grip iyi gelen  Gribi Engelleyen Yiyecekler grip iyi gelen
grip iyi gelen

Gribi Engelleyen Yiyecekler

Gribi Engelleyen Yiyecekler

Grip, influenza adlı virüsün sebep olduğu, bir anda başlayan 39°C üzerinde ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtileri gösteren bulaşıcı bir enfeksiyondur. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan; çocuklarda, yaşlılarda ve kalp, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde ölüme kadar giden ciddi sonuçlara yol açabilir. Oldukça ciddi sonuçlar doğurabilen grip, halk içerisinde genel olarak soğuk algınlığı ile çok sık karşılaştırılmaktadır.

Soğuk algınlığı ile grip arasındaki fark genel olarak soğuk algınlığında yüksek ateşin olmaması, hafif kırgınlık oluşu, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerdir. Halsizliğe yol açmaması nedeniyle yatak istirahatına gerek duyulmayan bir hastalık olup grip ile kesinlikle karşılaştırılmaması gerekmektedir. Şimdi geçelim grip belirtileri, gribi engelleyen yiyecekler, grip nasıl geçer gibi soruların cevaplarına.

Grip Belirtileri

Baştan söyleyeyim, eğer buradaki belirtilerin herhangi 3 tanesini aynı anda yaşıyor iseniz ve ne yaparsanız yapın toparlanmak yerine daha kötüye gidiyorsanız yapabileceğiniz tek şey doktora gitmektir. Çünkü bu grip ile başlayan ancak farklı bir hastalığa dönüşen bir durumun işaretçisi olabilir. Öncelikli olarak demek istediğim şey grip virüsü vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemine göre en erken 2 gün içerisinde belirtilerini gösterir. Bu yüzden her türlü koşulda dengeli ve düzenli beslenmeyi adeta görevinizmişçesine kabullenmeniz gerekmektedir. Şimdi geçelim grip belirtilerine;

  • Grip virüsü etkilerini göstermeye başladığında kişi, kendini olabildiğince halsiz hisseder. Hatta bu halsizlik peşinizi hastalıktan 1-2 hafta sonrasına kadar bırakmaz.
  • Ateşin yükselmesi ve kişide titreme görülmesi gribin en belirgin özelliklerinden bir tanesidir. Bunun sebebi vücudun virüsü atmak için ter bezlerini uyarması, bu nedenle sıvı kaybı ve sonuç olarak ateş yükselir.
  • Ardından günlük işlerinizi etkileyecek derecede olan baş ve karın ağrısı görülür.
  • Kuru öksürük sizin grip olduğunuzun belirtisi olur ama her gripte öksürük olmaz.
  • Bu maddelerin dışında bir de boğaz ağrıları, eklem ağrıları, burun akıntısı, iştahsızlık, hapşırma ve baş dönmesi gibi durumlar gribal enfeksiyona yakalandığınızın göstergesi olabilir.

Bu belirtiler gribal enfeksiyonun ilk belirtileridir. Ancak eğer nefes almada zorluk çekmeye başladıysanız, ateşinizi bir türlü düşüremiyorsanız, sürekli olarak kusuyorsanız, yutkunurken ağrı duyuyorsanız ve şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu artık gripten fazlasına dönüşmüş olabilir. Sizlere belirtiler hakkında vereceğim bilgiler bu kadar. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız ve grip olacağınızı hissettiniz ya da hali hazırda grip iseniz şimdi tavsiye edecek olduğum besinleri tüketmeniz durumunda hastalığı daha hafif atlatacaksınızdır. Eğer bu belirtilerden hiçbiri görülmüyorsa hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indireceksiniz. İşte o besinler;

Gribe İyi Gelen Meyveler

Çoğumuz birkaç kere öksürünce doktora gidiyoruz ve doktorun yazmış olduğu içerisinde antibiyotik de bulunan ilaçları ilk çözüm olarak kullanıp aynı zamanda en kolay yol olan bu ilaçlara başvurarak bakterilerin güçlenmesine yol açıyoruz. Şimdi size bazı meyveler hakkında öyle bilgiler vereceğim ki kendi kendinize vay be diyeceksiniz. Gribe iyi gelen meyveler;

Elma, içerisinde bulundurduğu E ve C antioksidan vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmede dolayısıyla hastalıklardan korunmada en güçlü silahlardan bir tanesidir. Elmanın içerisinde bulunan çözünen ve çözünmeyen lifler zararlı ve toksik maddelerin dışkı ile atılımını kolaylaştırarak kansere karşı koruyucu bir aktivite gösterir. Çözünmeyen lifler, LDL kolesterolü tutup vücuttan dışarı atarken, çözünen lif pektin, karaciğerde üretilen LDL kolesterol miktarının azalmasında büyük rol oynar.

Armut, içermiş olduğu fosfor ve B vitaminleri ile zihinsel yorgunluğu gidererek stres oluşumunu bir nebze de olsa engeller. Çözünen lif sayesinde var olan kolesterol düzeyini düzene sokar. İçerisinde yüksek oranda C vitamini ve Bakır bulunduran armut, aynı elma gibi antioksidan etkisiyle vücudu zararlı mikroorganizmalardan korur. Önerilen tüketim şekli, iyice yıkandıktan hemen sonra kabuğu ile tüketilmesidir.

Nar, içermiş olduğu önemli miktarda lif, potasyum, A ve C vitaminleri ve de niasin ile vücudunuzu gribe karşı koruyan meyveler arasında en çok koruma sağlayanıdır. Bu faydalarının dışında narın antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir. Gribe karşı korunma işlemini bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ile yapan nar aynı zamanda kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da korur.

Portakal, ismini duyduğumuz anda aklımıza C vitaminini getiren ve gribe iyi geldiğini cümle alem bilen turunçgil ailesinden bir meyvedir. İçermiş olduğu C vitamini ile savunma mekanizmasının güçlenmesine büyük ölçüde katkı sağlar. C vitaminin dışında B vitamini, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi faydalı şeyleri de içerisinde bulundurur. İçerisinde bulunan potasyum kan basıncının dengelenmesine destek olur. Ayrıca mide ve pankreas kanserine karşı koruyucu etkili olduğunu belirtmek isterim.

Bu belirtmiş olduklarımdan günde en az birer tane yemeniz savunma mekanizmanızın gelişmesini ve bu sayede grip olma ihtimalinizi düşürmenizi sağlayacaktır. Ancak bilirsiniz ki eski toprak bize göre daha zor yakalanır gribal enfeksiyona. Çünkü eskiden şifayı ilaçlarda değil bitkilerde ararlardı. Şimdi de gribe ve enfeksiyonlara iyi gelen bitkileri biraz inceleyelim.

Gribe İyi Gelen Bitkiler

Ihlamur: Ihlamurun en iyi özellikleri ağrı kesici, iltihap giderici, yumuşatıcı etkisi ile boğaz tahrişlerini önlemesidir.

Adaçayı: Ağız ve boğaz tarafı iltihaplanmalarında etkilidir. Bu sebepten dolayı çay şeklinde ancak kaynatılmadan hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılması gerekiliyor.

Zencefil: Güçlü iltihap giderici etkisi ile boğaz iltihaplarının tedavisinde bire birdir.

Ebegümeci: Grip belirtilerinin azaltılmasında oldukça yardımı dokunan ebegümeci, aynı zamanda öksürüğün sökülmesinde de etkili.

Meyan Kökü: Balgam söktürücü etkisi ile ün salan meyan kökü, solunum yollarında bulunan salgıları azaltarak boğazın tahriş olmasını büyük ölçüde engelliyor.

Havlıcan: Genel olarak kurutulmuş kök olarak satılır. Vücut ısısını önemli düzeyde artırarak, virüslerle savaşma esnasında savunma mekanizmasına destek olur.

Kuşburnu: İçermiş olduğu yüksek miktarda C vitamini ile kuşburnu, vücudun direncini büyük ölçüde artırıyor.

Papatya: Solunum yolu bakımından rahatsızlanan kişilerde tahriş giderici olarak kullanılabilen papatya, aynı zamanda vücutta iltihap gelişmesini de engelliyor.

Bu bitki çaylarından en az 2 tanesini evinizde bulundurmanız ve günlük olarak düzenli bir şekilde tüketmeniz durumunda bağışıklık sisteminiz gribe karşı her daim hazır olacaktır.

Sizlere gribi engelleyen yiyecekler ve içecekler hakkında bütün araştırmalarımı içerisine bilgimi de katarak anlatmaya çalıştım. Eğer gribal enfeksiyon şüphesi altındaysanız gribal enfeksiyonun çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğunu unutmadan aile bireylerine yakınlığı bir tık uzaklara taşımalısınız. Geçmiş olsun…

error: Copyright! Yaşamloji