damar tıkanıklığı belirtileri sebepleri nelerdir  Damar Tıkanıklığı Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi Nelerdir damar tikanlikligi belirtileri sebepleri nelerdir
damar tıkanıklığı belirtileri sebepleri nelerdir

Damar Tıkanıklığı Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi Nelerdir

Damar Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir

Ayaklara ve bacaklara giden damarların tıkanması ve ya daralması sonucu gerçekleşen bir hastalıktır. Yaygın olmaklar birlikte damar sertliği ve damarların şişmesi gibi temel belirtileri bulunmaktadır.

Bacaklarda gerçekleşen damar tıkanıklığı sebepleri içerisinde sigara kullanımı, hipertansiyon, şeker hastalığına yakalanmış bireyler, hareketsiz kişiler, tembel yaşam alanı oluşturmuş insanlarda daha sıklıkla görülür. Bacaklarda damar tıkanıklığı daha çok erkeklerde görülmektedir. Damar hastalıklarına ek olarak koroner hastalıklar ve karotis hastalığı beraber yürümektedir. Bu hastalık çeşitleri ilerledikçe damar tıkanıklığı hastalığının önüne geçerek ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığı ayaklara giden kan akşını engellemektedir. Bu sebepten ötürü şişme ve balonlaşma meydana gelmektedir. İnsan vücudunda yaygın olarak gerçekleşen ateroskleroz, uylukta bulunan femoral atar damar ile etkilenmektedir. İlk olarak daralma ile başlayan bu hastalık kendini zaman içerisinde tıkanıklığa çevirebilmektedir. Damar tıkanıklığı bir ve ya birkaç damar ile başlamakla beraber vücudun belirli yerlerine çeşitli oranlarla dağılmaktadır. Tıkanıklık sonucu kan akışı ayaklara doğru inmemektedir. Bu sebepten ötürü basınç azalmakta ve ayak bölgesine ve ya bacak bölgesine herhangi bir şekilde besin geçişi sağlanamamaktadır. Aşağı yönde besin inememesi ve damarın tıkanık olmasında ötürü küçük çaplı yeni damar yolları inşa edilerek besin akışı sağlanmaktadır. Tıkanıklığa tepki olarak oluşturulan bu damarlar vücudun kendi savunma mekanizmasıdır. Damar sayısının ne kadar çok olması hastalığın bir o kadar ileri seviyeye taşındığının göstergesidir. Şikayetlerin diğer göstergesinden biri de yeri, uzunluğu ve tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığı ilk aşamalarında yeteri kadar belirti göstermemektedir. Genel anlamda yaşı ilerlemiş olan erkeklerin bir çoğunda damar tıkanıklığını şikâyet edecek herhangi bir belirti bulunmamaktadır. Buna istinaden sessiz damar tıkanıklığı kalpte koroner damar problemi ve şah damarların sorun çıkarması adına ciddi riskler taşımaktadır.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir

Bacakların genel şikayetlerinden bir olan damar tıkanıklığı, yürümeyi, koşmayı, hareket etmeyi, merdiven çıkmayı, uyluk çevresindeki adalelerde kramp şeklindeki ağrılar ile kendini göstermektedir. Yürüyüş anında gelen ağrıların en büyük özelliklerinden birisi de yürümeyi kesmenin ardından 3–4 dakika içinde kendiliğinden yok olmasıdır. Yaşanılan ağrı yürüyüş ile beraber gelip onunla birlikte kaybolmaktadır. Belirli aralıkların geçmesi dahilinde mesafe kısalmaktadır. Tıkanıklığın artması sonucunda kan akışı daha da azalmaktadır. Bunun sonucunda dinlenme anında dahi gelen bu ağrılar bir süre sonra çekilmez bir hal almaktadır. Ağrılar genel anlamda geceleri başlamaktadır. Birey uyku anında bacağından ayağına doğru bir ağrı ile uyanıp günlerce bu ağrının etkisi ile yaşayabilmektedir. Hastalar genel anlamda bacaklarını yataklarından aşağıya doğru sarkıtması ile kan akışına yardım ederek ağrılarının dindiğini göreceklerdir. Yürüme ağrıları genel d kısa mesafelerde kendini daha çok göstermektedir. İlerleyen aşamalarda bacaklardan ve ayaklarda oluşan tıkanıklıklar kangren hastalığına dönüşebilmektedir. Damar tıkanıklığı belirtileri genel anlamda geç bir şekilde kendini gösterse de bireylerin bu hastalığa yakalanmamaları için önlemleri önceden almaları gerekmektedir. 

Damar Tıkanıklılığı Tedavisi

Damar tıkanıklığını erken dönemde teşhis etmek büyük bir olaydır. Kendini tam olarak belli etmeyen ve belli ettiği aralıklarda da ciddi problemler yaratan bu hastalığın erken teşhis edilmesi sonucunda tedavisi; egzersiz ve aktif bir yaşamdır. Bunun dışında kişi kilolu ise zayıflaması adına ve ya şeker hastalığı, hipertansiyon sorunu,

kolesterol ve yağ seviyesinin düşürülmesi ile tedaviye başlamak mümkündür. Damar tıkanıklığı tedavisi ile hayatınızın önemli bir bölümü korumuş olursunuz. Tedavi sürecinde yaşam tarzınızda ister istemez belirli değişiklikler meydana gelmektedir. Bunların başında gelen sigara, alkol bırakımı, beslenme düzeni ayarlanarak kilo verme ve çeşitli egzersizlerdir. Erken teşhis edildiği zaman bir çok şekilde önüne geçilebilecek olan bu hastalığın tedavi belirtileri ortalama olarak 6 ay içerisinde kendini göstermektedir. Sigaranın bırakılması ve ya sigara içilen ortamlardan uzak durulması ile önemli bir adım atılabilmektedir. Sigaraya devam eden kişilerinde tedavi sürecine cevap vermesi beklenebilecek bir durum değildir. Pasif bir yaşamdan uzaklaşma ve aktif bir yaşam içerisine giren bireyler tedavi sürecinde önemli bir başlangıç yapmış olurlar. Bir hafta içersinde toplamda 4 saatlik bir yürüyüş egzersizi ile daha güvenli bir yaşama geçilmiş olunur. Egzersizin etkileri ile 1-2 aylık bir dönemde tedavi cevapları alınmaya başlanır.

damar tıkanıklığı tedavisi belirtileri nelerdir  Damar Tıkanıklığı Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi Nelerdir damar tikanikligi tedavisi belirtileri nelerdir
damar tıkanıklığı tedavisi belirtileri nelerdir

Tıbbi müdahale olarak öngörülen cerrahi tedavi yöntemleri ile anestezi altında bir takım işlemler gerçekleştirilebilir. Hasta adına zahmetli bir tedavi yöntemi olsa da rahatlatmak için yapılması gereken bir durumdur. Endarterektomi ile basit sayılabilecek bir ameliyat ile dar ve ya tıkanık olan damarlarının açılması yönünde gerçekleşen bir olaydır. Günümüz şartlarında sıklıkla yapılan bu ameliyat türü kasıktaki femoral atar damarın tıkanıklığını açmak için diğer tıbbi müdahaleler ile birleşince daha net sonuçlar vermektedir.

Diğer bir cerrahi operasyon şeklide bypass dır. Uzun tıkanıklıkların doğal bir şekilde açılması için yapılana ameliyat türüdür. Bypass ile aort tıkanıklarının anjioplastinin yapılmadığı zamanlarda uygulanmaktadır. Tıkanıklık aortun karın bölgesinde oluşmaktadır. Bu durumlarda atardamar arasına pantolon şeklinde suni damar yerleştirilerek yapılmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji