kalori kalori hesabı Kalori Hesabı Nasıl Yapılır? kalori hesab   nas  l yap  l  r

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır?

Form korumak, kilo vermek veya almak adına uygulanan tüm diyet ve beslenme programlarında kalori hesaplama önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü kilo vermenin sırrı günlük olarak ihtiyacınız olanın altında kalori alarak vücudun yağ hücrelerini kendine özgü mekanizmasıyla yakmasını sağlamaktır. Kilo almak ve formunuzu korumak için de aynı mantık işlemektedir.

Kalori hesabı nasıl yapılır dediğimizde dikkate alınması gereken en önemli nokta bazal metabolizma hızınızı ve günlük kalori ihtiyacınızı bilmektir.

Bazal metabolizma hızı hiçbir aktivite yapılmaksızın vücudun yalnızca yaşamsa faaliyetleri yerine getirebilmek için gün içinde yaktığı kalori miktarıdır.

Günlük kalori ihtiyacı ise en basit haliyle şu andaki kilonuzun sabit kalması için gün içinde tüketmeniz gereken kalori miktarıdır.

Günlük kalori ihtiyacınızı kısıtlarsanız kilo verir, bunun üzerinde kalori tüketirseniz kilo alırsınız. Günümüzde internette bile boy, kilo, yaş, günlük aktivite derecesi gibi verilerinizi girerek bazal metabolizma hızınızla kalori ihtiyacınızı ölçebileceğiniz siteler bulunmaktadır. Ancak sağlıklı bir ölçüm için herhangi bir beslenme programına başlamadan önce bir hastanede ayrıntılı bir ölçüm yaptırmak yerinde olacaktır.

kalori kalori hesabı Kalori Hesabı Nasıl Yapılır? kalori hesaplamaKalori hesabı yapmak için elinizde bir kalori cetveli (Tıklayın) bulunması en kolay yöntemdir. Böyle meyveden sebzeye, süt ürünlerinden abur cubura kadar tükettiğiniz tüm gıdaların kalori değerlerini not edebilir ve günlük olarak aldığınız kaloriyi kontrol edebilirsiniz. Ancak kalori hesabı konusunda bu değerler kadar önemli olan bir diğer nokta da yiyeceklerin içerdikleri protein, karbonhidrat, yağ ve şeker değerleridir. Kalori sınırınızı geçmediğiniz halde gün içinde sürekli şekerli ya da yağlı gıdalar tüketmeniz kilo kontrolü sürecinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Ancak kilo vermek adına yağların ve şekerlerin tamamen dışlanması da vücutta yağ değil kas yakılmasına sebep olarak kimi sağlık problemlerinin önünü açacak ve uzun çabalar sonucu ulaştığınız kilonuzu korumanız da zorlaşacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji