Anne sütü anne sütü Anne Sütünü ve Kalitesini Arttırmak İçin Yiyecekler anne s  t  n   art  ran yiyecekler

Anne Sütünü ve Kalitesini Arttırmak İçin Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ile Annenin Sütü ve Kalitesi Nasıl Artar

Bebekler için anne sütünün önemli olduğu kadar kalitesi de önemlidir. Aşağıdan anne sütü artıran yiyecekler ve sütün kalitesi nasıl arttırılır inceleyelim;

Anne Sütünü Artırmak İçin Kullanılan Doğal Yiyeceklerin Listesi

Dereotu: Dereotu bitkisi hormonal aktivitelere doğrudan etki göstermekte olan bir besin türüdür. Doğum sonrası evrelerde anne sütünün üretimsel süreçlerinde yer almakta olan hormonları aktive edeceğinden; dereotu anne sütü artırımı amacıyla tüketilmesi uygundur.

Çemen Otu Bitkisi: Ayurvedik tıp alanında ve Hint mutfağında oldukça sık kullanımına alışık olduğumuz Çemen Otu bitkisi anne sütünü artıran bitkiler arasında çoğunlukla başvurulmakta olunan bir alternatiftir. Sonuçlandırılmış pek çok araştırıma sunumlarında 2 hafta düzenli kullanımının ardından verimli sonuçlar alabilmenin mümkün olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Kimyon: Gerçekleştirilen pek çok araştırma genel çerçeve de aromatik baharat türünün anne sütü üretimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Fakat kimyon; yüksek miktarda demir içeriği ile annenin doğumdan sonra kaybettiği pek çok değer oranını geri kazanmasına da yardımcı olur. Buna ek olarak doğum ve doğum evresinin ardından meydana gelmekte olan mide bağırsak problemlerinden biri olan kabızlık için de oldukça etkili bir besindir.

Yulaf: Lif, demir ve kalsiyum açısından sahip olduğu yüksek değer ile günümüzde de tüketimine oldukça ağırlık verilmiş olan yulafın anne sütü arttırıcı faydaları vardır.

Arpa: Doğumdan sonra her annenin beslenme listesine alması gereken bir besin maddesi olan arpa; laktasyon arttırıcı olarak etki göstermektedir. Yüzyıllardır bu amaçla kullanılmakta olan arpa; rezene bitkisi ile beraber tüketildiğinde çok daha verimli bir etki sağlayabilmektedir.

Rezene: C vitamini açısından oldukça zengin besinler arasında olan rezene sürdürülen pek çok araştırmanın sonucunda anne sütünü arttırıcı etkisinin kanıtlanmasıyla galip gelmiştir. Mide bağırsak düzenlenmesi adına da oldukça faydalı bir bitki olan rezenenin; sakinleştirip ferahlatıcı özelliği de mevcuttur.

Susam: Kalsiyum açısından zengin besin maddelerin başında yer almakta olan susam; anne sütünün kalsiyum açısından zenginliğine katkı sağlamaktadır. Ayrıca siyah renkte olanı da faydalıdır.

Sarımsak: Barındırmış olduğu koku neticesinde tüketiminden her ne kadar çekinerek yaklaşılsa da sarımsak besin zenginliği açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca iştah arttırıcı etkisi de mevcut olduğundan gebelik sonrası süt arttırıcı faydası vardır.

Anne Sütünü Artıran Sebze ve Besinler;

Sebzeler mineral ve vitamin açısından oldukça değerli besin maddeleridir. Annenin vücudunda bu vitamin ve minerallerin gerekli ölçüde bulunması anne sütünün yeterli oranda üretimi ve verimliliği açısından oldukça önemli bir yer işgal etmektedir.

Patates anne sütünü artırır mı: B ve C vitaminlerini çokça bünyesinde barındıran patates, anne sütünü arttıran besinlerin başında yer almaktadır. Ayrıca C vitaminleri ile anneni bağışıklık düzeyini dengelerken, bebeğe aktarılan sütün kalitesine verimlilik sağlar.

Ispanak: Demir açısından oldukça zengin bir besin olan ıspanak; anne sütünün oluşumuna fayda sağladığı gibi, anne sütünün besin değerleri açısından da verimliliğine yol açar fakat yoğurt ile beraber tüketmeyin.

Kuşkonmaz: Bilhassa sindirim sistemi açısından sıklıkla tercih edilmekte ola kuşkonmaz; içermekte olduğu folat hücrelerle anne sütünün arttırılmasına katkı sağlarken, bebeğin sinir sistemi açısından oldukça yararlı besin maddelerine erişebilmesini sağlar.

Börülce: B grubu vitaminleri açısından zengin bir çeşitliliğe sahip olan böğrülce; anne sütünün potasyum mineral dengesini sağlar ve kalitesini arttıran faydaları var.

Yeşil Fasulye: B12 vitamini açısından en verimli besin kaynaklarından biri olan yeşil fasulye; anne sütünün folik asit açısından yeterliliğini sağlar ve bebeğin sağlıklı gelişimini sürdürmesine yol açar.

Pancar: Anne sütü içerisinde detoks etkisi meydana getirerek, bebeğin anne sütünden almış olduğu besin değerini arttırır. Anne sütünün laktasyon kalitesini artırmak için iyi bir sebzedir.

Havuç: Beta-kroten açısından en etkin besin maddesi olarak yer alan havuç: bebeğin anne sütü ile almış olduğu besinsel yapıların etkili bir antioksidan olarak katkı sağlamasına sebebiyet verir.

Anne Sütü Nasıl Artar: Anne sütü yukarıdaki besinleri tüketerek artar. Ayrıca sütün kalitesi de bu yiyecekler ile artırılır. Anneler lohusalık ve emzirme döneminde bebeklere daha kaliteli süt hazırlamak için beslenme listesi içinde bazı değişiklikler yapmalıdır.

anne sütünü arttırmak için yöntemler anne sütü Anne Sütünü ve Kalitesini Arttırmak İçin Yiyecekler anne s  t   nas  l artar 150x150 Anne sütü nasıl artar yazımızda yukarıdaki anne sütünü artıran yiyecekler ile bitkiler yöntemlerini örnekleri verdik. Umarız emzirme döneminde bebeklere daha kaliteli süt üretmek için yardımcı olur.

Anne Sütü Nedir: İnsan ırkının dişi türü tarafından üretilmekte olup, yeni doğan canlıların besinsel gereksinimlerini karşılanabilmesi açısından kullanılmakta olan süt türüdür. WHO kuruluşu; yeni doğan bebeklerin takriben ilk ay içerisinde sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini savunmaktadır. Altıncı aydan sonraki evlerde bebeğin beslenmesi ek besinlerle desteklenmeli ve 24. ayın sonlanması anne sütü kaynaklı beslenme sonlandırılmalıdır. Anne sütünün kalorisi için şuradan ve emzirme döneminde beslenme diyet listesi için buraya bakınız.

Anne Sütü ve Kalitesi Neden Önemlidir: Anne sütünün bileşen yapısı; bağışıklık sisteminin gelişimini önemli ölçüde meydana getirmekte olan içerik açısından zengin proteinsel yapılara sahiptir. Anne sütünde bulunmakta olan kalite, protein ve mineral yapıları herhangi bir hayvansal kaynaklı süte nazaran bebeğin gereksinim dozuna daha elverişli şekilde yer almaktadır. Dolayısıyla bebeğin sindirim ve boşaltım sistemine aşırı yüklemeden kaçınılmış olunur. Buna ek olarak anne sütü; hayvansal kaynaklı sütlere oranla çok daha yüksek miktarda demir ve çinko içermektedir.

error: Copyright! Yaşamloji