uykuda kilo verme  Uyku ile Zayıflama ve Uyurken Kilo Vermek İçin Yöntemler uyku zay  flama

Uyku ile Zayıflama ve Uyurken Kilo Vermek İçin Yöntemler

Uykuda zayıflama diyeti yöntemi ile kilo vermek mümkün mü, bu telkin kilo verilir olması için ne yapmalı? Canan Karatay, uyurken zayıflamak nasıl olur ve neler dedi aşağıdan bakalım.

Canan Karatay “Uyurken Zayıflamak Mümkün mü?”

Prof. Canan Karatay, kilo vermek ve sağlıklı yaşam hakkında püf noktaları açıklarken, uyurken kilo verme, zayıflama mümkün olduğunu belirtti. Vücutta hayati değer taşıyan iki hormondan biri olan Leptin, tüm vücutta salgılanan hormonların ne zaman ve ne miktarda salgılanacağını yönetir. İnsülin ise kan şekeri düzeyini belirler. Leptin hormonu vücutta yağ yakımına yardımcı olurken, İnsülin ise yağ depolanmasına neden olur.

Uyku Zayıflatır mı, Uyurken Kilo Verilir mi?

Bu nedenle ideal kilo korumak ve zayıflamak isteyen kişiler İnsülini salgılayacak besinlerden uzak durmalıdır. Canan Karatay’a göre; sadece yenilen besinlere dikkat edilerek değil, kişi uykuda da kilo verebilir. Diyet, sağlıklı yaşam ve zayıflama konusunda birçok kişinin ilgisini çeken uzman, özellikle yemeklerden ortalama 4 ile 5 saat sonra salgılanmaya başlanan leptin hormonun yağ depolarının erimesine neden olduğunu belirtiyor. Bu hormon yağ depolarının kan şekerine dönüşmesini sağlayarak vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi sağlıyor. Vücutta sabahları 2 ile 5 arasında en üst seviyede Leptin salgılanıyor. Fakat bu salınımın yeterli düzeyde olması için ve uykuda zayıflamak için akşamları 20:00’dan sonra kesinlikle yemek yenmemeli.

Uyurken Zayıflamak İstiyorsanız Gece Yemeğine Dikkat!

Çünkü bu saatten sonra alınan gıdalar İnsülin salgılanmasına neden oluyor ve besinler yağa dönüşüyor. Uyuyarak zayıflamak için yapılması gereken tek şey akşam 8’den sonra hiçbir şey yenmemesidir.  Böylece gece yarısında salgılanan leptin başta kalça ve göbeklerdeki yağ depolarının erimesini sağlıyor.

Light Ürünler Sağlıklı mı?

Son zamanlarda hemen hemen tüm gıda maddelerinde uygulanan diyet yapıcı ürünlerin sağlığı tehdit ettiği söyleniyor. Prof. Canan Karatay, özellikle aspartam kullanılan diyet içeceklerle vücuda alındığında, ısınarak sahte alkol imalinde kullanılan metanol ve metionin adlı maddelere dönüştüğünü belirtiyor. Uzman, diyet yapanların kullandığı bu içeceklerde bulunan Aspartam maddesinin diyabet ve kanser riski taşıdığını ifade etmektedir. Ayrıca mısır şurubunda yer alan fruktozun ise tehlikeli bir şeker olduğunu ve şekerin kanser hücrelerini beslediğini söylemektedir. Light ürünler ile zayıflamak isteyenler bu noktalara dikkat etmelidir.

D Vitamini Zayıflatır mı?

Prof. Canan Karatay’ın zayıflamak ile ilgili verdiği en çarpıcı bilgilerden biri ise D vitamini ile zayıflamaktır. Karatay, D vitamini olmadan zayıflamanın olmayacağını söylüyor. D vitamini insan vücudunda bulunan en güçlü antioksidandır. Bu vitaminin alınmaması, kilo verme engelidir. Yumurta, tereyağı, yulaf ezmesi ve süt ürünlerinde bulunan D vitaminin en önemli kaynağı ise güneş ışığı olduğu bilinmektedir. Zayıflama programı yapan kişiler günlük diyet listesinde mutlaka bu ürünleri ilave etmelidir. Özellikle yoğurdun bel ve göbek yağlarını erittiği biliniyor.

error: Copyright! Yaşamloji