çavdar ekmeği kaç kalori çavdar ekmeği 1 Dilim Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?   avdar ekme  i

1 Dilim Çavdar Ekmeği Kaç Kalori?

1 Dilim Çavdar Ekmeğinin Kalorisi, Besin Değerleri

Çavdar ekmek kaç kalori;İnce bir dilimden oluşan çavdar ekmeği, 30 gram ve 63 kaloridir.  Bu ince dilimde besin değerleri;  13.1 g. Karbonhidrat, 1.8 g. Protein, 0.3 g. Yağ, 0 mg. Kolesterol, 128.4 mg. Sodyum, 65.1 mg. Potasyum, 5.7 lt. Kalsiyum, 0.6 g. Demir bulunur.  İçeriğindeki pekmez doğal ürünlerden elde edildiği için sağlık açısında da oldukça yarayışlı olan bu çeşit ekmeği, diyet yapanlar için de uygun bir lezzettir. İçeriğinde yağ olmaması ise formda kalmak isteyenler için ayrı bir özelliğidir.

Normal dilimdeki bir çavdar ekmeği,  35 gram ve 74 kaloridir. Genelde yemeklerle birlikte tüketilen bir kalınlıkta olan bu bir dilim ekmekte;  15.3 g Karbonhidrat, 2.1 g Protein, 0.3 g. Yağ, 0 mg. Kolesterol, 149.8 mg. Sodyum, 76 mg. Potasyum, 6.7 lt. Kalsiyum ve 0.7 g. Demir yer alır. Ekmeklerin içinde hali hazırda tuz ve şeker bulunduğu için kahvaltınızda çayınızı açık ve şekersiz tüketmeniz fazla kalori almanızı engeller. Ayrıca yemeklerdeki aşırı tuz tüketimini en aza indirgeyerek, vücudunuzun ihtiyacı olan miktardaki tuzu ekmeğiniz sayesinde almış olursunuz.  Yemek yerken bu gibi ince püf noktalarına dikkat edilerek, yediklerinize ayrıca bir kalori eklememiş olursunuz.

Çavdar ekmeğinin, beyaz ekmeğe göre renginin daha koyu olması tanelerinin normal buğdaya göre koyu olmasından kaynaklıdır.  Genellikle dağlık bölgelerde yetişen Çavdar ekmeği buğdayları, köy değirmenlerinde öğütülerek kentlerdeki ekmek üreticilerine ulaştırılır.

error: Copyright! Yaşamloji