metabolizma hızlandırıcı yiyecekler nelerdir  Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir metabolizma hizlandirici yiyecekler nelerdir
metabolizma hızlandırıcı yiyecekler nelerdir

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Kilo almaya sebep olan en büyük etmen, metabolizma yavaşlamasıdır. Vücuttaki bütün organların, olması gerektiğinde daha ağır çalışması sonucu, bağırsaklar az çalışır, vücutta toksinler birikir ve hem hızla kilo alımı, hem deride elastikiyet kaybı başlar.

Günlük tüketilen besinler, dikkatli seçerek ve daha hareketli yaşayarak, metabolizmayı daha aktif hale getirmek mümkündür. Fakat belli bir yaşa gelen insanların, metabolizması, ister istemez genç olduğu yıllara oranla yavaşlayacaktır. Özellikle kadınların menopoza girmesi ile metabolizma yavaşlaması başlar. Zaten menopoza giren kadınlarda, sık görülen kilo artışı da bu sebepledir.

Hangi yaşta olunursa olunsun, metabolizmayı hızlandırmak için yapılabilecek bir takım uygulamalar bulunmaktadır. Günlük hayatta bu uygulamaları yaparak, metabolizmayı hızlandırmak mümkün olacaktır. Bunun için ilk şart, günlük beslenme listesine, lifli ve düşük kalorili besinleri eklemek, bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlamaktır.

Hangi Besinler Metabolizmayı Hızlandırır?

Metabolizmayı hızlandıran besinlerin, düşük kalorili olması gerekmektedir. Besleyici değeri yüksek ama kalorisi düşük olan besinlerin başında, sebze ve meyveler gelmektedir. Fakat sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi gerekir. Meyvelerin fazla tüketimi ise kandaki şeker miktarının artmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple meyveleri de kararında tüketmek, onlardan zarar değil fayda görmeyi sağlayacaktır. Turfanda sebze ve meyveler, kimyasal içeren gübreler sebebi ile yarardan çok zarar verecektir. Yeşil yapraklı sebzeler, metabolizmanın hızlı çalışması için idealdir.

Bol miktarda lif içeren ve bağırsakları çalıştıran yeşil yapraklı sebzeler, birçok hastalıkla mücadele için de oldukça etkilidir. Gün içerisinde tüketilen tüm gıda çeşitleri ile 2 litre su içmek gerekir. Sabah yataktan kalkılan ilk anda, aç karnına içilen 1-2 bardak su, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacak ve metabolizmayı hızlandıracaktır.

metabolizma hızlandırıcı meyveler  Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir metabolizma hizlandirici meyveler
metabolizma hızlandırıcı meyveler

Metabolizmayı Hızlandıran Meyveler Hangileridir?

Zayıflama diyetlerinde meyveler, genellikle ara öğün olarak verilir. Fakat diyetisyenler, her zaman tüketilmesi gereken meyvenin ismini vermeyebilir. Veya evde amatörce diyet yapanların, hangi meyvelerin diyet listesine eklenebileceği konusunda fikri olmayacaktır. Bu sebeple metabolizmayı hızlandırma etkisi ile bilinen ve diyet listelerine ara öğün olarak eklenebilecek meyveler hakkında, fikir sahibi olmak büyük önem taşır. Bu meyveler, sabah kahvaltısından sonra veya öğle-akşam arası, diyet listesine eklenerek, acıkmayı engellemek için düzenli olarak tüketilmektedir. Bağırsakları çalıştıran bu meyveler, içeriğindeki su sebebi ile toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Enerji verir ve şeker ihtiyacını karşılar. Fakat metabolizmayı düzene sokan meyvelerin etki etmesi için beraberinde her gün düzenli spor yapmak gerekmektedir.

Turunçgiller Metabolizmayı Hızlandırır

Kış aylarının en sevilen meyveleri; greyfurt, portakal, mandalina gibi meyveler, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için gerekli olan, pektin içeren bu meyveleri, kış aylarında her gün ara öğün olarak kullanmak mümkündür. Ayrıca bol miktarda C vitamini içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirirler. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkları önler.

Elma Metabolizmayı Hızlandırmaktadır

Ülkemizde en sık yetiştirilen meyveler arasında olan elma; aç karnına yendiğinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Diyet yapanların ara öğün olarak, bir adet elma tüketmesi önerilmektedir. Birçok hastalığa karşı vücut direncini artıran elma, her sabah kahvaltıdan yarım saat önce tüketildiğinde bağırsakları da çalıştırmaktadır. Özellikle yeşil elmanın kanser gibi birçok hastalığa karşı, vücut direncini artırdığı bilinmektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran Dutsu Meyveler

Ülkemizde yıllardır sevilerek tüketilen çilek ve böğürtlen, metabolizmayı çalıştıran ve daha birçok faydası olan meyveler arasındadır. Kilosu oldukça pahalıya satılan böğürtlenin, dağlarda yetişen cinsleri daha doğaldır. Böğürtlen ticareti için ülkemize getirilen böğürtlenlerin, genetiği ile oynanmıştır. İçerisinde bol miktarda pektin bulunan çilek ve böğürtleni, mevsiminde tüketmek, bağırsakların daha hızlı çalışmasını ve toksinlerin kısa süre içinde atılmasını sağlayacaktır. Bu meyveler yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde, hem besleyici değeri artar, hem bağışıklık sistemi güçlenir. Meyveler sayesinde, çocuklar da yoğurt yeme alışkanlığı kazanacaktır.

Doğru Tüketildiğinde Muz Metabolizmayı Hızlandıracaktır

Muz da, pektin içeren aynı zamanda bol miktarda potasyum zengini meyvelerden biridir. Muzu, tek başına tüketmek yerine, süt veya mısır gevreği ile karıştırarak tüketmek gerekir. Metabolizmayı hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve cildi besleyen muz, kahvaltı yerine; süt ile karıştırılarak, şekersiz olarak tüketilebilmektedir. Böylece lezzeti artar ve kilo problemi olan çocuklara, çok daha rahat yedirilebilir.

Üzüm Metabolizmayı Hızlandırmak İçin İdealdir

Bol miktarda demir içeren ve pektin yönünden zengin olan üzüm, zayıflamayı düşünen kişiler için harika atıştırmalık olacaktır. Diyet listelerine, öğün arası olarak alınabilir. İçeriğindeki şeker nedeni ile her gün bir salkım kadar tüketilmesi önerilmektedir. Üzümü meyve olarak sevmeyenlerin, pekmez veya kuru üzüm olarak tüketmesi önerilir. Ülkemizin birçok yöresinde yetişen üzüm, taze olduğu aylarda alınarak beslenme listesine eklenmelidir. Çekirdekli üzüm, çekirdekleri çiğnenerek tüketildiğinde; bağırsakları çalıştırır ve toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

Erik ve Kayısı Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Aç Karnına Tüketilir

Bağırsakları çalıştırmak için en çok kullanılan meyvelerden biri olan erik, taze veya kuru olarak tüketilebilir. İçeriğinde bol miktarda pektin vardır. Sabahları aç karnına tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır. Taze erik sevmeyenlerin kuru erik veya erik kompostosu tüketmesi önerilir. Erik vücudu birçok hastalığa karşı dirençli hale getirmektedir. Eriğin yanında kayısıda kabızlık problemi olanlar için önerilen meyveler arasındadır. Erik gibi aç karnına meyve olarak veya kurusu, komposto yapılarak tüketilir. Cildi genç ve parlak yapar.

Metabolizmayı Hızlandırmak ve Toksinlerden Kurtulmak İçin İncir Tüketilir

İçeriğinde, pektin bulunan ve bağırsakları çalıştıran incir, kabızlık için özellikle aç karnına tüketilmelidir. İçeriğinde birçok değişik vitamin bulunur. Oldukça besleyici bir meyve olan incirin, ramazan aylarında tüketimi artmaktadır. Ramazanda, uzun süre aç kalmaya bağlı oluşan, enerji kaybını önler. Kısa bir dönemde raflardan kalkan inciri, kurutulmuş olarak tüketmek mümkündür.

metabolizmayı hızlandırıcı besinler nelerdir  Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir metabolizmayi hizlandirici besinler nelerdir
metabolizmayı hızlandırıcı besinler nelerdir

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir

Acı Biber: Acı olan ve yakıcı özelliğe sahip yiyecekler metabolizmayı hızlandırıcı etki yapar. Bu sebeple acı biber metabolizmayı hızlandıran yiyecek olarak sayabiliriz. Acı yeşil biber, pul biber veya kırmızı toz biber ile metabolizmayı hızlandırabiliriz.

Zencefil: Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden biri de zencefil dir. Zencefilin sindirime yardımcı etkisi vardır ve bu sebeple metabolizmayı hızlandıran gıdalardan dır.

Yeşil Çay: Yeşil çayın birçok faydası vardır. Bunlardan birisi de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Kafein içeren ve sıcak-soğuk olarakta içilebilen yeşil çay gerek diyet içeceği olarak gerekse de zayıflamaya yardımcı metabolizma hızlandırıcı besindir.

Lifli Yiyecekler: Lifli besinler ve yiyecekler sindirime yardımcıdır. Lifli yiyeceklerin kabızlık ve ishale iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Lifli yiyeceklerin sindirilmesi çin vücudumuz fazla enerji harcar ve bu da metabolizmayı hızlandırır.

Tarçın: Mis gibi kokusu ile tarçın metabolizmayı hılandıran besinler arasındadır. Hem kan şekerini düzenler hemde tokluk hissi yaratır. Sindirim sistemine yardımcı yiyecekler vücut ısısının yükselmesine sebep olur bu ise metabolizmanın daha hızlı çalıştığı anlamına gelir.

Keten tohumu: Metabolizmayı hızlandıran keten tohumu aslında su tutucu özelliği ile mide de şişkinlik yaparak tokluk hissi yaratır ve bağırsak hareketlerini düzenler, arttırır. Keten tohumunu yoğurt ve su ile tüketilmelidir.

Ananas: Bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi ile sindirime yardımcı, protein deposu ve vücuttaki yıkımı kolaylaştırıcı etkisi sayesinde metabolizmayı hızlandıran meyvelerden biridir.

error: Copyright! Yaşamloji