mide yanmasına ne iyi gelir mide yanmasına ne iyi gelir Mide Yanmasına Ne İyi Gelir mide yanmasina ne iyi gelir
mide yanmasına ne iyi gelir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Toplumun azımsanmayacak bir kısmında sıklıkla yaşanan bu problem, yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki kas gevşemesi sonucu oluşan bir durumdur. Aslında mide den daha fazla yemek borusu ile alakalı olan bir durumdur.

Mide yanması toplumun büyük bir kısmında görülen bir problemdir. Baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, kızartmalar, nane ve çikolata gibi besinler zaman zaman mide yanmasına sebep verebilir.

Yemek borusunda zamanla oluşabilecek bir doku yarası, mide yanmasını hem sürekli hem de daha şiddetli bir duruma dönüştürür. Daha da ilerleyen durumlarda kanser vakaları gözden kaçmamaktadır. Bu konuda profesyonel bir destek almanız şiddetle tavsiye edilir. Genel olarak az ama sık yemeyi tavsiye eden uzmanlar bu şekilde şikâyetlerin azalacağını söylüyorlar.  Hiçbir şekilde ayaküstü yemek yenmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, her şekilde masada ya da oturarak yemek yenmesi gerektiğini vurguluyorlar. İçeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk bir şekilde tüketilmemesini tavsiye eden uzmanlar aynı şeyin yemekler için de geçerli olduğunu üstelik bu durumun mide sıvısına zarar verdiğini dile getiriyorlar.

Mide sağlığını etkileyen yiyecekler ve yemek yeme şekillerinden sonra mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna geçebiliriz artık. Herkesin uygulayabileceği kolay mide yanmasına iyi gelebilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Bunlar şu şekildedir:

 • Yemek yediğiniz sırada aldığınız lokmaların küçük olmasına dikkat edin. Lokmaları iyice çiğneyerek yutun.
 • Doyduktan sonra sofradan kalkın. Daha fazlasını yemek sindirim sisteminizi yorar.
 • Yemek yedikten sonra uyumayın. Akşam yemeği ile uyku arasında minimum 3 saat bırakın. Bu özellikle ilk 2 yaş çocuklarda çok önemlidir. Bebekler – çocuklar beslendikten sonra en az 2 saat sonra uyutulmalıdır. Yoksa ileri ki yaşlarda etkisini gösterecek olan kalıcı reflü oluşma ihtimali yüksektir.
 • Yiyecek ve içecekleri çok soğuk ya da çok sıcak bir şekilde tüketmeyin. Bu mide sıvınıza zarar verir.
 • Dar giyecekler kullanmayın. Kemerinizi sıkı bir şekilde takmayın. Bunlar mide problemlerini tetikler.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bol baharat kullanmayın.
 • Aşırı alkolden her zaman uzak durun. Özellikle geç saatlerde alkol kullanmaktan kaçının.
 • 3 tam öğün yerine 4-5 ara öğün tercih edin.
 • Tıka basa doymaktan kaçının.
 • Soda kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Yemekten sonra bir süre dinlenin. Arka arkaya meyve, pasta gibi besinler tüketmek mide yüzeyinizin aşınmasına sebep olur. Bu durum sizi hastalıkla tekrar yüzleşmek zorunda bırakır.
 • Ağrılar şiddetini arttırdığında mutlaka doktorunuza başvurun. İlaç tedavisi yöntemiyle de aşılabilecek bir durum olduğu gözlemlenmiştir.
mide yanmasına ne iyi gelir mide yanmasına ne iyi gelir Mide Yanmasına Ne İyi Gelir mide yanmasina ne iyi gelir 300x171
mide yanmasına ne iyi gelir
error: Copyright! Yaşamloji