kilo aldırır mı kilo aldırırmı Kahve, Nescafe Kilo Aldırır mı? kahve kilo

Kahve, Nescafe Kilo Aldırır mı?

Kahve, Nescafe ve Aromalı Kahveler Kilo Aldırır mı ve Kalori Değerleri

Severek tükettiğimiz Türk kahvesi, nescafe ve aromalı kahveler ne kadar içildiğinde kilo aldırır ve kalori değerleri nedir beraber inceleyelim. Kalorileri sayfanın en altında verilmiştir.

Toplum olarak bol miktarda çay ve kahve tüketimi yaptığımız inkar edilemez bir gerçek. Pek çoğumuz kahvaltıda 2 bardak yada daha fazla çay içiyor, güne bir fincan neskafeyle başlıyor yada öğle ve akşam yemeklerinden sonra keyif niyetine bir bardak Türk kahvesi içmeden edemiyoruz. Özellikle Türk kültüründe geniş bir yeri olan ve Osmanlı Devleti döneminden bu yana sevilerek içilen Türk kahvesinin gönüllerimizdeki yeri apayrı. Ancak genel anlamda hızlı kilo alıp zor vermeye, yağ tutmaya eğilimli bir yapımız olduğu da görmezden gelinemez. Bu durum özellikle gün içinde düzenli olarak kahve tüketen kişiler için “kahve kilo aldırır mı” sorusunu akla getiriyor. Pek çoğumuz kahvenin çok düşük kalorili bir içecek olduğu için kilo alımıyla doğrudan bir bağlantısı olamayacağını düşünsek de aslında durum tam olarak böyle değil.

Kahvenin Metabolizma Üzerindeki Etkisi

Doğru şekilde ve miktarda tüketildiğinde kahve kilo aldırıcı bir özellik göstermiyor diyebiliriz. Ancak burada bahsettiğimiz şey krema, şurup gibi yağlı ve şekerli ek malzemeler olmaksızın, az miktarda şeker yada tatlandırıcıyla hazırlanmış bir kahvedir. Böyle bir içecek günde bir orta boy fincan kadar tüketilirse içeriğindeki kafein sayesinde metabolizma faaliyetlerinizin hızlanmasını sağlayarak düzenli bir beslenme ve spor programı eşliğinde zayıflama sürecinize yardımcı olabilecektir.

Ancak özellikle kolay hazırlanışı nedeniyle tercih edilen üçü bir arada neskafe kilo aldırmaz diye düşünmek büyük bir hatadır. Özel makinelerde çekilmiş doğal kahve çekirdekleri ile hazırlanan az şekerli bir fincan Türk kahvesi ile şekerli ve kremalı nescafe hiçbir şekilde karşılaştırılmamalıdır. Çünkü neskafe hem kalori açısından diğerinden çok daha zengin olmasının yanında sağlığa yada metabolizmaya da herhangi bir olumlu etkisi bulunmamaktadır. Bu durum günümüzün pek çok ünlü kahve zincirinde satılan tüm şekerli, bol sütlü ve hoş kokulu şuruplar içeren gurme kahveler için de geçerlidir.

Kahvenin Kilo Aldırmaması İçin Ne Şekilde Tüketmek Gerekir?

 Bu sorunun cevabı aslında kahvenin kendisinde değil, içine kattığımız ek malzemelerde gizlidir. İster Türk kahvesi, ister neskafe, ister cappuccino olsun hiçbir kahveyi hazırlamakta kullanılan asıl çekirdek size kilo aldıracak bir kalori değerine sahip değildir. Hatta pek çok çiğ yada kavrulmuş kahve çekirdeğinin kalori değeri yok denecek kadar azdır. Kahvenin kalorisi ise birlikte hazırlandığı şeker, tatlandırıcı, süt, kreme, aroma, şurup ve aklınıza gelebilecek diğer malzemeler tarafından belirlenir. Özellikle kahve hazırlanırken tam yağlı süt kullanılması latte, mocha, cappuccino gibi aromatik kahve çeşitlerinin kalorisini oldukça yükseltmektedir. Bol miktarda yağ ve şeker içeren bu tarz bir kahve kilo kontrolü konusunda elbette olumsuz etkiler doğuracaktır.

Yukarıda belirttiğimiz olumsuz sonuçları engellemek için kolay olmasa da yerleşmiş alışkanlıklarımızı değiştirmemiz, süt tozu, krema ve beyaz şekeri içtiğimiz kahvelerden uzak tutmamız gerekir. Bu halde günde iki fincan şekersiz, az miktarda esmer şekerli ya da tatlandırıcılı Türk kahvesi tüketmenin kilo açısından hiçbir zararı olmayacaktır. Bunun yanı sıra kahve hazırlanırken kullanılan sütün az yağlı yada yağsız olması da büyük bir fark yaratır. Ancak yapay tatlandırıcı, esmer şeker yada yağsız süt kullanıyor olmanın verdiği güvenle aşırı miktarda tüketilen kahve kilo almanıza neden olmasa da sizi yoğun selülit oluşumu ve uykusuzluk gibi problemlerle karşı karşıya bırakacaktır. Kısaca; kahvenin en ideali günde en fazla iki bardak olmak üzere yağsız süt ve çok az şekerle, hiçbir krema, şurup veya toz ilavesi olmadan hazırlanandır.

Yaygın Tüketilen Kimi Kahve Çeşitlerinin Kalori Değerleri

Aldığınız ve yaktığınız kalorileri sayarak hesapladığınız bir beslenme programı uyguluyorsanız Türk kahvesi, latte, mocha ya da nescafe kilo aldırır mı diye merak etmeniz oldukça doğaldır. İşte ülkemizde çok miktarda tüketilen birkaç kahve çeşidi ve kalori değerleri;

Not: Belirtilen kalori değerleri Türk kahvesi için bir kahve fincanı, diğer kahveler için ise bir büyük kupa üzerinden belirtilmiştir.

Kahve Ürünlerinin Kalori Değerleri:

Türk Kahvesi (şekerli):   46 kalori

Türk Kahvesi (şekersiz):  2 kalori

Filtre Kahve (sütsüz, şekersiz):   5 kalori

Nescafe 3 ü 1 Arada:   78 kalori

Nescafe 2 si 1 Arada:   60 kalori

Cappuccino (sütlü, şekerli):   231 kalori

Cappucino (az yağlı sütle, şekersiz):   40 kalori

Sade Latte (sütlü, şekerli):   135 kalori

Sade Latte (az yağlı sütle, şekersiz):  55 kalori

Karamelli Latte (sütlü, şekerli):   172 kalori

Karamelli Latte (az yağlı sütle, şekersiz):   130 kalori

Mocha (sütlü, şekerli):   394 kalori

Mocha (az yağlı sütle, şekersiz):    168 kalori

Ek Malzemelerin Kalori Değerleri:

1 çay kaşığı beyaz şeker:   16 kalori

1 çay kaşığı esmer şeker:   11 kalori

1 adet tatlandırıcı:   3 kalori

1 su bardağı tam yağlı süt:   146 kalori

1 su bardağı yarım yağlı süt:   113 kalori

1 su bardağı yağsız süt:   86 kalori

1 çay kaşığı Coffee Mate:   17 kalori

1 çay kaşığı süt tozu:   15 kalori

1 çay kaşığı yağsız süt tozu:   11 kalori

error: Copyright! Yaşamloji