kilo alma diyeti  Kilo Alma Diyeti kilo alma diyeti
kilo alma diyeti

Kilo Alma Diyeti

Kilo Alma Diyeti

Kilo alma diyeti toplam 6 öğün içerir. 3 ana öğün (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) ve 3 ara öğünden oluşur. Kişinin yeme sıklığı ne kadar artırılırsa o kadar hızlı kilo alabilir. Ara öğünlerde enerjisi yüksek hacmi küçük besinlerden yana seçim yapılırsa çok daha hızlı kilo artışı gözlenir. Kuşluk vaktinde bir avuç kuruyemiş ve kuru meyve takviyesinin yapılması, ara öğünlerde tatlı bisküvilerin tercih edilmesi, gece ara öğünde de kuru meyveler, kekler, çift kaşarlı tostlar gibi seçimlerin yapılması daha hızlı kilo artışı sağlar. Ana öğünlerde yenilecek olan besinlerin daha kalorili olması daha kolay kilo almanızı sağlayacaktır. Geceleri yemek yeme doğru bir kilo alma yöntemi değildir. Çünkü geceleri yenen yemek istenmeyen yağların depolanmasına neden olur. Bölgesel yağlanmaya neden olabilir.

Kilo alma sürecinde beslenme programına birebir uyum oldukça önemlidir. Yani bu diyeti uygularken kararlı olmalısınız. Örneğin bir gün kalorisi yüksek beslenirken ertesi gün düşük kalorili besinlerle beslenirseniz ya da az yerseniz kilo alımı istenmeyen bir şekilde olur. Bu da kilo alma sürecinde silerin motivasyonunu düşürebilir. Yani kararlı ve düzenli bir şekilde beslenme programınızı uygulamanız gerekmektedir.

Kilo Alma Diyetinde Yöntemler

Kilo alma vücuda alınan besin enerjilerinin günlük harcanan enerjiden çok daha fazla olmasıyla meydana gelir. Kalori yönünden yüksek besinler ise kuruyemişler, kurutulmuş meyveler, dışarıdan alınan yiyecekler fast food gibi, yağ bakımından zengin yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin hızlı tüketimi hızlı kilo alımına neden olur ancak kilo alırken sağlıklı kilo almak daha önemlidir. Eğer ki fast food gibi yiyeceklerden yoğun olarak beslenirseniz bu bölgesel yağlanmalara neden olacaktır ve bu kan değerlerinizin dengesiz bir şekilde artmasına neden olacaktır.

Kilo almak için düzenli beslenmek ve sabırlı olmak gerekmektedir. Kilo alım süreci kilo verme sürecine nazaran daha zordur. Ancak bu süreci düzenli beslenerek atlattığınızda kilo almak kolaylaşır. Ana öğünlerde yüksek kalorili beslenmek kilo almayı oldukça kolaylaştırır.

Kilo Alma Diyetinin Zararları

Kilo alma diyeti uygulanırken kişide psikolojik ve anatomik bazı değişikliklere yol açar. İdeal kilonuzun altında iseniz hızlı kilo almak sizin için avantaj olacağından kötü bir durum değildir. Çok zayıf kişilerin hızlı kilo alması zamanla kendisini güvende hissetmesine ve hastalıklara karşı daha kuvvetli bir vücuda kavuşmasında neden olur.

İdeal kilosunda olan bir kişi hızlı kilo artışı ile karşılaşırsa bu durum onun açısından olumsuzluklara neden olur. Fizyolojik anlamda olumsuz etkilere yol açar ve kan değerlerinde dengesizliklere neden olur. Diyetisyen eşliğinde uygulanan kilo alma diyeti haftalık olarak 1 kilo almayı sağlar. Bu da kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek bir husustur.

Kilo almak için besinsel yönden değişik takviyeler yaparak, piyasada satılan tozlar ve karışımlar eşliğinde yürütmek istiyorsanız kesinlikle çok dikkatli olmanız gerekmektedir. bu karışımlar daha çok ticari kaygı ile piyasaya sürüldüğünden fizyolojik anlamda sizi olumsuz etkileyebilir. Böbreklere ve kan değerlerine olumsuz etkiler yaratabilir. Bilinçli davranarak bir doktora danışmadan bu takviyeleri kullanmamak gerekmektedir.

Kilo Alma Diyetinde Kahvaltı

Hızlı kilo almak için kahvaltıda yüksek enerjili besinler tüketilmelidir. Örneğin peynir seçerken yağ oranı daha fazla olanlardan kaşar peyniri, krem peynir gibi yağlı peynirlerden yana tercih yapılmalıdır. Bu peynirlerden en az 100 gram olacak şekilde kahvaltınızda yer vermelisiniz.

Kahvaltıda kilo almak için yapılması gereken diğer bir besin seçimi yumurtadır. 2 veya 3 adet yumurta ideal ağırlığa ulaşılana kadar kahvaltıda tercih edilebilir. Aynı zamanda bal, reçel, pekmez, tereyağı gibi hacmi küçük ama enerjisi büyük besinlerden yana yardım alınabilir. Kişiye özel miktarları değişmekle birlikte 3 ila 4 yemek kaşığı kadar kahvaltılarda ek olarak tüketilebilir. Ekmek seçimi olarak esmer ekmekler yerine beyaz ekmek daha yüksek kalori ihtiva eder. Beyaz ekmeğin yanında simit, börek kruvasan gibi seçimler de yapılabilir. Bu biraz daha hızlı kilo almanızda etken olacaktır.

Kahvaltılarda çay ve kahve düşük kalorili bir içecek seçimidir. Kilo almak için bunların yerine meyveli süt ya da taze meyve sularını tercih edebilirsiniz. Çiğ sebzeler kalorisi düşük besin seçimleridir. Ancak yeterli ve dengeli beslenmede sebze grubu da olmazsa olmazlardandır. Kahvaltınızda çiğ sebze meyve tüketmek istiyorsanız bu besinlerin üzerine zeytinyağı ekleyin. Kahvaltılık gevrek kullanmak istiyorsanız şayet yanına bal ve kuru meyve takviyesi yapmalısınız.

Kilo Alma Diyetinde Öğlen-Akşam Yemeği

Hızlı kilo almak için öğlen yemeklerinde et yemekleri, kuru baklagiller ve etli sebze yemeklerinden yana tercih yapılabilir. Çok sık olmasa da hamburger, pizza, dürüm gibi seçenekler de tercih edilebilir. Ancak bu fast food besinlerin devamlı tüketilmesi sağlığa olumsuz yönde etkiler ve istenmeyen bölgesel yağlanmalara yol açabilir. Bu yüzden kilo almak için devamlı fast food besinlerin tercih edilmesi yanlıştır.

Ana yemeklerde yemeklerin yanında mutlaka ekmek bulunmalı. Ekmekle beraber pilav ve makarnanın da menüye girmesi enerjinin oldukça artmasını sağlayacak ve daha hızlı kilo alımına neden olacaktır. Kilo almak istiyorsanız makarna ve pilavı sade olarak tüketmemelisiniz. Makarnanıza mutlaka kalorili soslar ilave edin. Pilavı ise etli veya kurubaklagil takviyeli tüketin.

Yemeklerin yanında salata mutlaka olmalıdır. Ancak salataların enerjisi olukça düşüktür. Salataları kalorili hale getirmek için zeytin, peynir, zeytinyağı, nohut, mısır, ceviz ilave edebilirsiniz.

Çorba enerjisi düşük ve mideyi kaplayan bir seçenektir. Kilo alma diyetlerinde çorbaya çok sık yer vermemek gerekmektedir. Kilo almak istiyorsanız yoğurt tüketimi çok iyi bir seçim olmaz. Yoğurdunuzu meyveli olarak tercih ederseniz biraz daha kalorisi artar ancak yoğurt yağ yakma özelliğinden dolayı bu diyette tercih edilmez. 

error: Copyright! Yaşamloji