Ombre Nedir ve Ombre Saç Modeli Nasıl Yapılır ombre sac modeli nasil yapilir
ombre saç modeli nasıl yapılır

Ombre Nedir ve Ombre Saç Modeli Nasıl Yapılır

Ombre Saç Nedir

Aslında 2000’li yılların başlarında dünyadaki en önemli saç tasarım akımlarından birisidir Ombre Saç Modeli. Özellikle Victoria Secret modellerinden Gisele Bunchen’in Vogue dersine kapak olmasının ardından başlayan bir trenddir. Saç uçlarında renklendirme ve sonrasında güneş ışığı ile açılması işlemidir. Ombre balyaj kelimesi yeni bir kozmetik firmasının ortaya sunduğu bir kelime olarak hayatımıza girmiştir.

Natürel saç yapısına sahip bir kişinin saçlarını toplayarak plajda 3 ay geçirdiğini düşünün. Güneşin etkisiyle yanlardan ve uçlardan saçların rengi açılır. Buna doğal saç açılımı denilir ve diplerden uçlara doğru kademeli açıklıklar görülür. Ombre, Kaliforniya balyaj, sunlight olarak adlandırılan modellerin tümünde de bu doğal açılımı yakalamanın amacı yatmaktadır.

Ombre Saç Modeli Nasıl Yapılır

Ombre balyaj her saça uygulanabilecek bir işlemdir. Uygulama tekniği ve şartlarında değişkenlikle gösterebilir. Örneğin uzun saçlı biri Ombre saç modeli yaptırmak istiyorsa saçın ¾’lük kısmına ışıltı yapılır. Saç kısaldıkça oran da aynı şekilde azalacaktır. Yani Ombre her boy saçta %20 ila 40’lık kısma uygulanan renk açma işlemidir. İlla sarı olması gerekmemektedir. Örneğin pembe, yeşil, bal, küllü sarı ombreler oldukça rastlanılacak olan modellerdir.

Ombre Saça Zarar Verir mi?

Ombre balyaj tüm boya işlemlerinde olduğu kadar bir risk arz eder. Fakat bu durum tamamen kuaförün elinde olan bir durumdur. Aynı yemek yaparken yemeğin pişme süresinden fazla ocakta kalıra yemek yanar, saçın da Ombre balyaj olabilmesi için özel açıcılarla çalışılması şarttır. Kullanılan açıcılar parafin içerikli ve kimyasal yıpratıcılığı en az olan açıcılardan olmalıdır. Eğer açıcı toz olarak orial olarak adlandırılan malzemenin volüm oranları yüksek derecede kullanılır ve daha önceden işlem olmuş bölgeye sürülürse burada yıpranmaya neden olabilir. Sağlıklı görünmeyen hiç bir saç yapılan rengi tam olarak göstermez.

Ombre balyaj uygulandıktan sonra da saç bakım maskesi ya da çeşitli yağlarla desteklenebilecek kürler saça uygulanmalıdır. Ombre balyaj ekstra bakım gerektirmez. Maske ya da herhangi saç kremi yeterli olacaktır.

Ombre Balyaj Uygulaması

Ombre balyajın uygulama tekniği bunca yıldır yapılan uygulamaların dışında seyreden bir hale gelmiştir. Önceden yapılan işlemlerde saç krepelerle karıştırıp uç kısmına açıcı losyon uygulaması yapılırdı. Ve bu krepelerin açılması sırasında oldukça fazla acı çekilirdi. Yeni çıkan bantlama sistemi ile krepe yapmadan saçı kolayca renklendirebilirsiniz.

İlk aşamada en önemli etken saçın ayrımlarının doğru yapılmasıdır. Ayrım yöntemi olarak zikzak kullanılmalıdır ki bu şekilde net hatlar ortaya çıkmasın. Bantlı sistemde ilk olarak tek taraflı bantların yapışkanlı kısımları ile saç yapıştırılır. Bu bantlar bu iş için özel üretilmiştir. İkiye ayrılan bantlarda saçın yarısı bir bantta diğer yarısı diğer bantta kaldığı için ekstradan krepeye gerek kalmamaktadır. Saçlar tutamlara ayrılarak bu işlem tüm saça uygulanır. Yeteri kadar bekleme süresi ayarlanır ve daha sonra yıkama işlemi geçekleştirilir. Yıkama setinin başında uygulanacak olan bir diğer işlem ise kırmalı Ombre balyajdır. Bu da saçın ara renginin yarım ton yumuşatılması ile iki rengin bağdaşmasını sağlamaktır.

Ombre sonrası günlük yaşamınızda havluyla saçınızın nemini iyice almanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra fındık büyüklüğünde saç kremini nemli saçlarınıza uygulayarak bakımı sağlamış olacaksınız. 10 ila 15 dakika arası saçınızda beklettiğiniz kremi daha sonrasında durulamalısınız. Saç kremleri oldukça ve yeterince bakım yapmanızı sağlayacaktır. Kurumuş saçlara ise herhangi bir argan yağını saçlarınıza sürerek bakımını sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha uzun süren parlaklık, daha sağlıklı bir ışıltı ve düzenli olarak bu bakımlar sayesinde 6 – 7 aya kadar saçlarınızda kalacaktır.

ombre saç nedir  Ombre Nedir ve Ombre Saç Modeli Nasıl Yapılır ombre sac nedir
ombre saç nedir

Ombre Sonrası Saç Bakımı

Ombre saç yaptıran kişiler evlerinde saç bakımıyla ilgili özel kürler uygulamalıdır. Normalde nasıl bir havluyu yıkadığınızda yumuşatıcı koyuyorsanız saçlarınızı da yıkadığınız zaman sertleşmemesi için boyalarda da olduğu gibi saç kremi kullanmanız gerekir.

Banyoda saçınızı yıkadıktan sonra havluyla nemini mutlaka alın. Özellikle sıktığınız zaman saçtan su çıkmayacak kadar nemi alınmış olmalıdır. Uygulanan maske ya da saç kremi daha sonra saçtan arındırılmalıdır. Bu da oldukça önemlidir. Ayrıca doğal yağlardan da yardım almanız oldukça yarar sağlayacaktır. Örneğin temel yağlardan olan zeytinyağını aromatik yağlarla karıştırarak uygulamanız saçlarınız besler ve kalıcılık sağlar.

error: Copyright! Yaşamloji