kız isteme kız isteme gelenek Kız İsteme Gelenekleri k  z isteme gelenek

Kız İsteme Gelenekleri

Kız İsteme Töre Gelenekleri ve İstemeye Giderken Ne Götürülür?

Kız isteme adetleri asırlar boyunca devam etmekte olup, evliliğe ilk adım olarak sayılmaktadır. Bu adetler yöreden yöreye veya şehirden şehre değişmekte olmakla birlikte birbirinden farklı adetler bulunmakta. Yine de adetler hemen hemen her yerde, batı veya doğu birbirine benzer veya aynı olmaktadır.

Bir nevi evlenmek isteyen gençlerin kararlarını alıp kız isteme adeti ile de ailelerinin ve de büyüklerinin izinlerini almak amaçlı yapılan organizasyonlardır.

kız isteme merasimi kız isteme gelenek Kız İsteme Gelenekleri k  z istemeKız isteme geleneği genellikle iki taraf içinde çok stresli ve de çok heyecanlı geçmektedir. Bu yüzden o günde neler yapılacağı veya neleri götüreceklerinde heyecanında etkisi ile aksilikler çıkmakta. Bu duruma çözüm olarak o günün eksiksiz tamamlanabilmesi için önceden bir liste oluşturup o gün geldiğinde yapmış olduğumuz listeye bakarak alınması gerekenleri almanız tavsiye edilir. Unutulmuş herhangi bir şey olacağı ihtimaline karşın akrabalardan, eşten, dosttan bilgi almayı da unutmayınız.

Kız İstemeye Giderken Damat ve Ailesi Neler Götürmeli:

Kız istemeye giderken öncelikle damadın güzel, gösterişli bir çiçek götürmesi gerekir. Kız istemeye giderken dikkat etmemiz gereken detaylardan bir diğeri ise çikolatanın konulacağı şekerliktir. Bunlar gümüş tepsi, gümüş şekerlik,porselen tepsi veya porselen şekerlik olmalıdır.

Götürülen çikolatanın kalitesine, tadına, görünümüne veya çiçeğin gösterişine göre kafasında fikir oluşacağı muhtemel görünen kız tarafı için bu konulardaki tercihlerde hassas davranılması gerekir.

Kız İsteme Sürecinin Aşamaları İse Aşağıdaki Gibidir:

  • İlk olarak damadın ailesi kız tarafının ailesinden müsait oldukları bir gün için tarih belirlerler. Daha sonra ise aile büyüklerine iş düşer. Aile büyükleri toplanarak kız evine kız istemek amacıyla giderler. Aynı şekilde kız evinde de aile büyükleri bulunur ve karşılıklı sohbetler başlar.

 

  • Kız isteme merasiminde unutulmaması gereken bir diğer husus ise ortamda gerginlik, suskunluk, boş laflar gibi olaylar yaşanmaması için karşılıklı konuşmaları iyi yapan, konuşmayı seven insanların götürülmesi hususu da sizlere önerilir. Genellikle kızını evlendirecek olan babalar düşünceli olduğu ve de bu olayın kız tarafı için çok zor kabul edileceği düşünülürse kız tarafında daha da fazla gerginlik ve suskunluk olması muhtemeldir. Bunun için götürülecek olan kişilerin iyi seçilmesi gerekmekte.

 

  • Sohbet ve muhabbetten sonra adetlerimiz gereği kahveyi getirecek olan gelin adayı kahveyi getirirken ortam iyice gerilir ve herkes olacakları düşünmeye başlar. Gelin bol köpüklü kahveleri getirirken ise damadın kahvesinin içine isteğe göre kahvenin tadını bozacak (karabiber, tuz vs.) atmış bulunmaktadır. Bu adetin sebebi ise damadın kahveyi içip içmediğine bakarak damada ilk testlerini yapmış olmaktır. Böylelikle damadın dayanıklılığını ölçmüş olurlar adet geleneğince.

 

  • Kahveler geldikten sonra herkes birer ikişer yudum alır ve bu seferde iş damat tarafının belirlemiş olduğu aile büyüğüne düşer. Değişmemekte olan meşhur kız isteme sözünü yani Allah’ın emri Peygamber’in kavli ile kızınız …..’yı oğlumuz …..’ya istiyoruz sözlerini beyan eder.

 

  • Kız tarafının onay vermesi üzerine isteye bağlı olarak orada söz yüzükleri takılır. Söz yüzüğünü yine ailenin büyüğü takar.

 

  • Bazı bölgelerin veya illerin adetlerine göre kız isteme merasiminde hediyeler Bu hediyeler adete göre değişebilmektedir. Bu nedenle her iki tarafında birbirlerinin adetlerini bilmesi ve de ona göre davranmaları gerekir.

Düğün Zamanı Hediyeler Genellikle Şu Şekilde :

Gelin İçin Hediyeler:  İç çamaşırı, mendil, havlu, çorap, gecelik takımı, terlik, pijama , tarak, sabahlık, ayna vs. gibi hediyeler olmaktadır.

Damat İçin Hediyeler: Terlik, pijama takımı, gömlek, mendil, cüzdan, kemer, kravat, çorap, iç çamaşırı, traş seti ve de havlu gibi hediyeler olmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji