keçiboynuzu kürü nasıl yenir keçiboynuzu faydaları Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir, Harnup Nasıl Yenir? ke  iboynuzu

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir, Harnup Nasıl Yenir?

Keçiboynuzu faydaları ve nasıl yenir konusuna bakmadan önce harnup olarak bilinen bitki nedir ve doktor İbrahim Saraçoğlu önerilerine bakalım;

Kaçiboynuzu nedir: Harnup olarakta bilinen bu bitki türü, baklagiller sınıfında olmakla beraber Akdeniz iklimlerinde maki çeşidi ağaç türevinde kendiliğinden yetişir. Minimum 15 sene sonra ağaç görünümünde büyüdükten sonra meyve verir ve bu verdiği yenilebilir bitkiye keçiboynuzu denir.

Keçiboynuzu kaç kalori: Büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal 1 adet 30 kaloridir.

İbrahim Saraçoğlu Keçiboynuzu faydaları nelerdir: İshal veya kabız olduğunuzda 2-3 adet yemelisiniz. (Yaşlı insanlarda metabolizma dengesiz olduğu için doktora görünmeli)

Akciğer kanseri: Çok sağlıklı bir bitki olmala beraber akciğer kanserine karşı koruyucu olarak kullanılabilir. Eğer risk taşıyorsanız yemelisiniz.

Sperm sayısını arttırır: Erkeklerde oluşan sperm dengesizliğine yardımcı olarak sperm sayısını arttırır.

Soğuk alımlarına iyi gelen bitki olmakla beraber tırnak kırılması durumunda uzamasına yardımcı olur. Kadınlarda çabuk saç uzatmak için kullanabilirler. Sigara kullananlar için balgam söktürücü faydası da bulunur.

Kaynatılarak yapılan tarifi gibi hazır halde soğuk preslenmiş harnup pekmezi olarak yemek de oldukça fayda sağlayacaktır. ayrıca yine aynı şekilde keçiboynuzu özü de satılmaktadır.

Kaçiboynuzu faydaları: Harnupun yararları başında fazla miktarda kalsiyum içermesi gelir. Bu oran normal içtiğimiz süte göre 2-3 kat fazladır ve vücuda oldukça faydaları vardır. Fazlaca Çinko ve fosfor bulunması da yararları arasındadır. İlaç sektöründe öksürük için kullanılır. Bazı çikolatalar yapılırken tat vermek için kullanılır.

Kolestrol: Sağlıklı yaşam için son derece önemli bir değerde tutulması zorunlu hale gelen kolesterol bu bitkide bulunmaz.

Astım: Günümüzde denenmiş fakat tıp olarak bir açıklama getirilmemiş harnup faydaları arasında nefes darlığı için kullanılmasıdır. Özellikle astım olan çocuklarda faydaları çoktur.

Kafein: Keçiboynuzu içindeki bileşnlerde kafein yoktur. Gönül rahatlığıyla yenir.

Cinsellik: Keçiboynuzu faydaları arasında cinsel gücü arttırma ve sperm sayısında artış olduğu bilinmektedir. Böylelikle kısırlığa iyi geldiği dilden dile söylenmektedir. Bu her ne kadar tam kesinleşmiş olmasada, halk arasında bu inanış vardır.

 A, B, E vitamini: Vücut için gerekli bazı vitaminleri meyvelerinde bulundurur. keçiboynuzu faydası nelerdir keçiboynuzu faydaları Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir, Harnup Nasıl Yenir? harnup faydalar   150x150Bunlara örnek olarak a,b,e, vitaminleri gösterilebilir.

Keçiboynuzu suyu nasıl kaynatılır: Kaynatılması şu şekilde yapılır, eğer keçiboynuzu unu ile yapacaksanız bir biktar unu kaynar suyun içine atmanız yeterli. Diğer adıyla keçiboynuzu kahvesi olarak bilinir.

Keçiboynuzu kürü suyu nasıl yapılır: Yaklaşık 500 gram su önceden kaynatılır suyun içine parçalara ayırdığınız 8 keçiboynuzunu atılır, sonrasında ortalama yarım saat bekletin. Harnup kürü hazırdır her gün 1 bardak içmeniz yeterli.

error: Copyright! Yaşamloji