yaz detoksu diyeti  Yaz Detoks Diyeti yaz detoksu diyeti
yaz detoksu diyeti

Yaz Detoks Diyeti

Yaz Detoks Diyeti

Detoks bir arınma biçimidir. Yaz aylarında havanın ısınmasıyla beraber insan vücudu yoğun miktarlarda su kaybeder. Ve bu suyun yerine konması için bazı formüller vardır. Normal zamanlarda alınan su yetersiz gelebilmektedir. Yaz detoksunda serinletici meyve ve sebzeler kullanılmaktadır. Bu da vücut ısısında dengelemeyi sağlamaktadır. Yaz detoksu sayesinde vücudun su kazanmasının yanı sıra vücutta oluşan ödem ve serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılır.

Yaz detoksu uygulamasında doğru meyve ve sebzelerin seçimi oldukça önemlidir.

Glisemik indeksi yani kana karışım oranı düşük olan meyve ve sebzelerin seçilmesi oldukça önemlidir.

Detoks uygulamasında çok şekerli gıdaların olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Eğer gün boyu detoks uygulaması yapılacaksa sabah öğle ve akşam olarak gruplandırma yapılması gerekmektedir.

Sabah ile öğlen arasında tatlı ve küçük bir ara öğün konması gerekmektedir.

Detoks 1 günden fazla yapılması önerilmeyen bir diyet şeklidir.

3-4 günlük yapılan detokslarda tek yönlü beslenmeye bağlı olarak pek çok dejenaratif hastalıkların meydana gelmesi söz konusudur.

Detoks diyeti öğünleri taze sıkılmış olarak elde edilmesi gerekmektedir.

Örneğin maydanozun ödem atıcı özelliği bulunmaktadır. Ancak maydanozu sıkıp 1 gün sonra içerseniz zehirlenme riskiniz vardır. Bazı meyve ve sebzelerde beklemeyle beraber oluşan bakteriler bulunmaktadır.

Buzdolabında ve en fazla 3 saat bekletilmesi mümkündür.

Özet olarak kişi detoks yapacaksa bu iş için ayrı bir alışverişe çıkılmalı, Glisemik indeksi düşük meyve ve sebzeleri seçmeli ve bu ürünleri oldukça iyi dezenfekte etmelidir.

Yaz Detoksu Diyeti Uygulama

Yaz detoksu malzemeleri sıralanacak olursa;

Karalâhana

Salatalık

Elma

Organik buğday çimi

Zencefil

Ananas

Kil

Hazırlanışı ise;

Yaz detoksu uygulamasında evinizde mutlaka katı meyve sıkacağı bulunmalıdır. İlk olarak salatalıklardan sıkmaya başlayınız. Salatalık içeriğindeki fazla miktar su ile vücutta su kaybı yaşanmasının önüne geçen sebzelerdendir. Buğday çimi ise yapı olarak oldukça sert olduğundan sıkımı zordur. Evinizde bulunan katı meyve sıkacağını seramik vida teknolojisinin kullanıldığı makinelerden yana seçmelisiniz. Aralara ananas ve kalp damar sağlığı için son derece önemli olan yaş zencefil ilave edilir. Zencefil miktarı çok fazla olmamalıdır. Çünkü bir miktar acılık ihtiva etmektedir. Daha sonra karalahana da ilave edin. Elma Glisemik indeksi en düşük olan meyvedir. O yüzden detoks programlarında ve kilo verme programlarında yoğun olarak kullanılır. Bu karışımda kullanılan elma ve ananas tatlı olmasından ötürü vücut direncini artırır. Organik buğday çimi %80’li bir oranda klorofil içerir ve birçok sağlık enstitüsünde kanser ile mücadele de başı çeken maddeler arasındadır.

Karışım bardağa boşaltıldıktan sonra kil ilave edilir. Kil ciddi anlamda bir antioksidan ve vücutta biriken ağır metallerin atılmasında oldukça etkilidir.

Yaz Detoksu Diyetinde Beslenme

Yaz detoksu hazırlarken alkali seviyesi yüksek meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Aynı zamanda Glisemik indeksine oldukça dikkat edilmelidir. Glisemik indeks yenilen ve içilen her şeyin kana karışma oranıdır. Bu durum kilo almayı ya da aynı kiloda sabit kalmaya yardımcıdır. Glisemik indeks 1 ila 100 birim arasında değerlendirilir ve tüketilen besinlerin indeksi en fazla 50 birim olmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra vücuda asidik olan hiçbir besinin girmemesi gerekmektedir. Bazı meyve ve sebzeler ciddi anlamda asidik görünür ancak vücuda girdiğinde asit baz dengesini ayarlar. Eğer boş bir mideye detoks uygulanacaksa mide ekşitici etkisi olan limon, portakal gibi besinlerin eklenmemesi gerekmektedir. Çünkü mide öz suyunun dengesi bozularak rahatsız bir his uyandırabilir. Bu sebeple biraz daha yağlı besinler kullanılır. Örneğin kış aylarında yapılan detokslarda avokado eklenir ki kışın hasta olunmasını engeller ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda detoks ile kilo vermek de mümkündür.

Yaz Detoksu Yapabilecek Kişiler

Yaz detoksunu hamileler, yaşlılar, gelişim çağındaki bireyler ve ağır ilaç kullananların dışında herkes uygulayabilir. Hamileler için bazı sakıncaları bulunmaktadır. Kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Çünkü içerisindeki bazı ödem attırıcı malzemeler konulmaktadır. Bilinçli ya da bilinçsiz konulan her türlü meyve ve sebze hamilelikte zararlı olabilir.

Yaşlılarda kullanımda ise tansiyon ve şekeri tetikleyici etkenler oluşabileceği için doktor kontrolünde yapılmalıdır. Gelişim çağındaki çocuklar için pek ödem biriktirmedikleri için bu detoksun uygulanması önerilmez. 

error: Copyright! Yaşamloji