zencefil çayının faydaları zencefil çayı Taze Zencefil Faydaları İle Çay Nasıl Yapılır? zencefil   ay

Taze Zencefil Faydaları İle Çay Nasıl Yapılır?

Taze Zencefil Bitki Çayı Nasıl Demlenir ve Sağlık İçin Faydaları

Vücut kırgınlığı ve aşağıda bulunan diğer faydaları ile çeşitli rahatsızlıklardan kurtaran zencefil çayı nasıl yapılır bakalım;

İster vücut direncini artırmak için olsun, halsizliği önlemek için olsun pek çok alanda bitkisel zencefil çayı çok yararlıdır. Çoğu yerden temin edilebilir olması yanı sıra günümüzde poşette hazır zencefil çayları da mevcuttur. Gerçi biz pek tavsiye etmesek de hazır olanlarını tüketenler de vardır.

Zencefil Çayının Faydaları: Mide bulantısını ve mide ağrısını geçiren zencefil çayının bir diğer özelliği de tüketiminden sonra yüksek ateşi düşürmesidir. Fazla ve hızla yenen akşam yemeğinden sonra içilen bir bardak zencefil çayı hem mide bulantısını alır, hem kusma isteğini yok eder hem de sindirim sistemini düzene sokar. Kimileri zayıflama için de kullanmaktadır.

Ekstra olarak adale ağrıları, baş ağrıları ve diğer vücut ağrılarının giderilmesinde önemli rol oynar. Adeta ağrı kesici görevi gören zencefil çayının yapımı da oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra birçok yararı olan bu bitki çayı en azından günde 1 fincan tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Şifalı Zencefil Çayı Hazırlama Nasıl Yapılır;

Zencefil çayının tarifi aktarmadan önce kullanacağımız malzemeleri bir hatırlayalım.
Aşağı yukarı bir su bardağı kadar dilimlenmiş taze zencefil, kaynar olmamasına dikkat ettiğimiz sıcak su (3 bardaktan biraz fazla olabilir). İstersek üzerine damak zevkimize göre ekleme yapabiliriz; fakat bal, akçaağaç şurubu ve esmer şeker ilave etmekte fayda var. Boğazımızı tamamen temizlemek ve yanında tat vermesi açısından önemli olacaktır. Herkes kendi zevkine göre limon suyu da ilave edebilir.

Malzemeleri temin ettikten sonra yapılışına geçebiliriz. Gerçekten gayet basit bir şekilde hazırlayacağımız bu çay sayesinde pek çok alanda şifa bulacağız.

Yapılışı: Taze dilimlenmiş zencefilleri iyice yıkıyoruz. Daha sonra dış kabuğunu soyup ince ve küçük şekillerde dilimliyoruz. Gerçekten iyice yıkandığına inandıysanız dış kabuğunu soymak gerekmeyecektir. Taze zencefilleri bir kapta bekletirken diğer bir kaba da su koyup altını iyice açıyoruz ve kaynamaya başlayıncaya kadar suyu kapta bırakıyoruz.

bitki çayı nasıl yapılır zencefil çayı Taze Zencefil Faydaları İle Çay Nasıl Yapılır? zencefil   ay   tarifi 150x150Su kaynadıktan sonra 10 -15 dakika taze zencefilleri içerisinde bekletip demleme işlemine geçiyoruz ve en son süzerek bardaklara servis ediyoruz.

error: Copyright! Yaşamloji