Galvus met zayıflatır mı ?  Galvus met zayıflatır mı ? galvus zayif

Galvus met zayıflatır mı ?

Galvus met tip 2 diyabet hastalarına reçete edilen bir şeker ilacıdır. Tip 2 diyabette sağlıklı beslenme ve kafi miktarda fiziksel aktiviteye sahip olmak hastalığın tedavisi için son derece önemlidir.

Şeker hastalarının önemli bir bölümünde kilo problemi bulunmakta olup bu konuda en önemli zaafları zamansız gelen açlık krizleri nedeniyle diyet programlarını bozmak zorunda kalmalarıdır.

Tip 2 diyabet hastalarının yaygın olarak yaşadığı gece açlığı, çabuk acıkma, kolay açlık krizine girme veya diyet esnasında kandaki şeker düzeyinin çabuk düşmesi (hipoglisemi) gibi sorunların nedeni pankreasın ürettiği insülin hormonunun kandaki şeker seviyesini düzenlemede yetersiz kalması veya vücudun insülin hormonunu etkin bir şekilde kullanmada sorun yaşamasıdır.

Bu nedenle çoğu tip 2 diyabet hastası sağlıklı beslenme ve spora dikkat etse bile ilaç desteğine ihtiyaç duyar.

Galvus met nedir ?

Galvus met 60, 120 ve 180 film kaplı tabletler halinde satılan ve insülin hormonunun işlevini farklı bir etki mekanizma ile gören, kandaki şeker düzeyini ayarlayan bir ilaçtır.

İlaç grubu olarak oral diyabetik yani ağızdan alınan diyabet ilaçları sınıfına girmektedir.

Her bir Galvus met tableti 50 mg vildagliptin ve 850 mg metformin hidroklorür içermektedir.

Galvus met içeriğinde bulunan vildagliptin etken maddesi vücudun daha fazla insülin hormonu ve daha az glukagon hormonu üretmesini sağlar.

İnsulin hormonu ve glukagon hormonu pankreasta üretilmektedir. İnsulin hormonu kandaki şeker miktarını düzenleyen, özellikle yemeklerden sonra kandaki şeker miktarının artmasını engelleyen bir hormondur.

Glukagon ise insülin hormonunun tersi bir işleve sahiptir. Glukagon hormonu kandaki şeker miktarının hızlı bir şekilde artmasını sağlar.

Proteinden zengin bir yemek (et yemeği), açlık, aşırı stres, öfke, korku ve kaygı yaşamak, yorucu egzersiz gibi unsurlar glukagon hormonunun salgılanmasına neden olur.

Glukagon hormonu salgılandıktan sonra kandaki şeker düzeyi hızla artar. Kişinin şeker komasına girmemesi veya kandaki yüksek miktardaki şekerin dokuları tahrip etmesini girmesi için insülin hormonu devreye girer ve kandaki şeker düzeyini ayarlar.

Tip 2 diyabet hastalarında insulin hormonu kafi gelmediğinden, glukagon hormonunun etkileri Galvus met ilacının içeriğindeki vildagliptin etken maddesi ile dengelenmektedir.

Galvus met ilacının içeriğindeki metfırmin etken maddesi ise insülin hormonunun etkinliğini artırmaktadır.

Galvus met reçete edilen hastalara ayrıca diyet ve egzersiz önerisi de yapılmaktadır. Hasta fazla kilolu olsun veya olmasın Galvus met ilacını kullanırken diyet ve egzersiz programını uygulamaları gerekmektedir.

Galvus met zayıflatır mı ?

Bazı diyabet ilaçları zayıflama etkisi göstermektedir. Bazı diyabet hastaları aynı zamanda fazla kiloludur ve diyabet tedavisinde kilo kontrolü çok önemlidir.

Galvus met ilacının yan etkileri arasında “zayıflama” veya “ani kilo kaybı” gibi bir yan etki bulunmamaktadır. Bununla birlikte Galvus met ilacı dolaylı olarak zayıflamaya yardımcı olabilmektedir.

Galvus met ilacının bazı yan etkileri şunlardır:

  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • İştahsızlık
  • İshal
  • Kusma
  • Sersemlik
  • Baş ağrısı
  • Sersemlik
  • Ağızda metalik tat

Galvus met ilacı diyet yapan şeker hastalarının en önemli sorununa yani acıkınca açlığın şiddetli hissedilmesi nedeniyle açlık krizine girilmesi ve bunun sonucu olarak diyetin bozulması sorununa çözüm getirmektedir.

Galvus met ilacı içerisinde bulunan vildagliptin etken maddesi glukagon hormonunu baskılamak suretiyle açlık veya egzersiz sonrası ortaya çıkan aşırı yeme isteğini engellemekte, ilacın diğer etken maddesi metformin ise kandaki şeker seviyesini ayarlayarak açlık krizini yatıştırmaktadır.

Galvus met ilacı bir zayıflama ilacı değildir ama zayıflamak isteyen diyabet hastasına bu konuda yardımcı olur.

Eğer diyabet hastası diyet ve egzersizini doktorun önerdiği şekilde yaparsa Galvus met ilacını kullandığı sürece kilo vermeyi başarabilir. Galvus met ilacının iştah kesme, ishal ve mide bulantısı gibi yan etkileri de zayıflamayı sağlamaktadır.

Galvus met ile nasıl zayıflanır ?

Galvus met kullanırken zayıflamak için ekstra bir çaba göstermenize gerek yoktur. Zayıflama hedefiniz olmasa bile eğer şeker hastası iseniz zaten belli bir diyet programı uygulayarak bazı yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak zorundasınız, ayrıca günlük olarak belli bir fiziksel aktivite yapmak zorundasınız.

Sadece diyet ve egzersizinizi doktorunuzun önerdiği şekilde yaparak kilo vermeniz mümkündür. Eğer yeterli egzersiz yapmazsanız sadece Galvus met ilacını kullanarak kilo veremezsiniz.

Eğer Galvus met ilacını insülin direnci için kullanıyorsanız mevcut kilonuzun %10-15 civarını vermeyi hedeflemelisiniz. Çünkü insülin direnci ancak bu şekilde ortadan kalkmaktadır.

Galvus met ilacını kullandıktan sonra hastaların verdikleri kiloları geri alabildikleri görülmüştür. Bu nedenle kilo verirken ilaçtan ziyade diyet ve spora ağırlık vermeli ve ilaç kullanmayı bıraktıktan sonra da bunlara devam etmelisiniz.

Diyet listenizi uzman bir diyetisyenden almanızı öneririz. Devlet hastanelerinin bir çoğunda bu konuda yardımcı olunmaktadır.

İlgili yazı: Zayıflatan sebze diyeti listesi

Galvus met kullanmak vücutta bazı maddelerin eksikliğine yol açabilmekte veya bazı organlarda harabiyet yaratabilmektedir. Rastgele diyet listesi uygulamak Galvus met ilacının zararlarını artırabilmektedir.

İlgili yazı: Galvus met zararları

Egzersiz programınız ise fazla yorucu ve ağır olmamakla birlikte her gün düzenli uyguladığınız bir program olmalıdır. Günün aynı saatinde 30-45 dakika orta tempoda yürüyüş bile kilo vermede yeterli olabilmektedir.

Egzersizi açık havada yapmak daha yararlı olsa da evde de kendinize bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz.

Galvus met kullandığınız dönemde doktorun belirlediği aralıklarla kontrollere gidip tahlil yaptırmanız, kilo takibini yapmanız gerekmektedir. Doktorunu ilacın etki ve yan etkilerine göre kullanım dozunu ayarlayacak, ilacın negatif tesirleri fazla olursa başka bir ilaçla değiştirecektir.

İlgili yazı: Galvus met günde kaç kez kullanılır ?

İlgili yazı: Galvus met ile zayıflayanlar

İlgili yazı: Galvus met 50/1000 kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji