Duloxx ne zaman içilmeli ?  Duloxx ne zaman içilmeli ? duloxx ne zaman 556x400

Duloxx ne zaman içilmeli ?

Bir ilacın etkisini tam olarak görebilmek için o ilacı zamanında ve uygun dozda kullanmak gerekmektedir. İlaçların prospektüslerinde ilacın aç mı tok mu kullanılacağı, ne zaman içileceği, ne kadar süre kullanılacağı gibi hususlar yer almaktadır.

Duloxx ilacının prospektüsünde bu konulara detaylı olarak yer verilmediği sadece “doktorun önerdiği şekilde kullanınız denildiği için bu konuları açıklama ihtiyacı hissettik.

Duloxx ilacını reçete eden doktor, ilacın ne zaman içileceğini ve günlük kullanım dozunu belirtecektir. Bununla birlikte bazen doktor söylemeyi unutuyor, bazen hasta kendine söyleneni unutuyor. Böyle bir durumda doktora sormak en iyisidir.

Duloxx aç mı tok mu içilir ?

“Duloxx ne zaman içilmeli, aç mı tok mu ?” diye merak edenler bulunmaktadır. Duloxx kapsülleri mide asidine dayanıklı maddeden imal edilmiştir. Bu nedenle ilaç midede çözünmez, bağırsaklarda çözünür.

İlaçların aç veya tok kullanılması genelde mideye olan zararını önlemek ve ilacın etkisini azaltmamak içindir.

Midede çözünen ilaçlar aç iken içildiklerinde mideye daha fazla zarar verdiklerinden genellikle tok içilir. İlacı aç iken içmek tok iken içmeye göre daha etkili olduğu için eğer ilaç mideye zarar vermeyecekse aç içilmesi tercih edilir.

Duloxx ilacı midede çözünmediği için aç veya tok içildiğinin bir önemi bulunmamaktadır. Yani aç veya tok içilebilir.

Duloxx ne zaman içilmeli ?

Duloxx ilacı genelde günde 60 mg olarak reçete edilir ve sabah 30 mg, akşam 30 mg şeklinde içilir. Eğer ilaç bu şekilde reçete edildiyse sabah 8:00 akşam 20:00 veya sabah 7:00 akşam 19:00 gibi 12 saat arayla içilebilir.

Aç veya tok içileceği önemli olmadığından öğünlerin öncesi veya sonrasından ziyade içme saatini denk getirmek önemlidir.

Eğer günde tek seferde içilecekse her sabah veya her akşam aynı saatte içilmesi gerekir.

Duloxx kullanılan dönemde alkol kullanılmamalıdır.

Duloxx ne zaman etkisini gösterir ?

Duloxx ilacının tam olarak göstermesi için bu ilacın en az 2 hafta kullanılması gerekir. Genelde kullanmaya başladıktan 2 ila 4 hafta sonra ilaç tam olarak etkisini göstermeye başlar.

Yan etkileri ise daha kısa sürede (ilk birkaç gün ) başlar ve ilk bir iki hafta yan etki olduktan sonra kaybolur/hafifler.

Duloxx ne kadar süre kullanılır ?

Duloxx ilacının tam olarak etki etmesi 2-4 haftayı bulur. Rahatsızlığı tedavi etmesi ise 2 ayı bulabilir veya daha uzun sürebilir.

Tedaviye başladıktan sonra hastanın kendini iyi hissetmesi gerekir. Aksi halde doktora başvurabilir. Hastanın ne kadar süre Duloxx ilacı kullanacağı tedavi planlamasına göre değişmektedir.

Major depresyon ve kaygı bozukluklarında tam bir süre koymak zordur. Hastanın bu sorunların üstesinden gelmesi birkaç ay veya bir yıldan fazla sürebilir ve bu süre zarfında ilaç kullanması gerekebilir.

Fibromiyalji, kronik eklem ağrısı ve diyabetik ağrılarda ise tedavi süresi hastanın iyileşme durumuna göre yaklaşık birkaç hafta sürmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji