yag yakma zayiflama Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? yag yakma zayiflama
yag yakma zayiflama

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Çağımızın en önemli hastalıklarının başında obezite gelmektedir. Obezite’ nin en önemli hastalık olmasının nedeni ise kendisinin bir hastalık olmasının yanı sıra başka birçok hastalığa da neden oluyor olmasıdır. Bundan dolayıdır ki dünya üzerindeki birçok ülke obezite’ ye savaş açmışlardır. Obezite’ den kurtulmanın en kolay yolu ise kilo vermektir.

Kolay yolu dedik diye bu çok kolay olduğu anlamına gelmemelidir. Kilo vermek hem zor bir işlemdir hem de emek gerektirir. Günümüzde kilo vermek için birçok insan doktorlara, spor salonlarına hatta dans okullarına gitmektedir. Bahsettiğimiz yerlere gitmeyen kişiler de evde kendi imkanları ile kilo vermeye çalışmaktadırlar. İnternette en çok aranılan kelimelerden biri hiç kuşkusuz ki yağ yakımını hızlandıran karışımlardır.

Sadece Kilo Kaybı Yetmez

Obez olun ya da olmayın hiç fark etmez. Kilo vermek isteyen herkesin yapmak istediği hızlı ve kalıcı kilo vermektir. Lakin bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü çok hızlı bir şekilde verilen kilolar vücudun sıvısından ve kas miktarından verilmektedir.

Oysa ki kalıcı kilo vermeniz ve bu kilonuzda sabit kalabilmeniz için verdiğiniz kiloların yağ depolarınızdan gitmesi gerekmektedir. Bundan dolayı kesinlikle çok hızlı kilo verdirdiğini söyleyen diyetlerden ya da uygulamalardan kaçınmalısınız. Eğer belli bir beslenme programınız var ise ve siz bu beslenme programına harfiyen uyuyorsanız kilo verme işleminin başındasınızdır.

Yağlarınızı Yakın

Ne yediğiniz kadar nasıl yaşadığınız da önemlidir. Hareketli bir yaşam ve daha az ama çok daha doğru tercihler ile yenilen yemekler kilo vermenizi sağlayacaktır. Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler de sizin verdiğiniz kiloların yağ depolarından gitmesini sağlayacaktır. Yağlarınızdan kilo kaybetmeniz de her zaman kalıcı şekilde kilo verdiğiniz anlamını taşımaktadır.

Sürekli olarak düzenli ve az kalorili besinler alıyor doğru tercihlerin olduğu bir diyet ve yaşama planı uyguluyor ve hatta çok hareketli bir yaşam içerisinde bulunuyorsunuz. Lakin buna rağmen istediğiniz kiloları veremiyorsunuz. İşte tam bu noktada metabolizmanızı hızlandıracak ve vücudunuzdaki yağların yakımını destekleyecek bazı ek gıdalara ihtiyacınız var demektir.

Kilo vermenizi biraz da olsa hızlandıracak ve yağ yakımınızı sağlayacak ek gıdalar çok çeşitlidir. Şimdi bu gıdalar nelermiş ve ne işlere yararlarmış detaylıca inceleyelim.

Bitkisel Çaylar

Bitkisel çayların bir çoğu sizin metabolizma hızınızı arttırmaktadır. Lakin bu bitkilerin hangileri olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca bitkilerin kullanım miktarları da çok önemlidir. Bitkiler yeteri kadar ve doğru şekilde kullanıldıklarında şifa kaynağı olurlar. Lakin tam tersi aşırı miktarlarda ve yanlış şekillerde kullanılan bitkiler sağlığınızı tehlikeye uğratır hatta hayatınızı kaybetmenize bile neden olur. Bundan dolayı bitkilerin kullanımlarına dikkat etmek gereklidir. Yağ yakımını hızlandıran çayları detaylı olarak inceleyelim.

Beyaz Çay: Çay bitkisinin siyah ve yeşil olanından farklı olmasına rağmen içerik olarak yeşil çaya en yakın olan çay beyaz çaydır. Beyaz çay içerisinde bulunan epiogallocatechin- 3 -gallat isimli bileşenden dolayı tüketen kişide gıdalar yolu ile alınan yağ miktarının vücut tarafından depolanmasını engelliyor. Beyaz çay ayrıca vücuttaki yağın çözülerek parçalanmasını destekliyor ve yağ dokusunun gelişmesini ve şekillenmesini engelliyor. Bu özellikler araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Yeşil Çay: Aynen beyaz çay’ da olduğu gibi yeşil çayın içerisinde de epiogallocatechin- 3 -gallat ismi verilen bir bileşen bulunmaktadır. Aynen beyaz çay‘ da olduğu gibi bu bileşen de vücudumuzun yediklerimizden aldığı yağın depolanmasını engelliyor. Ayrıca aynı bileşen metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Ayrıca yayınlanan bir araştırmaya göre yeşil çay metabolizmayı %4 oranında hızlandırıyor. Bu hızlanmanın nedeni ise yeşil çay’ ın içerisinde bulunan kafein maddesidir.

Tarçın Çayı: Tarçın baharatının en büyük özelliklerinden biri kan şekerini dengelemesidir. Ayrıca vücudu ısıtıcı bir özelliği bulunan tarçın hem yağların yakılmanızı sağlamakta hem de metabolizmayı hızlandırmaktadır. Tarçın çayını toz tarçın kullanarak ya da çubuk tarçın kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Mate Çayı: Mate bitkisi özellikle çay olarak tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olan bitkiler arasındadır. Mate bitkisi Güney Amerika’ da yetişen aynı isimli ağacın yapraklarından elde edilmektedir. Bu çay uyarıcı bir özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye çok büyük etkileri vardır.

yağ yakan yiyecekler Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? yag   yakan yiyecekler
yağ yakan yiyecekler

Yiyecekler

Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler galerisi olsaydı içerisinde olacak olan besinler her zaman aynı olurdu. Hangi besinlerin yağ yakımını hızlandırdığını bilirseniz onları günlük besinlerinizin arasına ekleyerek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Acı Biber: Acı biber vücut ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandıran besinlerin başında gelmektedir. Acı biberin içerisinde bulunun kapsaisin isimli madde metabolizmayı yaklaşık olarak %23 oranında hızlandırmaktadır. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre her yemeğine acı biber ekleyen kişiler eklemeyen kişilere oranla çok daha fazla ve kolay kilo vermektedirler.

Süt: Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan kalsiyum da yağ yakımını sağlayan maddeler arasındadır. Düşük kalori ile beslenen kişiler diyet listelerine süt ve süt ürünlerini mutlaka eklemelilerdir. Günlük olarak 1000 ila 1300 mg arasında kalsiyum tüketimi kilo verilmesini 2 kat arttırmaktadır.

Zencefil: Zencefilin içerisinde bulunan gingerol maddesi metabolizmanın yüksek bir oranda hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca zencefil vücuttaki zararlı maddelerin, toksinlerin ve fazla suyun dışarı atılmamsına yardımcı olmaktadır.

Egzersiz De Çok Önemlidir

Tüm bu anlattıklarımızın yanında yağ yakımını hızlandıran egzersizlerin de yapılması gerekmektedir. Bu sayede kilo vermeniz hızlanacak ve verdiğiniz her bir kilo yağ depolarınızdan gidecektir.

error: Copyright! Yaşamloji