bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler vitaminler  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Vitaminler Nelerdir bagisiklik sistemini guclendiren bitkiler vitaminler
bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler vitaminler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Vitaminler Nelerdir

Kışın Bağışıklığı Güçlendirme Yolları

Kış yüzünü gösterirken vücudumuz farklı tepkiler vererek bağışıklığı en aza inerken kimimiz dirençli olan bağışıklığımızla sonsuz bir kış geçirirken kimimiz ise kış ayına direnmeyen bağışıklıkla kötü bir dönem geçiririz. Fakat bunlar sorun olmaktan çıkıyor ve çözümler eşliğinde bağışıklığımız güçleniyor.

Bebek , olgun ve yaşlı her birey için bir çok alternatif yollar bulunmaktadır. Kış geliyorum der demez alacağınız önlemlerle bağışıklığınızı dengelemenizde yarar var. Tabiki çoğumuz bitkisel çözümleri tercih etmekte haklıyız . Bunun yanında düzenli beslenme de bağışıklık kazanmamıza yardıncı etmenlerden biridir .

Bağışıklık Nedir

Bağışıklık vücudumuzu hasta yapabilecek patojen ve tümörü tanıyıp , onları yok eder iyileştirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle hastalıklara karşı olan direncimiz artacaktır. Kış aylarında peşimizi bırakmayan soğuk algınlığı , grip gibi hastalıkların oluşma olasılığını azaltmak amacıyla vurgulanan önemli bir noktadır. Kronik rahatsızlıklar ve enfeksiyon gibi durunlar bağışıklık sisteminin zayıflığından dolayı görülür . Eğer zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz bu durum enfeksiyona yol açar , enfeksiyon oluşma durumunda ise bağışıklık sisteminde hasar oluşur ve böylece zayıf olan direnç daha da zayıflar. Bağışıklık direncinin düşük olmasının en büyük sebeplerinden biri yetersiz besin tüketimidir.

Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkileyen Durumlar

Günlük hayatta stres , sıkıntı bahanesiyle çoğumuz yediklerimize dikkat etmiyoruz . Çocuğundan büyüğüne tüketilen şeker , alkol ve obeziteye yol açan birçok besinle bağışıklık sistemi işlevini azaltır . Protein tüketimi azaldığı oranda bağışıklık sistemi de direncini kaybetmektedir . Protein tüketimi önem taşısa da fazlası olumsuz yönde etkilemektedir . Ayrıca radyasyon , hava kirliliği ve sigara gibi zararlı şeyler nedeniyle radikaller artar . Artmasıyla beraber bağışıklık sisteminde hasar meydana gelir . Bu hasar kalp-damar rahatsızlıkları kanser gibi sorunlar oluşturur . Bu durumun en aza indirilmesi için yeterince antioksidan tüketiminde yarar vardır .

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Vitaminler

Bağışıklığımızı tükettiğimiz besinlerle de desteklememiz mümkün . Yeterli protein tüketimi ve bunun yanında düzenli beslenmeyle bağışıklığınıza direnç kazandırmanız mümkündür . Bunların yanında A , B , C , E vitaminleri , demir , çinko ve selenyum en önemli maddelerdendir .

A VİTAMİNİ : Savaşçı hücrelerin güçlendirilmesi anti tümör işlevi , antikor etkisinin artırılması ve daha bir çok sistemin düzeltilmesinde destekleyici etkisi vardır . Süt , yumurta , balık yağı gibi besinlerin tüketimi önerilmektedir .

BETAKAROTEN : Serbest olan radikallerin tutulmasını sağlar . Yeşil yapraklı sebzeler , kırmızı , sarı , turuncu renkli sebzeler önemli kaynaklardan biridir .

C VİTAMİNİ : Anti bakteriyel ve anti viral etkisi bulunmaktadır . Bunun yanısırada bağışıklığı güçlendirir ve arttırır . Maydanoz , kiraz ,yeşil biber , kavun ,turunçgiller ise C vitamini bakımından zengin ürünlerdir .

E VİTAMİNİ : Radikallerin tutulmasına yardımcı olan önemli vitamindir . Soya , susam , ceviz , badem , fıstık gibi ürünleri tüketmemizde yarar vardır .

B6 VİTAMİNİ : Bu vitaminin eksikliği durumunda bağışıklık sisteminde baskılanma olur .

DEMİR EKSİKLİĞİ : Demir eksikliği durumunda savaşçı hücrelerin işlevinde azalma , lenf bezlerinin yapısının bozulması gibi bozuklukları meydana getirmektedir . Et , yumurta , yeşil sebze ve baklagillerin tüketimi önerilmektedir .

ÇİNKO : Virüslerin vücut içerisinde çoğalmasının engelleyen özelliği bulunmaktadır . Bağışıklık sisteminde önemli yeri bulunmaktadır . Et , süt , yumurta gibi ürünlerde zengindir .

Vitamin Kaybını Önlemenin Yolları

Çoğumuz meyve , sebze tüketimi sırasında bazılarını soymaktayız . Fakat kabukları ya soymayın yada çok ince bir şekilde soyun . Bir çok vitamin meyve sebzenin dışında bulunur . Dış kısmı iç kısmından daha yoğun vitamin içermektedir.

– Tüketeceğiniz sebze ve meyveleri az suda pişirmenizde yarar var . Yıkarken de az suda bekletilmeli.

– Pişirmek için hazırladığınız sebzeleri n büyük parçalar halinde kesilmesi gerekmektedir.

– Pişirip tüketecekseniz kapağının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz fakat çiğ bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

-Sebzelerin piştikten sonraki sularının çorbalarda kullanılmasında yarar vardır . Ve besinleri mevsiminde tüketmeye özen gösterin .

ÇÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ALTERNATİF TAVSİYELER

Domates yaz aylarının vazgeçilmez besinidir . Yemeklerde tüketiminin yanı sıra et yemeklerinin yanında garnitür olarak kullanılırsa domates tüketimi artar . Sarımsakla da kullanılırsa antioksidan etkisinden faydalanabilinir .

Salatalar , sütlü tatlılar , nar tüketimini artırmaya özen gösterin .

Çeşitli antioksidanların birlikte kullanım amacıyla meyve salatası kış ayında elinizden düşmeyecek hale gelmelidir .

En az 5 porsiyon meyve tüketimi önerilmektedir .

Hepimizin bildiği gibi güçlü bir bağışıklık sistemi bizi birçok hastalıktan korumaktadır . Bağışıklığımızın çökmesiyle birlikte ilk önce kanser olmak üzere birçok hastalık vücudumuza zarar verebilir . Bağışıklığı güçlendiren yolların yanı sıra peki bağışıklık nasıl çöker?

bağışıklık sistemini güçlendirmek için meyve  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitkiler Vitaminler Nelerdir bagisiklik sistemini guclendirmek icin meyve
bağışıklık sistemini güçlendirmek için meyve

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Meyve Tüketiminin Önemi

Tüm hastalıkların başlıca sebebi haline gelmiş olan stres bağışıklığın çökmesine de sebep olur . Stresin belirli seviyelerin üzerine çıkmasıyla bir çok hormon salgısı oluşur . Bu salgı nedeniyle çalışma bile durabilir . Böylece bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlar . Bu durum karşısında enfeksiyonlara karşı direnç düşer .

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre güneşin ciddi bir şekilde bağışıklığı etkilediği sonucuna varıldı . Güneşlenen insanlarda hemen hemen 24 saat sonra vücutlarında bulunan beyaz kan hücrelerinin hastalıkla savaşmasında işlevinin azaldığını fark etmiştir .

Yüksek gerilim hatlarının bulunduğu ve vericilerin yakınlarında oturan inanların bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği saptanmıştır . Vericilerin ve gerilim hattının bağışıklık sistemini hızla çökertmesiyle hızla kanser vakaları artmaktadır .

Bağışıklık sistemi geçici gibi görünse de vücutta kalıca hastalıklarla hasara yol açmaktadır . Kış aylarının etkisiyle bağışıklığın zayıflaması birbirine paralel bir durum olup beslenme alışkanlıklarımızın düzenine dikkat etmeliyiz . Altı çizilen tüm kış sebze ve meyveler sizler için birer ilaçtır . Vücudunuza iyi bakın.

error: Copyright! Yaşamloji