soaryum  Solaryuma Girerken Nelere Dikkat Edilmeli? solaryum

Solaryuma Girerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Solaryumda dikkat edilmesi gereken noktalar ve solaryum seansının ücretleri;

Yazın yaklaşması ile artık bronzlaşmasının zamanı da yaklaşıyor. Güneş ışığında bronzlaşmak için güneşin iyice yüzünü göstermesi lazım. Bu durumda da bronzlaşmak için solaryumlar devreye giriyor. Fakat solaryuma da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Solaryuma kimler giremez, zararları nedir  ve solaryum seanslarının ücretleri, fiyatları ne kadar, bu yazımızda bunlar hakkında konuşacağız.

Biliyorsunuz ki solaryum suni güneş ışınlarını taklit eden bir yapıyla tenin bronzlaşmasını sağlar.

*Solaryuma eskiden ten rengi ve tipi düşünülmeden rastgele giriliyordu. Günümüzde ise ten rengine ve tipine uygun makinelere girmek artık yaygınlaştı. Sizde solaryuma girecekseniz mutlaka teninizin yapısını göz önünde bulundurarak girmelisiniz. Hatta cildin duyarlılığını ölçen testler güneş odası merkezlerinde yapılmaktadır. Aksi takdirde cildinize zarara vermiş olursunuz. Mesela teni beyaz olan kişilerin genelde yaptığı hata deniz bronzluğu veren makinelere girmeleridir. Oysa beyaz tenli olanlar kar bronzluğu veren makineleri tercih etmelidirler. Deniz bronzluğu ise esmer tenlere uygundur.

*Solaryum merkezlerine giderken seçici olmalısınız. Kaliteli merkezleri ve işini bilen kişilerin çalıştığı hijyenik olan yerleri tercih etmelisiniz. Yoksa bronzlaşmak bir yana cildinizle ilgili kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

*Solaryuma girerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride kesinlikle makyajla girilmemelidir. Yüzünüze nemlendirici ya da başka özelliği olan kremler de sürmemelisiniz. Çünkü cildinizde ciddi lekelenmelere yol açabilir. Gözünüzü de UV ışınlarına karşı korumak için gözlük kullanmalısınız. Gözünüzde kesinlikle lens bulundurmayın. Isı lenslerinizin kurumasına neden olarak gözünüze zarar verebilir. Ayrıca ilaç kullananlarında dikkat etmesi gereken bir önemli husus ise UV ışınlarına karşı duyarlı bir ilaç kullanıp kullanmadığını öğrenmeleri gerekir. Kullandığınız ilacın bu özelliğinin olup olmadığını reçetesini okuyarak ya da eczacınıza veya doktorunuza sorarak öğrenmelisiniz.

Solaryuma girerken kesinlikle üzerinizde aksesuar bulundurmayın!

soaryum  Solaryuma Girerken Nelere Dikkat Edilmeli? solaryuma

*Solaryuma girmeden önce bronzlaşmaya yardımcı olacak ürünler kullanabilirsiniz. Solaryumdaki makinelerin lambalarının zamanının geçmiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Yoksa hiçbir sonuç elde edemezsiniz.

*Solaryuma girerken alkol kullanılmaması da önerilmektedir. Çünkü ısı ile beraber kan basıncınız yükseleceği için alkolün sizi etkileme biçimi de değişebilir. Her türlü sorunla karşılaşmamak için solaryum öncesi alkol almamalısınız.

*Solaryum öncesinde karnınızı tıka basa yiyecekle doldurmamalısınız. Çünkü vücut solaryumda zaten bir enerji harcayacak. Birde yenilenler için enerji harcarsa bu durum vücudunuza fazla gelebilir ve ağırlaşma yaşabilirsiniz.

*Yeni yapılmış bir lazer uygulamanız var ise ya da vücudunuza yeni dövme yaptırmışsanız solaryuma girmeyi ertelemelisiniz. Çünkü cildinizin hassasiyeti daha da artabilir.

*Yaşı küçük olan çocuklarınızı solaryuma sokmayınız. Zaten solaryum merkezlerinde sizi uyaracaklardır. Çocuklar için solaryum zararlı ve 16 yaş sınırı vardır.

*Brozlaşmak için 7 seans yeterli olacaktır. Bir günde ancak 1 kere solaryuma girmelisiniz. 7 gün içersinde de 3 kereden fazla girmemelisiniz. Solaryum seansının ilkinde en fazla 10 dakika kadar kalmalısınız. İlerleyen seanslarda bu süre 20 dakikaya kadar çıkarılabilir. Aksi takdirde bronzlaşayım derken cildinize ve vücudunuza zarar verebilirsiniz.

Solaryum seansı ücretlerine baktığımızda ise şehirden şehre farklılık göstermektedir, fakat çok fazla da oynama yoktur. En ucuz  bir seans 20 TL olarak ücretlendirilir. Bazı şehirlerde ise bir seansı 30-40 TL olarak ücretlendirilir.

error: Copyright! Yaşamloji