayarak bütün saçınıza yedirin ve masaj yaparak saçınızın karışımı emmesini sağlayın. 30-45 dk arasında bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Bu güçlendirici maske saçınızı besler ve içine koyduğumuz bal saçlarınızın yıpranma zamanını uzatır. Haftada bir uygulayarak farkı daha rahat görebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji